Süleymani NEREDE?

Süleymani NEREDE?

Irak Parlamentosundan bir kaynak Pazartesi günü, İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü komutanı Orgeneral Kasım Süleymani’nin yönettiği Irak dosyasının elinden alındığı haberlerinden sonra Irak’ı terk ettiği yönünde ifşa edilen bilginin doğruluğu saptanmış oldu.

Irak Parlamentosundan gizli kalmak koşuluyla konuşan kaynağa göre: Kasım Süleymani geçtiğimiz Perşembe Irak’ı terk etti ve gidişi hakkında hiç bir bilgi yoktu, bazı askeri kaynaklar Süleymani için İran’da dinlenmeye çekildi dönüşü hakkında sonra bilgi verilecektir dediler. Bu gelişmeler Süleymani’nin elinden Irak dosyasının çekilmiş olduğunu gösterir.

Kaynak şöyle devam etti: Operasyon süreci bir hafta olarak planlandı ama üçüncü güne girildiğinde de savaşın kontrolü İslam Devleti Güçleri elindeydi. Süleymani’nin Tikrit savaşlarında yanlış yönetim ve başarısızlığı insan kayıplarının büyüklüğüne neden oldu. Özellikle de Şiilerden oluşan gönüllü halk topluluğunun saflarında büyük kayıplar verildi ve bir sonuç elde edilemedi.

ABD Kongresi’nde Cumhuriyetçiler baskısına ek olarak Sünni partilerin de baskısıyla ABD’nin İran’dan doğrudan isteği, Iraktaki varlığı bir ikileme dönüşen Süleymani’nin bölgeden tasviyesi yönünde oldu. Tahran ile Washington arasındaki İran’ın nükleer programı ile ilgili müzakerelerin bu gelişmelere bağlantılı olarak ortaya çıkan sorunlar neticesinde bir hafta ertelendi.

ADIMLAR

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d