BAŞYÜCELİK BAYRAĞI, KAÇKAR DAĞI’NIN ZİRVESİNDE

BAŞYÜCELİK BAYRAĞI, KAÇKAR DAĞI’NIN ZİRVESİNDE

Sporcu gönlüdaşlarımızdan Zübeyde Uçum, 15 Ağustos’ta Kaçkar Dağlarının 3.937 metre yüksekliğindeki en yüksek noktası olan Kaçkar Dağı’nda zirve tırmanışı gerçekleştirdi.

Dağcı grubu arkadaşlarıyla birlikte 3.937 metrelik zorlu etabı aşan Uçum, zirve tırmanışı gerçekleştiren dağcıların âdeti olan zirve seremonisinde, Başyücelik Bayrağı’nı açtı.

Üstad Necip Fazıl Kısakürek’in Büyük Doğu mecmualarında neşrettiği İdeolocya Örgüsü adlı eserinde kaleme aldığı ve İBDA Mimarı Kumandan Salih Mirzabeyoğlu’nun da Başyücelik Devleti adlı eseriyle çerçevelediği İdeal Devlet modeli olan Başyücelik Devleti’nin Bayrağı, Türkiye’den başlayarak bütün İslâm Dünyasının altında toplanmak için beklediği bir zirve olarak İBDA Mimarı tarafından çerçevelenmiştir. Sporcu gönüldaşımızı bu ideali ihtar eden çabasından dolayı ayrıca kutluyoruz.

Zübeyde Uçum’un zirvede açtığı bayrak, Başyücelik Devleti Bayrağı ölçü ve nizamnâmesine riayet edilerek hazırlanmış ve öylece açılmıştır. Bilindiği üzere Gazeteci-Yazar gönüldaşımız Aydın Alkan, geçtiğimiz yıl açtığı sergisinde Başyücelik Devlet Bayrağı ile ilgili çalışmasını yayınlamış ve “Başyücelik Devleti Bayrağı ve Nizamnâmesi” başlığıyla sergilemişti. Gönüldaşımız söz konusu çalışmasının ilk hâlini Kumandan Salih Mirzabeyoğlu’na arzetmiş ve kendisinin direktifleri doğrultusunda yapılan değişikliklerin ardından serginin açılış eseri olarak izleyicilere sunmuştu.

 

Zirve tırmanışının ardından Zübeyde Uçum ile kısa bir görüşme gerçekleştirdik… Aşağıda dikkatlerinize sunuyoruz.

 

ZÜBEYDE UÇUM: BU BAYRAK… KUMANDAN İÇİN…

ADIMLAR:  Sizi bu girişiminizden sonra birçok insan özellikle, İBDA Camiası içerisinden insanlar merak edecek, kendini biraz tanıtır mısın?

Zübeyde UÇUM: Kırk yaşındayım, özel sektörde çalışıyorum. İBDA bağlısı olan bir gönüldaşınızın ablasıyım.

ADIMLAR: Kumandan Salih Mirzabeyoğlu hakkında neler düşünüyorsunuz? Onu nasıl tanıdınız?

Zübeyde UÇUM: Kardeşim sayesinde kendisini tanıma şerefine eriştim. Önyargılı bakmadan tanımaya çalıştım ve ben dahil tüm ailem kendisini sevip, saymıştır. Fikriyatın disiplini hakkında çok bilgim olmasa da Kendinden Zuhur ilkesiyle hem Kumandan’a, hem fikirlerine kalben inandığımı söyleyebilirim.

ADIMLAR: Zirvede Bayrağı açmaktaki amacınız neydi?

Zübeyde UÇUM: Her dağcı için zirveye çıktığında kendisi için anlamı olan seremoniler gerçekleştirmek adettendir. Her zirvede küçük teneke kutular içinde ziyaretçi defteri, hatıra notları, manevi anlamı olan küçük eşyalar bırakmak ve Uzak Doğu geleneğinden gelen bir diğer âdet olarak da “dağ, zirvesine kabul ettiği için” teşekkür etmek bunlardan bazıları. Fakat ben Kumandan için elimden gelen tek güzel şey olarak bu bayrağı açmak istediğim için, üçüncü ve en yüksek tırmanışım olan Kaçkar Zirvesi’nde Başyücelik Bayrağını açtım.

ADIMLAR: Bundan sonra da bu tür faaliyetlere devam edecek misiniz?

Zübeyde UÇUM: Seviyeme uygun tırmanışlara devam edeceğim. 2016 yılında Ağrı Dağı tırmanışında da kısmet olursa bu bayrağı açmayı çok istiyorum.

ADIMLAR: Teşekkür eder, böylesi başarılarınızın devamını diliyoruz.

 

ADIMLAR

 

 

basyucelik-devlet-bayrak-zirve-kackar-kumandan-mirzabeyoglu-zubeyde-ucum-7basyucelik-devlet-bayrak-zirve-kackar-kumandan-mirzabeyoglu-zubeyde-ucum-8basyucelik-devlet-bayrak-zirve-kackar-kumandan-mirzabeyoglu-zubeyde-ucum-9basyucelik-devlet-bayrak-zirve-kackar-kumandan-mirzabeyoglu-zubeyde-ucum-10basyucelik-devlet-bayrak-zirve-kackar-kumandan-mirzabeyoglu-zubeyde-ucum-11basyucelik-devlet-bayrak-zirve-kackar-kumandan-mirzabeyoglu-zubeyde-ucum-12
basyucelik-devlet-bayrak-zirve-kackar-kumandan-mirzabeyoglu-zubeyde-ucum-4 basyucelik-devlet-bayrak-zirve-kackar-kumandan-mirzabeyoglu-zubeyde-ucum-5

basyucelik-devlet-bayrak-zirve-kackar-kumandan-mirzabeyoglu-zubeyde-ucum-6

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: