GÖNÜLDAŞIMIZ ABDULMETİN TORSUN TUTUKLANDI

GÖNÜLDAŞIMIZ ABDULMETİN TORSUN TUTUKLANDI

Hakkari Yüksekova’da ikâmet etmekte olan gönüldaşımız Abdulmetin Torsun, bugün sabah saatlerinde tutuklandı.

Hakkındaki davadan dolayı daha önce denetimli serbestlik kararıyla düzenli imza veren Abdulmetin Torsun, iki gün önce “imzası eksik” diyerek karakola çağrılıyor.

Adalet Bakanlığı’ndan memurların “imzasını atmasının ardından, serbest bırakılacak” diyerek çağırdığı gönüldaşımız, sabah saatlerinde gittiği Hakkari Yüksekova karakolunda işlemlerinin tamamlanmasının ardından, çıkışta gözaltına alınarak tutuklanıyor.

Kendisine ulaştığımız gönüldaşımızdan öğrendiğimize göre, kendisini karakola davet edenler, Adalet Bakanlığı’na bağlı “denetimli serbestlik” işlemlerini yapan memurlar. Tutuklama işlemini gerçekleştirenler de polis.

Adalet Bakanlığı’nın memurları ile polisin, verilen söze itibar eden gönüldaşımıza kumpas kurarak tutuklamaları dikkat çekici.

Gönüldaşımız, hakkında verilen karardaki “adli para cezası”nı, “kamu görevi ifâ etmek” şeklinde denetimli olarak geçtiğimiz aylarda tamamlamıştı. Bunun yanında kendi ana davasından 6 sene 3 ay cezası olup, bölgede uygulanan “sokağa çıkma yasağı” sebebiyle, söz konusu cezanın tamamına yakınını cezaevinde geçirdiği hâlde, dosyası hakkında mahsup işlemlerini yapamıyordu.

Adalet Bakanlığı’nın ve polisin, adresi belli olan gönüldaşımızı basit bir işlem yapılacağı yönünde “söz vererek” çağırmasının ardından tutuklaması, devlet içinde “kumpasçılık”ı sürdürenlerin olduğunun bir diğer göstergesi olarak dikkat çekiyor.

Gönüldaşımız Abdulmetin Torsun’un, “verilen söze itimat etme” ahlâkıyla davete icâbet etmesi ve sonrasında ahlâksızlık bir uygulama ile tutuklanması karşısında; gazâsı mübârek olsun!

ADIMLAR Dergisi

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: