MALİ’NİN MÜCAHİDLERİ OPERASYONDA: VATANLARINI SÖMÜRGECİLERE ZİNDAN EDİYORLAR!

MALİ’NİN MÜCAHİDLERİ OPERASYONDA: VATANLARINI SÖMÜRGECİLERE ZİNDAN EDİYORLAR!

Fransa başta olmak üzere Avrupa ülkelerinin yer altı-yer üstü zenginliklerini yüzyıllardır yağmaladığı, sömürdüğü ve insanına soykırım uyguladığı Afrika, güne yeni bir intikam saldırısı ile uyandı.

Fransız sömürgesi Mali’de gerçekleşen saldırı hakkında net bilgiler olmasa da, Paris Saldırıları’nın ardından Fransa Cumhurbaşkanı François Holland’ın yaptığı “Fransız askeri birliklerinin Afrika’da da İslamcı örgütlerle başarılı bir şekilde mücadele edeceği” açıklaması üzerine yaşanması, saldırının hedefinin bu zihniyete meydan okuma olduğunu gösteriyor.

Saldırı hakkında netleşen bilgiler, Mali’nin başkenti Bamako’da bulunan Radisson Blu Otel’e gerçekleştirildiği ve 170 kişinin rehin alındığı yönünde. Ayrıca, operasyon sırasında iki Mali vatandaşı ile bir Fransız sömürgecinin öldürüldüğü de ifâde ediliyor. Saldırganların, aralarında THY personelinin de bulunduğu 80 rehineyi ilk etapta serbest bırakmaları dikkat çekiyor. Serbest bırakmalarla ilgili medyada yapılan haberlerde, saldırganların Kur’ân’dan Âyet okumayı bilenleri serbest bırakması, saldırının İslâmcı-Mücahid karakterini ortaya çıkaran ilk gösterge olarak dile getiriliyor.

180 odası olduğu söylenen lüks otele operasyon düzenleyen Mücahidlerin, “diplomatik araçla” otele giriş yaptıkları, rehin aldıkları Batılı müşterileri otelin 7. katında ağırladıkları ve düzenlenecek bir operasyona bu şekilde hazırlık yaptıkları da gelen bilgiler arasında.

Bilindiği gibi Fransa’nın Afrika ülkeleri üzerindeki fiili sömürgeciliği örtülü olarak sürse de, Mali’de bu durum açıkça devam etmekte.

Batı’nın Haçlı-Yahudi işgâli karşısında Kurtuluş Mücâdelesi veren İslâm Coğrafyası’nı büyük bir sevince boğan hadise ile ilgili gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d