TELEGRAM DAVASI YENİDEN

TELEGRAM DAVASI YENİDEN

Kamuoyunda TELEGRAM Davası olarak bilinen dava hakkında verilen “yeniden yargılama” kararı sonrası ilk duruşma dün, Çağlayan Adliyesi,  14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde gerçekleşti.

Haklarında “ağırlaştırılmış müebbet” cezası verilen ve 11 yıl tutuklu kaldıkları dosya hakkında yapılan itirazlar sonrasında, geçtiğimiz aylarda tahliye edilen gönüldaşlarımızın tamamı duruşmaya katıldı.

Sanık olarak yargılanmaları devam eden 6 kişi, duruşma sırasında genel itibariyle şunları dile getirdiler: “Ortada ne bir suç aleti, ne bir görgü tanığı, ne bir şikayetçi, ne de başkaca suç unsuru sayılabilecek hiç bir şey yokken, cinayeti işlediğimiz iddia edilmektedir. Polis fezlekeleri ve Savcı iddianamesinde yer alan olayın vuku bulduğu saatte okulda, sınıfımızda ve ders görüyor olduğumuza dair yoklama fişinde imzamız olmasına, bununla ilgili birçok şahidimiz olmasına rağmen 11 yıl boyunca hukuksuz, mesnedsiz ve suçsuz yere cezaevinde kaldık. Bugün görülmeye başlanan yeniden yargılamada, hakkımızda bir an önce beraat kararı verilmelidir.”

Gönüldaşlarımız Burak Çileli, Abdusselâm Tutal, Burhaneddin Yalçın, Selim Aydın ve Emin Koçhan’ın ve yakınlarının da katıldığı duruşma sırasında Avukat Güven Yılmaz bey de hazır bulundu.

Duruşma, 7 Ocak 2016 tarihine ertelendi. Hatırlanacağı gibi, İBDA Mimarı Kumandan Salih Mirzabeyoğlu’nun “yeniden yargılama” kapsamında görülmeye başlanan duruşması da, aynı tarihte görülmeye devam edecek.

ADIMLAR – M. Yavuz UÇUM

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: