BANDIRMA DAVASI YENİDEN

BANDIRMA DAVASI YENİDEN

Kamuoyunda “Bandırma Davası” olarak bilinen, “Noel Baba” kod adlı 5-7 Ocak 2000 tarihleri arasında, 3 gün boyunca, 33 İBDA Akıncısının kaldıkları koğuşlara düzenlenen saldırı ile ilgili davada “yeniden yargılama” kararı çıktı.

Geçtiğimiz hafta avukatlarının girişimiyle Kâzım Albayrak ve Yakup Köse hakkında verilen bu yöndeki kararın emsal teşkil etmesi dolayısıyla, kalan 30 kişinin de “yeniden yargılama” kapsamında dosyalarının ele alınması bekleniyor. Bu çerçevede avukatların gerekli girişimleri yaptıkları ve çok yakında müsbet bir netice almayı umduklarını söyleyebiliriz.

Bilindiği üzere, benzer dosyaların açıldığı davalarda sol siyasî mahkûmlar kısa sürede beraat edip, kendilerine saldıranlar hakkında kararlar veriliyorken, yıllardır sürüncemede bırakılan “Bandırma Davası” dolayısıyla aranan birçok gönüldaşımız cezaevlerine alınıp, hukuksuz bir şekilde verilen “cezalar”ın tamamı infaz edilmişti. Ayrıca, bu dosya sebebiyle halen onlarca gönüldaşımız da firari duruma düşürülmüş ve bir çoğunun evlerine operasyonlar gerçekleştirilmişti.

Tıpkı Meris’te, 25 Ocak 2000 tarihinde düzenlenen “Noel Baba” saldırısı hakkında olduğu gibi, Bandırma Davasında 15 yıldır sürdürülen söz konusu hukuksuzluğun son bulması yönünde bir adım olarak kabul edilebilecek bu kararın, zindanda kilit altında tutulan Müslümanlara saldıran, onlarcasını ağır yaralayıp, gönüldaşımız Hasan Meriç’in katleden sorumluların cezalandırılmasıyla neticelenmesi, hukukun uygulanıp uygulanmayacağının bir göstergesi olarak ortada durmakta.

ADIMLAR Fikir, Kültür, Siyaset Plâtformu

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: