ALMANYA “ANTİ-TERÖR” BİRLİĞİNİN BİR ÜST MODELİNİ ÇIKARDI!

ALMANYA “ANTİ-TERÖR” BİRLİĞİNİN  BİR ÜST MODELİNİ ÇIKARDI!

Alman Hükümeti, Paris saldırıların ardından Avrupa genelinde yaşanılan panik ve korku dalgasının da etkisiyle oluşturduğu yepyeni bir özel birliğin tanıtımını yaptı.

1979 senesinde Lufthansa Havayollarına ait bir uçağın kaçırılmasında devreye sokulan, bu tarihten itibaren Almanya’nın en etkili Anti-Terör birliği olarak tanınan ve dizi filmlere konu olan birlik, “özel eğitilmiş ve seçilmiş genç polislerden oluşmakta” olup, ismi BFE+ olarak açıklandı.

İçişleri bakanı Thomas de Maiziére (CDU – Hrıstiyan Demokrat Partisi) tatbikata bizzat takip ederek, bu yapılanmanın “Bilgi toplama ve Tutuklama” ağırlıklı çalışıp, olası Terör saldırılarında faaliyet göstereceğini belirtti.

Konuyla ilgili diğer açıklamalara bakacak olursak, böyle bir birliğin temelinin aslında “2002/2003 – Irak işgali” döneminde atılmaya başladığını söyleyebiliriz.

Alman Basınında da geniş yer verilen söz konusu yeni birlik, hem polislere hem de mevcut olan “GSG9” özel birliğine destek amaçlı kurulmuş.

Anladığımız kadarıyla senelerden beri çekmecede bekletilen (buralarda “buzdolabında bekletmek” deyimi yoktur) bir proje olan “BFE+”ın, resmî olarak tanıtımının bugün yapılmasını manidar buluyoruz. Zira, “NATO Askeri” olarak Anadoluya gönderilen birlikleri yanında sadece silah sevkiyatı ile yetinmeyen Almanya savaşa bizzat dahil olmak isterken,
kendi içinde yaşanılabilecek olası her türlü saldırıya karşı, kendisini emniyette hissetmek istiyor.

Fakat Paris örneğinden anlaşıldığı üzere, saldırıları engellemekte bayağı bir güçlük çekeceğini iyi bilen Alman Devleti, muhtemel bir saldırı sonrasına dair “Müslüman Avı” gerçekleştirmeye hazırlık yapıyor. Zaten haberin başında söylediğimiz gibi, 1979’da oluşturulan bu birliğin ilk kuruluş faaliyetleri, o dönem Filistin Davası için gerçekleştirilen uçak kaçırma ve rehin alma eylemlerini gerçekleştirenleri etkisiz hâle getirmek -infaz etmek- çerçevesinde İşgâlci İsrail içindi.

Fotoğrafta gördüğünüz BFE’nin bir üst modeli olan (buzdolabının yanındaki “+” işareti gibi) BFE+ hakkında gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

ADIMLAR Avrupa

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: