YILBAŞINDA KORKU VE PANİK

YILBAŞINDA KORKU VE PANİK

Haçlılar tarafından işgâl altında bulunan Birleşik Arap Emirlikleri adındaki kukla devletin başkenti Dubai’de, binlerce kişinin Hıristiyan bayramı “noel” için gerçekleştirilecek havai fişek gösterilerini izlemek üzere çevresinde toplandığı dünyanın en yüksek binası olarak bilinen Burç Halife’de yangın çıkmıştı… Sebebi hakkında hiçbi açıklama yapılmazken, tam da “yılbaşı”nda yaşanması, dünyadaki bütün Müslümanlar tarafından, mücahidlerin bir eylemi olarak okunmuştu.

Aynı şekilde, Avusturalya ve Amerika başta olmak üzere, Avrupa dışındaki bir çok Batılı ülkede “Noel” ve “yılbaşı” kutlamaları “terör saldırısı” korkusuyla iptal edildi.

Avrupa’ya dönecek olursak;

Münih, bilindiği üzere Almanya’nın Bavyera eyaletinin en büyük ve kalabalık şehirlerinden.

Terör saldırısı uyarılarından sonra ana tren istasyonunun acilen kapatılması sonucu binlerce kişi mağdur olurken, birçok eğlence mekânlarının boşaldığı gözlendi. Yeni yıla girilen dakikalarda ise, önceki yıllara göre sokaklarda havâi fişek gösterilerinin önceki yıllara göre son derece cılız kaldığını gözlemledik…

Haberi geciktirmemizin sebebi, sağlıklı bir bilgi akışına ulaşmak ve bu sayede olup biteni tam olarak aktarmak.

Polisin elinde yılbaşı gecesi bir terör saldırısı olabileceğine dair ciddi bilgilerin bulunduğu belirterek kentte olağanüstü güvenlik önlemleri aldı.

Münih polis şefi Hubertus Andra, özellikle tren istasyonlarına yönelik ciddi bir tehdidin söz konusu olduğunu ifade ederek şunları kaydetti:

“Bugün federal adli polis Münih’te gece yarısı saldırı olabileceğine dair spesifik bilgiler paylaştı. Münih’teki ana garı ve Pasig istasyonunu ilgilendiren bilgiler. Elimizde gözardı edilemeyecek derecede somut deliller vardı. Bundan dolayı uygun güvenlik tedbirlerini aldık.”

Bölgede ki arkadaşlardan edindiğimiz bilgilere göre saat 19’dan itibaren sokaklarda güvenlik güçlerinin hareketliliği başladı. Saat başı farklı Polis merkezlerine telefonla gelen saldırı tehditleri ile güvenlik güçlerinin sürekli yer değiştirmesi, halk arasında ve eğlence mekânlarında korku ve paniğe yol açtı.

Gelen bilgilere göre, polisin sıkıyönetim uygularcasına sokakları işgal etmesinin sebebi, İslâm Devleti’nin (IŞİD) fedâ eylemi gerçekleştireceği yönündeki ihbarmış. Alman istihbaratı, IŞİD üyesi 5 ya da 7 kişinin Münih’te yılbaşı gecesi intihar eylemi hazırlığında olduğundan şüpheleniyordu.

En son gece yarısı gelen bir tehdit ile Münih Ana Tren İstasyonun kapatıldı ve binlerce kişi yılbaşını sokakta açık havada korkuyla geçirmek zorunda kaldı.

Bütün bu olup bitenlerin asılsız çıkması sonucu ise bir yandan güvenlik güçlerinin yılbaşını kendi Hıristiyan vatandaşlarına zehir etmeleri dolayısıyla sert tepkilere neden olurken, diğer taraftan Avrupa nüfusunun ikinci büyük kitlesini teşkil eden Müslümanlar açısından müthiş dalga konusu olmuş durumda.

Twitter üzerinden kendi kendilerini tebrik eden Münih Polis Teşkilatına ise Alman Devlet yetkililerinin şu ana kadar bir tebriği yayınlanmış değil.

Münih şehri ile birlikte, aslında Avrupa’nın geneli tarihlerinin belki ilk, fakat süreceği belli olan korku dolu ve tedirgin bir yılbaşını kutlamış oldu.

Bu çerçevede Avrupa’da, Belçika’nın başkenti Bürüksel başta olmak üzere, bir çok şehirde “yılbaşı kutlamaları” iptal edildi.

Korku ve panik büyük!

 

ADIMLAR Avrupa

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: