ALMANYA İÇİN 2016 ZOR GEÇECEK GİBİ

ALMANYA İÇİN 2016 ZOR GEÇECEK GİBİ

“Terörle Mücadele”

Yılbaşı gecesi Münih’te verilen terör alarmı, Alman ve diğer Avrupa ülkesi istihbaratları arasındaki işbirliği çalışmalarını hızlandırdı.

“2016’da terör tehlikesi çok ciddi, yabancı ülke istihbaratlarıyla sıkı işbirliği kaçınılmaz” diyen Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere’i destekleyici bir başka açıklamada, Hükümet ortağı SPD’nin (Sosyal Demokrat Partisi) iç politika sözcüsü Burkhard Lischka’dan geldi. Lischka “Terörle mücadelede Avrupa’da güvenlik birimleri ve istihbarat arasında kurumsal bir işbirliği bulunmayışını “en büyük ihmal” olarak” nitelendirdi.

Diğer taraftan CSU (Hristiyan Sosyali Birliği Partisi) yaptığı açıklama ile “anti terör yasası”nın sertleştirilmesini istedi. CSU, yabancı ülkelerde terör örgütleri safında savaşan “çifte vatandaş” Almanların pasaportlarının iptal edilmesini ve ayrıca şüphelilerin elektronik kelepçelerle kontrol altında tutulmasını talep ediyor. Yarın, yeni politikasını belirlemek üzere toplanacak olan CSU’nun bu konuları tartışacağı açıklandı.

 

Yılbaşı – Taciz vakaları ve Mülteciler

Almanya’nın eğlence şehirlerinden Köln’de 90 Kadın, yılbaşı gecesini sokaklarda kutlamak isterken cinsel saldırı ve tacize uğradıkları gerekçesiyle polise suç duyurusunda bulundu. Hamburg’da da yeni yılı kutlayan genç kızların ağır taciz ve gaspa uğradığı iddiaları da Almanya’nın gündemine oturdu. Söz konusu taciz ve gaspın mülteciler tarafından gerçekleştirildiği haberlere eklenen ortak cümleler olarak dikkat çekiyor. Malum, rahat bir toplum olan Almanya, bu yılbaşı kutlamalarında taciz ve cinsel saldırı olaylarıyla gündeme gelmesi ve bununla ilgili mültecilerin suçlanmak istenmesi Alman iç politikasındaki karışıklıktan meydana geliyor. Tabi Almanya’da yaşanan ve parlatılan bu hadiselerin, aynı şekilde, Avrupa Birliği üye ülkelerinin iç politikalarıyla da ilişkili olduğunu gözden kaçırmamak lazım. Mesele, tamamıyla özelde Almanya ve genel itibariyle Avrupa Birliği’nin “Göçmen Politikası” etrafında değerlendiriliyor.

Mültecilerin durumuna gelince; yılbaşı tatilinin bitmesi dolayısıyla mülteciler, Başkent Berlin’de saatlerce dondurucu soğukta sağlık kartı almak için beklemek zorunda bırakıldılar.

Binlerce mültecinin aşırı soğukta bekletilmesi, hem sivil toplum örgütleri ve hem de mülteciler tarafından sert bir dil ile eleştirildi.

 

Başbakanlık Binasında Bomba Alarmı

Bu sabah saat 08:00 sularında Almanya bir şok ile daha uyandı.

Berlin’de bulunan Başbakanlık binası önünde bulunan şüpheli paket polisi alarma geçirdi ve “özel” kuvvetlere bağlı polisler hemen olay yerine geldi.

Başbakan Merkel’in makam odasının da bulunduğu binanın çevresi özel kuvvetlerce tamamen güvenlik çemberine alınıp, giriş çıkışa kapatıldıktan sonra, şüpheli paket incelenmeye başlandı.

Binanın hemen giriş bölümündeki üç posta kutusunun birinde bulunan paket, bir saat boyunca kapının önünde bekletildi.

Paketi görüntülemek için gelen gazeteciler ise risk dolayısıyla olay yerinden hemen uzaklaştırıldı.

Berlin’de yaşayan insanların büyük panik yaşadığı gözlenirken, haberlerde ismi geçmeyen, fakat en son haberini yaptığımız “BFE+” adlı yeni özel “Anti-Terör” birliğinin bir tatbikat göstergesi olduğu kanısına vardığımız olay, Almanya saati ile 10:44’de Başbakanlık binasının ve çevresinin tekrar giriş çıkışa açılmasıyla son buldu.

ADIMLAR Avrupa

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: