SULTANAHMET SALDIRISI AVRUPA VE ALMANYA’DA KORKUYLA KARŞILANDI

SULTANAHMET SALDIRISI AVRUPA VE ALMANYA’DA KORKUYLA KARŞILANDI

İstanbul’un Turistik merkezlerinden Sultanahmet‘de Turistlerin ortasında patlayan “Canlı Bomba” Avrupa ve Dünya basınında “İstanbul’da Kâbus” ve “İstanbul Dehşeti Yaşıyor” manşetleriyle geniş yer buldu.

Almanya başta olmak üzere neredeyse Avrupa ülkelerindeki tüm ulusal ve yerel haber sitelerinin ana sayfalarında ve birinci habere yerleşen saldırı, hem kamuoyunda ve hem de insanlar arasında şok ve korku meydana getirirken, Almanya’nın en uçuk ve trajı yüksek Gazetesi konumunda olan “Bild” yayınladığı haberi “İstanbul’da Patlama – 9 Alman Vatandaşı öldü” diye vermesiyle dikkat çekti.

Malum olduğu üzere İstanbul dünyaca ünlü bir Metropol olmakla birlikte, turistlerin yoğun olarak uğradığı bir “destinasyon” ve bunun yaklaşık %40 gibi bir bölümünü Alman turistlerden oluşturuyor.

Alman Dışişleri Bakanlığı internet sitesinde “İstanbul’a seyahat edeceklerin çok dikkatli olmaları”na yönelik açıklamada bulunurken, seyahat edilmemesine dair direkt bir yorum yapmadı. Fakat, açıklamada “bir sonraki açıklamaya kadar kalabalıkların içinde bulunulmaması ve turistik mekânlardan uzak durulması” ihtar edildi.

Bununla birlikte sanki ağız birliği yapılmış gibi Avrupa basının genelinde başta Suriye ve Irak sınırları ve ülke içindeki Diyarbakır, Mardin, Cizre, Silopi ve Nusaybin olmak üzere Türkiye’nin genelinde gerginliğin hüküm sürdüğü ve her ân her bölgesinde terör olaylarının gerçekleşebileceği şeklinde haberler de yapılıyor.

En son 23.12.2015 tarihinde Sabiha Gökçen Havalimanına yapılan terör saldırısıyla birlikte Temmuz ayından itibaren Türk Silahlı Kuvvetlerinin Pkk’ya karşı yürüttüğü operasyonları ve 2015’te gerçekleşen birçok terör eylemlerini örnek olarak veren Avrupa Medyası, tıpkı AKP hükümeti gibi bütün bu saldırıların startının verildiği İstanbul’un göbeğinde bir basın kuruluşu olan Adımlar Dergisi‘ne yapılan saldırıyı es geçti.

Ayrıca dört gün önce OdaTv ‘de yayımlanan “Frankfurter Rundschau” adlı Alman Gazetesi’nin 08.01.2016 tarihli Cuma Günü yayımlanan bir yazısında ki “Türkiye’nin büyük kentlerinde yeniden bombaların patlaması ân meselesi gibi görünüyor” cümlelerinin, bugün İstanbul’da gerçekleşen saldırıyla bağlantılı olup olmadığı merak konusu edilmekte.

Alman Spiegel Dergisi Bölge saati 10.18’de İstanbul Sultanahmet ve Ayasofya’nın ortasında Alman Turist Kafilesinin hemen yanında canlı bombanın gerçekleştirdiği eylemden sonra 10 kişinin öldüğüne ve 15 kişinin yaralandığına dair haber yaparken, Başbakan Davudoğlu’nun kurbanların tümünün turist olduğuna dair açıklamalarına yer verdi.

Türk Makamlarının bildirdiği üzere canlı bombanın kimliği halkında da bilgi veren Alman Medyası eylemcinin daha yeni Suriye’den Türkiye’ye giriş yapan ve 1988 doğumlu biri olduğunu yazıyor.

Son olarak bizim yeni olarak saldırıdan hemen sonra aldığımız bilgilere göre bir konuya dikkat çekmek istiyoruz:

Yukarda belirttiğimiz üzere Türkiye, Akdeniz, Ege ve İstanbul olarak Almanların en sevdiği turistik ülkeler arasında.Almanya’nın en büyük Tur Operatörlerinden TUI, saldırıdan sonra ölenlerin arasında kendi müşterileri olmadığını ve tüm İstanbul Müşterilerinin dilerlerse başka ülkelere rezervasyon değişikliğini gerçekleştirebileceklerini söyledi.

Ocak Ayı Alman Turizmi için “erken rezervasyon” imkânının patladığı ve rezervasyonların bolca gerçekleştiği bir ay. Bu patlamayla paniğe kapılan bütün tur operatörleri korku dolu bekleyişlerini sürdürürken, aldığımız haberlere göre saldırıdan önceki gün (11.01.2016 tarihi) Türkiye başta olmak üzere son yılların rezervasyon rekorunun kırıldığı ve herhangi bir negatif olayın gerçekleşmemesi için neredeyse duaların edildiği bir gün olarak Almanya Turizm Tarihine geçmişti.

Böyle bir günün ardından saldırının İstanbul’da gerçekleşmesinin manidar görüldüğünü de ayrıca belirtmek isteriz.

Gelişmelere göre tekrar bilgilendirmelerde bulunacağız.

ADIMLAR Avrupa

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: