1128 MANDACI TAMAM DA… İKTİDAR VE YANDAŞLARI NELER DEMİŞTİ?

1128 MANDACI TAMAM DA… İKTİDAR VE YANDAŞLARI NELER DEMİŞTİ?

Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz gün televizyon ekranlarında PKK-PYD için bir bildiriye imza atan 1128 “akademisyen” hakkında kullandığı “mandacı aydınlar” nitelemesi (ki, bunu biz yıllardır söylüyoruz) sonrası Yandaş Medya’da bir “u” dönüşü sergileniyor.

Son 14 yıllık politikalarla cesaretlendirilen, şımartılan Mandacı 1128 sözde “akademisyen”in imzaladığı bildiriye karşı çıkan diğer mandacılar, dün “çözüm süreci”nde neler diyordu?

“Çözüm Süreci” adı altında Batı politikaları çerçevesinde yürütülen çözülme sürecinde, söz konusu 1128 “aydın”ın AKP Hükümetinin destekçileri olduğunu unutmadan, “12 yıl PKK ne istedi de bu hükümet vermedi?” diyen Erdoğan başta, AKP ve hükümete yakın yayın organlarında yazan çizenlerin “mandacı” açıklamalarını bir daha hatırlayalım.

Böylece, öteden beri yaptıkları gibi, kendilerini gelinen bu süreçte aradan sıyırmaya çalışan siyasi sorumluları, ABD-İsrail-Barzani mandacılarını bir kısmıyla ve kısaca da olsa tekrar hatırlayalım.

ADIMLAR Dergisi

 

Beşir Atalay: Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Diyarbakır’da yapılan Çözüm Süreci Çalıştayı’nda Abdullah Öcalan’ın İmralı’ya giden HDP heyetiyle verdiği mesajları önemli ve olumlu bulduklarını belirterek “Bunlar bizim de düşüncelerimiz” dedi. Ayrıca bölgede yol kesme ve eylemlere müdahele edilmemesinin de kendilerinin talimatı olduğunu anlattı.

Yalçın Akdoğan: Milliyet Gazetesi’ne konuşan Yalçın Akdoğan Kürt sorununun çözümü için yürütülen süreci PKK lideri Abdullah Öcalan’ın, Kürt siyasi hareketinin diğer temsilcilerinden daha doğru okuduğunu söyledi. Akdoğan, Öcalan için “Olayları okuma kabiliyeti ve tecrübesi vardır” dedi. Milliyet Gazetesi’nden Serpil Çevikcan’a konuşan Akdoğan, (Öcalan’ı kastederek) “İmralı ile diyalog sağlıklı gidiyor mu?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Ben Öcalan’ın süreci diğerlerinden daha doğru okuduğunu düşünüyorum. Belki televizyon imkânı, birçok tartışma programı izlemesi rol oynamıştır. Suriye’de vesaire birçok ülkede farklı aşamalardan geçti. Onlarca yıldır bu işlerin içinde olduğu için farklı bir bakış açısı da vardır. Olayları okuma kabiliyeti ve tecrübesi vardır. Dikkat ederseniz onun verdiği mesajlar diğerlerinin verdiği mesajlara göre sürecin geleceğini daha çok düşünen bir hassasiyeti yansıtıyor.”

Bülent Arınç: Gazetelerin Ankara temsilcileriyle buluşan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç “Çözüm süreci” döneminde PKK’ya katılımların artığına dair iddialara “Bu kanaatte değiliz” diye cevap verdi. Arınç, “Dağa çıkışlar eskiye oranla daha nitelikli hal aldı” ifadesini kullandı.

PKK’ya yeni yapılan katılımlardan bahseden Arınç şu ifadeleri kullandı. “Bu katılımların bugünkü amacının geçmişte olduğu gibi silahlı eylem yapacak, ölecek veya öldürecek nitelikte değil başka amaçlarla olduğu düşünüyoruz.” diyen Arınç “Başka amaçlar nedir” sorusu üzerine de şunları söyledi: “Gelecek kaygısı… Dağa çıkışlar eskiye oranla daha nitelikli hal aldı.”

Arınç Bakanlar Kurulu sonrası yaptığı bir konuşmasında da “Öcalan’ı da zor duruma düşürdüğünüzü bilmiyorsunuz. Siz kimin sözcülüğünü yapıyorsunuz da Öcalan’ı itibarsız hale getirmek istiyorsunuz?” dedi.

Sadullah Ergin: Adalet Bakanı Sadullah Ergin, CNN Türk’te Taha Akyol’un sunduğu “Eğrisi Doğrusu” programında gündeme ilişkin konuları değerlendirerek şunları söyledi: “Öcalan bölgenin ve Türkiye’nin reel politiğini daha sağlıklı değerlendiriyor. Geçmişteki yaklaşımıyla şimdiki arasında pozitif fark var. O yüzden tekrar bu süreç başladı.” dedi.

Yasin Aktay: Taraf Gazetesi’nin çözüm süreci ve Kürt sorunuyla ilgili gelişmelere ilişkin sorularını yanıtlayan Yasin Aktay; “Öcalan, dünyanın geleceğini iyi okuyup Kürtlerin, PKK’nın, kendi tabanının önüne yeni bir hedef koymuştur.” dedi.

Mehmet Metiner: Rusya’nın Sesi’ne konuşan AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner, PKK lideri Öcalan’la ilgili “Türkiye’nin demokratikleşme sürecine katkı sağlayan bir yerde duruyor” dedi. “Biz KCK’yı paralel devlet olarak görmüyoruz” ifadesinin kullanan Metiner, sürecin çok istekli ve kararlı bir şekilde yürüdüğünü belirterek “Öcalan sağlam duruyor.” dedi. Metiner ayrıca TRT Haber’deki bir programda da “Bağımsız Kürdistan için silah kullanabilirsiniz!” ifadesini kullandı: “Bağımsız bir Kürdistan için silah kullanabilirsiniz. Ama ana dilde eğitim, demokratik özerklik, bunlar için silah kullanılmaz.”

Orhan Miroğlu: PKK terör örgütü değildir, PKK’nin bir siyasi programı var bunu harekete geçirmek istiyor

Yiğit Bulut: Abdullah Öcalan Ortadoğu’da Türkiye’nin önünü açıyor.

Etyen Mahçupyan: Başbakanlık eski Başdanışmanı Etyen Mahçupyan, NTV canlı yayınında çözüm süreci, Alevi açılımı ve yolsuzluk iddialarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Mahçupyan, Öcalan için ” Öcalan’ın çok geniş bir prestij alanı var. Nadir insanlardan birisi” şeklinde konuştu. Mahçupyan ayrıca Öcalan’la ilgili şunları söyledi: ”İdeolojik olarak gerçekten bir rehber ve lider… O dünya çapında bir problemin taşıyıcısı, lideri ve bu sorunu çözerse tarihe geçecek bir insan. Abdullah Öcalan’a bir şey verilmesine gerek yok, o alıyor zaten. Kendisini karizmatik hale getiriyor. ” dedi.

Nihal Bengisu Karaca: CNN Türk’te Enver Aysever’e konuk olan Akil İnsanlar’dan Nihal Bengisu Karaca şunları söyledi: “Öcalan dediğiniz adam için bebek katili falan deniyor ama şunu da söylemek lazım. Öcalan çıktı Nevruz’da gayet kapsayıcı ve geleceği gösteren bir konuşma yaptı. Helalleşme çağrısı yaptı. Eğer biz Türk milleti, devlet olarak buna yanıt vermezsek olmaz. Çünkü bu karşılıksız bırakılacak bir konuşma değildi. Eğer Öcalan’ın Nevruz’da uzattığı eli havada bırakırsa bunun vebali altında kalırız.”

Emre Aköz: Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen Sabah’taki köşe yazısında Öcalan ve PKK ile ilgili şunları söyledi: “PKK bir terör örgütü değildir. 100 kişiyle sınır karakoluna saldıran, ağır makineli tüfekler kullanan, halktan destek alan, 30 bin ölüme rağmen varlığını sürdüren bir örgüte terör örgütü demek kendini kandırmaktır. Dolayısıyla Öcalan’a terörist demek, denize ‘göl’ demek gibi bir şey: Bir Kürt ulusalcısı olarak, siyasi amacına ulaşmak için şiddeti kullanan bir politikacıdır Apo.”

Kurtuluş Tayiz: Öcalan, devletin elindeki bir oyuncak değil, Kürt hareketinin kurucusu ve önderi konumundaki siyasi bir aktördür.

Abdulkadir Selvi: Öcalan bu süreçte sorumluluk bilinciyle hareket ediyor. İlerleyen aşamalarda Öcalan’ın konumunu Türkiye artık tartışmalı.

Hilal Kaplan: Abdullah Öcalan öldürmeyi değil, yaşatmayı seçti.

Cem Küçük: Öcalan olmasaydı kan gövdeyi çoktan götürmüştü.

Ve diğerleri…

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: