KÖHNEMİŞ ESKİ DÜNYA DÜZENİ İMAJ KURTARMA PEŞİNDE

KÖHNEMİŞ ESKİ DÜNYA DÜZENİ İMAJ KURTARMA PEŞİNDE

Amerika Ve İsrail’in Avrupa’daki Propaganda Savaşı

1991 ile başlayan işgâl süreci, bugün İşgalci Batı insanına ve Hayat Tarzına karşı ülkelerinde yapılan saldırıların ve tehditlerin geniş çaplı bir hâle gelmesi Avrupa’yı ve “okyanus ötesi”ni de bir hayli tedirgin ediyor. Özellikle işgâl edilen İslâm Coğrafyasına Terörist Amerika’dan çok daha yakın olan Avrupa, bu tedirginliği çok daha güçlü yaşıyor.

Avrupa’nın tedirgin bir şekilde içerisinde yaşadığı korku ve güvensizlik ikliminden yararlanmak ve bu psikolojiyi kendisine destek şeklinde devşirmek isteyen Amerika ve İsrail, Avrupa sathında propaganda savaşına girişmiş durumda.

Bu çerçevede Avrupa medyasında azımsanmayacak derecede güçlü Amerika-İsrail propagandası yapan yayın organları var. En meşhur olanları da dahil bu yayın organlarının genel adına Adımlar olarak biz “Amerika-İsrail Propaganda Makinesi” diyoruz. Propagandanın temel ilkesi olarak “sürekli tekrar”a dayalı bir makine düzeninde sahip olan yayınlar, bu tekrarı sürekli faklı biçimler altında sunduklarından, kitlelere yalanlarını inandırmakta zorluk yaşamıyorlar.

Fakat diğer yandan, Avrupa insanına vehmettirdikleri güç imajının işgâle karşı direnen Mücahidler tarafından yapılan saldırılar karşısında paramparça olduğunu gören Avrupa insanı, artık bu yalanlara inanmakta acele etmiyor.

Amerika ve İsrail’in, Avrupalı gözünde güçsüzlüğü ve yenilebilirliği neticede güvensizliği getiriyor.

Yaşanan hadiseler sonrasında benzer neticeleri elde eden Amerika ve İsrail ve tabiî ki Avrupa’daki müttefikleri, güven tazelemeye dönük propagandalarını hızlandırmış görünüyor.

Köhnemiş “Eski Dünya Düzeni“nin Mimarları, aslında plânladıkları hiçbir şeyin yolunda gitmediğini biliyorlar.

Düzenlerini korumak pahasına her türlü çılgınlığı yapmak için ellerindeki bütün güçleri kullanmak gayreti içindeler!

Bunun bir örneğini Almanya’dan verelim:

 

Amerika Yıkılan “Süper Güç” İmajını Tazeleme Peşinde

Birkaç gün öncesinden sabah saatlerinde sokağa çıkar çıkmaz insanların gözünün içine sokarcasına, bir bakışta rahatça görebileceği istasyon durakları ve belirgin yerlerdeki reklam panoları, dikkat çeken kocaman afişlerle süslendi.

Reklam denilip geçilmesin.

Her kaliteli reklamın kendine has bir mesajı vardır ve tema olarak bu mesaj vurgulanır ve bir yönüyle sanattır da! Hatta bu işin sanatı istismar mânâsına “yönlendirme” tarafı öylesine ağır basar ki, çoğu zaman ürün ikinci plâna bile düşülebilir.

Hedef reklamı yapılan “şey” değil, verilmek istenilen asıl mesajı yığınların şuuruna çakmaktır!

Belki göze batmayan fakat bizim açımızdan bakıldığında Avrupa ve Batı İnsanını büyük bir algı operasyonunla bir şeylere hazırlamak için plânlı bir şekilde asılan Reklam afişlerinden bir tanesi ilk yayımlanma tarihi 1997/Amerika olan “Die Einzige Weltmacht – Amerikas Strategie der Vorherrschafft” adlı bir kitap ile alakalı.

Birebir tercümesi “Tek Süper Güç – Dünya Egemenliğinde Amerikanın Stratejisi” olan Kitap tahminen 2000’li yılların başında Türkiye’de “Büyük Satranç Tahtası – Amerika’nın Küresel Üstünlüğü ve Bunun Jeostratejik Gereklilikleri” kapak ismiyle yayımlanmaya başlamış.

Kitabın yazarı, Polonya asıllı bir Amerikalı, 1977 – 1981 yılları arasında Amerikan Başkanı Jimmy Carter’in Güvenlik Danışmanığını da yapmış, tanınmış bir Siyaset Bilimci olan Zbigniew Brzezinski.

Resimde yeni kapağı ile görülen kitabın reklam afişinde, geçen sene ölen eski Şansölye Helmut Schmidt‘in “Mutlaka okunmalı ve ciddiye alınmalı” sözü yer alıyor. Şansölye’nin vasiyeti gibi Almanlara yanaşan bu dil, “Almaz ve okumazsan Şansölyeyi küstürürsün” demekte.

Afişte göze hitap eden unsurlar Amerikan bayrağı, gücünü simgeleyen beyaz başlı Kartal Sembolü ve Beyaz Saray‘dan oluşturuyor.

Neredeyse 20 yıl önce yayımlanmış bir kitabın neden böyle bir zamanda parlatılarak tekrar gözlere sokulduğu sanırız yukarıda yazdıklarımızla biraz da olsa anlaşılmıştır: Yani “Amerika hep olmalı!”, “Amerika bizim güvencemiz!”, “Rahat olun ve Korkmayın, Amerika İslâm’la en önde savaşıyor!

Gelelim aynı gün sokakları “süsleyen” diğer afişe;

Duvarlarda, duraklarda, camlarda görülen tek afişler bir yana, bazen de özellikle yan yana sunulan afişlerde ayrı bir bütünlük kaygısı vardır. Bu çerçevede dünden beri Almanya’da sokak ve caddelerde görülen bir diğer afişi mevzu edeceğiz. Afiş, Der Spiegel dergisine ait.

Der Spiegel’in, tarihinde belki ilk defa, bir Genel Yayın Yönetmeninin (Klaus Brinkbäumer) ve Fotoğraf Editörünün (Gersbom Schwalfenberg) resim ve isimleri görülen reklam afişinde, tercümesi “Der Spiegel Hakikati Kendi İçin Kiralamadı. Ama Onu Arıyor.” olarak diye tercüme edilebilecek bir sloganı afişinde kullanıyor.

Yukarıda bahsettiğimiz hususlara ek olarak Der Spiegel’in afişinde de benzer şekilde dikkat çeken hususlar var. Geçtiğimiz hafta Adımlar Dergisi’nde Der Speigel ile alâkalı en son paylaşılan haberimizde başlık olarak verilen “İslâm ve Türk Düşmanı” sözlerini ispat edici nitelikte sırtı dönük ve duvardaki Der Spiegel kapaklarına bakan Der Spiegel Fotoğraf Editörü Gersbom Schwalfenberg’in Yahudiliğine vurgu yapan “Kippa”lı fotoğrafı.

 

Bahsettiğimiz gibi her iki afişte de birbirini tamamlayan mesajlar “Amerika – Güvenilir ve Koruyucu Güç” ve “Siyonist Yahudi – Doğru ve Güvenilir Haber” olması.

Amerika’nın 1991 yılında başlattığı ve 2003 yılında Topyekûn işgâle giriştiği BOP (Büyük Ortadoğu Projesi)nin birinci hedefinin “Yahudi İsrail’in güvenliği” olduğunu tekrar hatırlatmaya gerek olmasa da, gelinen süreçte bu savaşa büyük çoğunluğu halâ karşı çıkan Alman kamuoyunu söz konusu afişlerdeki mesajlara Haçlı-Yahudi savaşında destekçi yapma hedefi güdülüyor.

Hayatın imajlarla ve reklamlarla yürütüldüğü Batı’da bu tür afiş çalışmalarının ve algı yönetiminin şüphesiz etkileri olur. Fakat, bu etkiler Yahudi-Haçlı zihniyetinin isteği doğrultusunda mı gelişir, bunu göreceğiz.

Nihayetinde Almanya ve Avrupa’nın genelinde Amerikan ve Siyonist Yahudi Propagandasından rahatsız olan hatırı sayılır bir kitlenin olduğunu ve Nazi Almanyası‘ndan biraz önceki dönemi hatırlatan gelişmeleri gözümüzde canlandırdığımızda, bugün yaşanan bu “propaganda savaşları”nın ters tepme olasılığının yüksek olduğunu düşünüyoruz.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

ADIMLAR Avrupa

010203

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: