PEŞMERGE, PKK-YPG’NİN İŞGAL, SÜRGÜN, SOYKIRIM SUÇLARI

PEŞMERGE, PKK-YPG’NİN İŞGAL, SÜRGÜN, SOYKIRIM SUÇLARI

Merkezi Londra’da bulunan “Uluslararası Af Örgütü” adlı kuruluş, Irak’ın kuzeyinde yuvalanmış olan Peşmergelerin “bölgedeki Arapları uzaklaştırmak için binlerce evi planlı bir şekilde yıktıkları” tespitini içeren bir rapor yayınladı.

Gerek dün itibariyle yayınlanan bu rapor, gerekse daha öncesinde yayınlanan benzer raporlar, Etnik Kürtçülüğün 91’den bu yana işledikleri suçların artık gizlenemez boyutlara ulaştığını göstermekte.

Söz konusu “uluslararası sivil toplum” kuruluşunun ender rastlanan bir olay ya da “tırmanan gerginlik”ten doğmuş bir “sınırları zorlama”, “hak ihlâlleri” gibi verdiği bilgiler, aslında 2003 İşgâliyle beraber sistemli bir şekilde uygulanan yağmacı-soykırımcı politikalarnın görünen küçük bir cüzüdür.

2003 İşgâli başladığını ilk günü, Amerika’nın vurması için Irak’ın Kuzeyi’nde bulunan mücahid Kürt grupların koordinatlarını verenler bunlardı…

İşgâlle birlikte başta Kerkük ve çevresi olmak üzere, Amerika ve Şiî gruplarla birlikte Bağdat sınırlarına kadar inenler; girdikleri Arap ve Türkmen şehirlerinde, köylerinde katliam, hırsızlık, yağmacılık yapanlar, kadınların ırzına geçip, erkeklerine işkenceyi revâ görenler, böylece köyleri boşaltarak kendilerine alan açanlar bunlardı.

Aşağıdaki rapor, 91’den beri yaşanan süreci haysiyetle takip eden kimseler için yeni bir şey ifâde etmez. Rapor, olsa olsa “çuvala sığmayan mızrak” olarak görülebilir.

13 köy ve 100’den fazla görgü tanığıyla görüşülerek hazırlandığı ve “Kütler savaş suçu işlemiş olabilir” denilerek 13 yıldır sistemli olarak uygulanan Arap soykırımını “acaba”lara havale eden rapor ile ilgili haberi, siz kıymetli okuyucularımızın dikkatlerine sunuyoruz.

BBC Türkçe’den naklettiğimiz haberin sonuna, Amerika’nın kara ordusu olan Kürtçü Hareketlerin suçlarını okuyucunun zihninde “dengelemek” maksadıyla “ölümlerin çoğunun IŞİD saldırılarından kaynaklanıyor” yollu yönlendirme notuna da dikkat. Sanki, 2003’ten beri Irak’ta bölücülük yapan, soykırım ve katliam politikası uygulayan İslâm Devleti’ymiş gibi…

ADIMLAR Haber – İktibas

 

AF ÖRGÜTÜ: PEŞMERGE GÜÇLERİ ARAPLARIN EVLERİNİ YIKTI

Af Örgütü’nün raporunda, ‘Kürtlerin, IŞİD’i desteklediklerini düşündüğü Arapları cezalandırma ve ülkedeki tartışmalı topraklarda kontrolü ele geçirme amacında olabilecekleri’ ifade edildi.

Örgütün raporuna göre, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne bağlı birlikler IŞİD’den geri aldıkları bölgelerde “savaş suçu işlemiş olabilir.”

İddialara ilişkin Kürt yetkililerden henüz bir yanıt gelmedi.

Af Örgütü’nün raporu, 13 köy ve kentte yapılan saha araştırmalarının yanı sıra 100’den fazla görgü tanığı ile evini terk etmeye zorlananların ifadelerine dayandırıldı.

YPG ve PKK da suçlanıyor

İnsan hakları kuruluşu, bulgularının uydu görüntüleriyle de desteklendiğini söylüyor ve bazı bölgelerde YPG ile PKK’nın da suçlandığını aktarıyor.

Af Örgütü’nün paylaştığı uydu fotoğraflarında Irak’ın kuzeyindeki yıkım görülüyor.

Raporun Şengal’i de kapsayan Ninova vilayeti başlığı altındaki kısmında şu ifadeler var:

“Peşmerge güçleri ve bölgede Peşmergeyle birlikte hareket eden Ezidi milisleri, IŞİD’in Ezidilere yaptığı kitlesel zulme karşı bölgede oturan Araplara karşı intikam saldırıları düzenlemekle suçlanıyor. Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nden 30 yetkili ayrıca, Şengal’de Ezidi ve Peşmerge’nin yanı sıra faaliyet gösteren YPG ile PKK’yı da bazı Arap köylerinde yıkım yapmakla suçladı.”

Af Örgütü’nün üst düzey danışmanı Donatella Rovera, “Askeri bir gerekçe olmadan sivillerin zorla yerinden edilmesi ve evlerin yıkılması savaş suçları anlamına gelebilir” dedi.

En çok zarar gören bölgelerden biri Şengal oldu.

Örgüt, evlerini terk etmeye zorlanan Arapların, yeniden ele geçirilen bölgelere dönüşlerinin de Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi güçleri tarafından engellendiğini belirtti.

Rovera, “Çatışmalar yüzünden evlerini terk etmeye zorlanan on binlerce Arap sivil şimdi geçici kamplarda korkunç şartlarda yaşam savaşı veriyor” diye konuştu.

 

Af Örgütü yetkilisi, evlerini terk etmeye zorlananlar geçici kamplarda zor koşullarda yaşam savaşı verdiklerini söyledi.

“Çoğu geçim kaynaklarını, mülklerini kaybetti ve çoğunun evleri yıkıldı, dönecek bir yerleri kalmadı” diyen Rovera, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin, sivillerin evlerine, köylerine geri dönmelerine engel olarak ‘durumu kötüleştirdiklerini’ söyledi.

Af Örgütü’nün açıklaması, Birleşmiş Milletler’in (BM) Salı günü Irak’ta sivillerin gördüğü zulme dair yayımladığı raporun ardından geldi.

BM verilerine göre 1 Ocak 2014 ila 31 Ekim 2015 tarihleri arasında Irak’ta en az 18.800 kişi öldü.

BM ölümlerin çoğunun IŞİD saldırıları olduğunu belirtip örgütün 3.500 kadın ve çoğucu da köle olarak esir tuttuğunu belirtti.

Raporda, ordu, milis ve Kürt birliklerin de sivilleri suistimal ettiği öne sürüldü.

Kaynak: BBC Türkçe

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: