KAMUOYUNA DUYURU

KAMUOYUNA DUYURU

KAMUOYUNA DUYURU

Açıklama yapma ihtiyacı doğuran olayı özetlersek…

Dergi büromuza gelen bir telefon üzerine, İleri Haber isimli bir internet sitesinin dergimize yönelik bir haber yaptığını öğreniyoruz. Söz konusu habere göre, @samiligde uzantılı bir twitter hesabında bir anket yayınlanıyor. Yayınlanan ankette, Bağdat Caddesi’nde menfur bir saldırıya uğrayan bir genç hanım mevzu ediliyor. İnternet sitesine göre paylaşımı yapan hesabın sahibi dergimiz yazarıdır. İlerleyen satırlarda ise bu haberin esas gayesi ortaya çıkıyor, gericilik-ilericilik gibi artık bıkkınlık veren değerlendirmeler üzerinden İslâm’a saldırılıyor.

Benzeri bir hedef gösterme süreci 2015 yılının ilk aylarında da sürdürülmüş ve 25 Mart günü dergimizin bombalanması, 1 gönüldaşımızın şehit olması ve 4 gönüldaşımızın yaralanması ile neticelenmiştir.

İleri Haber yöneticilerine, kendi internet sitelerinin yazarlarından Ahmet Cemal’in 20.01.2016 tarihli “Zorunlu bir tekrar: Dindar mı, kindar mı?” başlıklı yazısından; “Soruyorum, çünkü hâlâ anlayabilmiş değilim. O yüzden tekrar soruyorum. Sizin söylem biçiminizle anlayabilen olduğunu da sanmıyorum. Ya da korkuyorum. Kendilerini sizin söyleminizin büyüsüne kaptırarak ‘yanlış’ anlayanların sonunda oluşturabilecekleri ‘kindarlar’ ordusundan korkuyorum. Çünkü her şey bugünkü gibi sürdürüldüğü takdirde, yol başka bir yere varmayacak. İnsanlık tarihinde varabildiği, hiç görülmemiş.” kısmını okumalarını salık veririz.

İki şey arasında irtibat kuramayan ve/veya irtibatın nasıl kurulacağını bilmeyen bir cehalet, herhalde uğraşılması en zor olan şey olsa gerektir. Bir yere mensubiyet iddia eden bir insanın, özel hesaplarında yaptığı hiçbir şey mensubiyet iddia ettiği yere mâl edilemez. Bu kurum, parti, örgüt, yayın organı vb mensub olunan yerden beklenecek ahlâkî tavır, o kişi ile irtibatı kesmesidir. Adımlar Dergisi, söz konusu haberi duyar duymaz Şamil İğde ile irtibata geçmiş ve doğrulatmanın ardından isminin yazarlarımızın yer aldığı listeden çıkarıldığı kendisine bildirmiştir.

Kadını “özgürleştirme” ve “birey olma” süslü ifadelerinin altında kasap vitrininde sergilenen etten başka bir şey olarak görebilmeye ufukları yetmeyenlerin, insana insan olduğu için değer veren bir dinin mensublarına bu mevzuda saldırması, en hafif tâbirle komedidir.

Allah’ın Rasulü Veda Haccı’nda, bir kadının kalbinde Allah’tan başka bir korku bulunmadan tek başına bütün Arabistan’ı yürüyerek geçebileceğini söylemiştir. En ilkel kabilelerden imparatorluklara kadar, yönetilenlerin mal ve can emniyetinin yönetenler tarafından sağlanması gerektiği ve bunun olmadığı durumda siyasî iradelerin mesul olacağı açıktır.

Bu vesile ile, modern çağda ilericilerin “ilerici” semtinin en ilerici caddesinde saldırıya uğrayan hanım vatandaşımıza karşı yapılan bu ahlâksızlığı kınadığımızı belirtir, insanlığa yapılan her saldırı karşısında safımızın belli olduğunu ilan ederiz.

ADIMLAR Fikir, Kültür, Siyaset Platformu Sözcüsü

Cem TÜRKBİNER

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: