KAPTANIN KUSTO’NUN GEMİSİ YİNE VE YENİDEN DENİZLERDE

KAPTANIN KUSTO’NUN GEMİSİ YİNE VE YENİDEN DENİZLERDE

İBDA Mimarı Kumandan Salih MİRZABEYOĞLU’nun ÖLÜM ODASI adlı eserinin bu hafta tefrika edilen bölümünde mevzu edilen 9 Ocak 2016 tarihli haberimizi, ilgili okuyucularımızın talepleri doğrultusunda tekrar güncelliyoruz.
ADIMLAR Dergisi

Kumandan Salih Mirzabeyoğlu’nun 07 Ocak 2016 Perşembe günü Çağlayan’da görülen ve kendisinin de katıldığı duruşmaya dair yaptığımız haber üzerine bir okuyucumuz, sitemizin facebook sayfasında çok hoşumuza giden bir bilgi paylaşmış. Kumandan’ın mahkemeye çıktığı gün yayınlanan Kaptan Kusto ve gemisine dair Fransa kaynaklı bir haber…

İBDA Külliyatı’nı takip edenlerin âşina olduğu üzere Kaptan Kusto bizzat İstikbâl İslâmındır tezinin mânâda sembollerindendir. Üstad’ın Kumandan Mirzabeyoğlu’na “bir takdim yazım olacak, bütün hüviyetin görünecek” dediği malûm ve meşhur takdimden: “tabiat denilen yaratıklar âleminin sırlarını denizlerde arayan ve deniz içi hayatı kurcalayan…”

Tilki Günlüğü’nden:

“Lisân “deniz” demek… “Denizde deniz içindeki hayatı kurcalayan”la, “lûgatta lûgat içi hayatı kurcalayan” aynı iş üzerinde…” (Salih Mirzabeyoğlu, Tilki Günlüğü, Cilt:1, İbda Yay. Ekim 1991, İstanbul, S: 512)

Aşağıdaki haber metnini bu tedailer çerçevesinde okursanız, Kumandan’ın 29 Kasım 2014 tarihinde HALİÇ‘te verdiği ADALET MUTLAK’A başlıklı Sohbet-Konferansı’nın ardından, 7 Ocak 2016 Perşembe günü ÇAĞLAYAN’da görülmesiyle aynı güne tevafuk etmesinin zevkini daha derinden duyacağınıza eminiz.

ADIMLAR Fikir, Kültür, Siyaset Plâtformu

 

ÜNLÜ KAPTANIN GEMİSİ DENİZE AÇILIYOR

Fransız deniz ve sualtı bilimi uzmanı Kaptan Cousteau’nun gemisi yeniden denize açılmaya hazırlanıyor…

Calypso’nun sahiplerinin kurduğu vakıf Cousteau Topluluğu, geminin ‘yeni bir hayata başlayacağını’ söyledi.

Gemi, 1960lı ve 70li yıllarda çekilen ‘Jacques Cousteau’nun Denizaltı Dünyası’ belgesel serisinde kullanılmıştı.

Calypso, 1996 yılında Singapur limanında 1996 yılında mavnayla çarpışmasında büyük hasar gördü.

Deniz kâşifleri tarafından 1973 yılında kurulan Cousteau Topluluğu, geminin baştan aşağı yenileneceğini ve Concarneau tersanesinden 2016 yılının ilk üç ayında demir almaya hazır hale geleceğini duyurdu.

Topluluğun başkanı Francine Cousteau, “Kaptan Cousteau’nun da dilediği gibi, iki motoruyla güçlendirilip deniz seferine dayanıklı hale getirilecek” dedi.

İngiliz mayın tarama gemisi olan Calypso 1950 yılında ‘mobil okyanus bilimi laboratuvarına’ dönüştürüldü. Eski bir deniz subayı olan Cousteau, ilk deniz ve sualtı yaşamına dair araştırmaları bu gemiyle yaptı.

Geminin 2007 yılında onarılması planlanıyordu ancak sahiplerinin, bağışlardan toplanan paradan 300 bin euronun tersaneye ödenmesiyle ilgili çıkan bir tartışma nedeniyle Bretagne rıhtımında bırakıldı.

 

‘Üç ay içinde demir alacak’

Cousteau Topluluğu, 2010 yılı Haziran ayında, Cousteau’nun doğumunun 100. yılı vesilesiyle geminin onarılacağını açıklamıştı.

Topluluk, Calypso’nun üç ay içinde Bretagne’dan demir alabileceğini söylüyor.

Fransız okyanus uzmanı Jacques Yves Cousteau, 11 Haziran 1910 yılında doğdu, 25 Haziran 1997 yılında hayatını kaybetti.

Kırmızı beresi simgesi haline gelen Jacques Cousteau, dünyanın en saygın deniz bilimcileri arasında yer alıyor.

4 yaşında yüzmeyi öğrenen Kaptan Cousteau’nun denize olduğu kadar makinelere de ilgisi vardı ve 11 yaşında bir model vinç, 13 yaşında da pille çalışan araba yaptı.

Deniz subayı olan Cousteau, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Denizaltı Araştırma ve Çalışma Grubu’nu (Groupe d’Etudes et de Recherches Sous-Marines) kurdu.

Ordudan 1949’da ayrılan okyanus bilimi uzmanı, satın aldığı Calypso’yla çok sayıda geziye çıkıp denizi ve deniz altını inceledi.

Denizle ilgili çok sayıda film de çeken Cousteau 1956’da Le Monde du Silence (Sessizlik Dünyası) adlı filmiyle Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülünü aldı.

Cousteau’nun en değerleri belgesel serilerinden ‘Jacques Cousteau’nun Denizaltı Dünyası’ belgesellerini de Calypso’yla çekti.

 

Kaynak: BBC Türkçe / Time Türk

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: