AV. MEHMET TIĞLI YENİ ALANYA GAZETESİ’NE KONUŞTU: CEZAEVİ YETMEZ

AV. MEHMET TIĞLI YENİ ALANYA GAZETESİ’NE KONUŞTU: CEZAEVİ YETMEZ

Antalya-Alanya’da yayın yapan köklü gazetelerden Yeni Alanya, manşetine taşıdığı bugünkü haberinde gönüldaşımız Av. Mehmet Tığlı’nın açıklamalarına yer verdi.

Sayın Tığlı’nın, ülkenin içerisinde bulunduğu ekonomik durumu yalnızca Alanya’da “icraya verilen dosyalar”dan takip ederek ortaya koyduğu açıklamalar, aynı zamanda “hukuk sistemi”nde yaşanan “görmezden gelme” şeklindeki ikiyüzlülüğü de ortaya koymakta.

Aşağıda, gönüldaş Av. Mehmet Tığlı ve Antalya Barosu Alanya Temsilcisi Fatih Işık’ın Yeni Alanya Gazetesi’ne verdikleri demeci içeren haberi iktibas ediyoruz.

ADIMLAR Dergisi

 

‘CEZAEVİ YETMEZ’

Antalya Barosu Alanya Temsilcisi Fatih Işık, kötü geçen 2015’in ekonomik yansımalarının 2016’da görüleceğini belirterek “Endişeliyiz, icra dosyalarında ciddi artış yaşanabilir. Herkes dikkatli olsun” dedi.

(Erkan UYSAL’ın haberi)

ALANYA’DA 2014’de 35 bin 500 olan icra dosyası sayısı 2015’de 37 bin 355 oldu. İcra dosyalarına ilişkin istatistiği değerlendiren Avukat Mehmet Tığlı, “Çek, senet, taahhüdü ihlallerden dolayı şu an kimse yakalanmıyor. Normalde aranan, yakalanmayı bekleyen birçok insan var. Bu insanlar tutuklansa, cezaevinde yer kalmaz. Bu nedenle fazla üzerine gidilmiyor. Çoğu insan tahsil edemeyeceğini bildiği için alacaklarını icra yoluyla tahsil etme eyleminde bile bulunmuyor. Artışın fazla olmamasının bir sebebi de budur. Çoğu insan alacak sayısı arttığı için artık icraya bile koymaya gerek duymuyor. Çekin ve senedin doğru dürüst bir itibarı kalmadı. Şu an insanlar mümkün olduğunca nakit çalışmaya çalışıyor. Çek ve senetlerin vadeleri arttı. Önceden bir, iki aylık çek, senet verilirken, şimdi bir senelik çekler verilmeye başlandı. 2016’dan 2017 yılına çekler, senetler veriliyor. Bu sadece Alanya, Türkiye ile alakalı bir şey değil, dünya ekonomisi bir darboğaza giriyor. Alacaklılar borçlularına müsamaha göstersin ki, bu krizi dayanışma çerçevesinde aşalım. Yoksa herkes icra yoluyla tahsil ederse karşıdakinin tezgahını bozmuş olur. Milletin durumu kötü. Daha anlayışla yaklaşılmalı” şeklinde konuştu.

 

BARO TEMSİLCİSİ UYARDI

Antalya Barosu Alanya Temsilcisi Fatih Işık ise 2015 yılında yaşanan olayların ekonomik yansımalarının 2016’da görüleceğini belirterek “2016’da icra dosyalarında ciddi bir artış olabilir. 2016 yılıyla ilgili endişelerimiz var. Buna göre herkesin dikkatli olması gerekiyor” dedi.

Kaynak: YeniAlanya.com

mehmet-tigli-alanya-3

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: