AKİT GAZETESİ VE İSRAİLCİ BARZANİ-ERDOĞAN PROPAGANDASI

AKİT GAZETESİ VE İSRAİLCİ BARZANİ-ERDOĞAN PROPAGANDASI

İsrail’e Muhtaç olduğunu ilân eden Erdoğan’a biatlı Akit Gazetesi, İkinci İsrail olan BOP Kürdistanı’nı destekleyen yayınlarına devam ediyor.

Bağımsız Kürdistan”ı pek yakında ilan edeceklerini söyleyen Mesut Barzani’nin babası Mustafa Barzani’nin 1968 yılında dönemin cumhurbaşkanı Cevdet Sunay’a gönderdiği mektubu yayınlayan Akit’in, haberin fotoğrafı olarak Erdoğan ve Mesut Barzani’nin fotoğrafını kullanırken, Mustafa Barzani’nin isminin önüne “Molla” ekini getirmesi dikkat çekti.

Mustafa Barzani’nin, giriştiği çeşitli isyan hareketleri sonrasında dönemin Irak hükümetinin karşılık vermesi dolayısıyla Türkiye’den yardım talep ettiği mektuptaki dil, bugün, tam da AKP’nin üzerine çalıştığı ihanet dilinin kodlarını taşıyor: “Biz, Osmanlı’nın çocuklarıyız.

Mustafa Barzani’nin ailesinin Osmanlı zamanında sürgün edildiklerini de kaydedelim. Hem de bizzat Ulu Hakan Sultan Abdülhamid Hân’ın tertib ettiği Hamidiye Alayları tarafından.

Akit’in, “Bu mektup şimdi yeniden gündeme geldi” şeklinde ve tek başına anlamsız duran bir cümleyle takdim ettiği mektubun “gündeme geliş gerekçesi”ni, haberin fotoğrafı ve başlığı ortaya koymakta: Ankara’da çekilen Barzani-Erdoğan fotoğrafı ve üzerinde “Hepimiz Osmanlı’nın Çocuklarıyız” sloganı.

ADIMLAR Plâtformu Başkanı Sayın Ali Osman ZOR’un “Barzaniciliği Aşamayan Sahtekârlar” yazısıyla bütün ruhunu ortaya koyduğu bu zihniyetin “İslâmcı” kanadında yer alan Akit, yine sayın ZOR’un iki ay önce gerçekleşen Sincar’ın İsrailci Etnik Kürtçülük’e bırakılması sonrasında Barzani tarafından yapılan “Sünni Kürt” vurgusunun, buradaki “İslâmcı” kanat tarafından devam ettirileceği şeklindeki öngörüsünü de ispatlayan bu yayınlarını sürdürmekte.

Akit’in baştâcı ettiği Erdoğan-Barzani ittifakını Müslüman Anadolu insanına yutturmaya çalışan yayınları bir yana, Mustafa Barzani’nin hikâyesiyle, Erdoğan’ın hikâyesinde ilginç bir benzerlik var:

– BOP Plânı’nın ilk saldırısı olan, Birinci Dünya Savaşı sonrası işgâlciler tarafından Osmanlı topraklarının paylaşımı sonrasında Ehl-i Sünnet Arap’a karşı çeşitli isyan hareketlerinde bulunan Mustafa Barzani, Cevdet Sunay’dan istediği cevabı alamayınca “İsrail’e Muhtacım” diyerek, MOSSAD’ın güdümüne girmişti.

– Benzer şekilde Tayyip Erdoğan da, BOP Eşbaşkanı olarak 14 yıldır sürdürdüğü bölücü-NATO’cu-işbirlikçi politikalarının faturasından korkup, “İsrail’e Muhtaç” olduğunu ilan etmişti.

AKP’nin, PKK’yı Suriye’ye iterek (YPG’leştirerek) Barzani’ye bağlamak için vatanın güneydoğusunda yürüttüğü “kontrollü savaş”ta katledilen asker ve polisler, eğer süreç istendiği gibi neticelenirse (PKK ile sınırlı kalırsa) Barzani için “şehit” olmuş olacak. Washington-Telaviv-Ankara-Erbil ittifakının plânı bu yönde:

Biji Barzani, Biji Kürdistan” sloganlarıyla Akit’i selâmlayan BOP Kürtçülerinin, söz konusu haberin altına yaptıkları yorumları da “iyi Kürt Barzani”, “kötü Kürt PKK” ayrımının yaygınlaştırıldığını göstermekte. AKP’nin yakında bambaşka hileli kavramlar eşliğinde kamuoyuna ilan edeceği “yeni çözüm süreci“nin asıl tarafı olarak İsrail’ci Barzani‘nin baş köşeye oturtulması yakındır.

Neticede;

Fert fert her Müslümanın Mutlak İhtiyaç kaynağı Allah ve Resûlü’nün MUTLAK OLARAK KUR’ÂN’DA LANETLEDİĞİ YAHUDİ’ye muhtaç olanları destekleyen Akit’in durduğu saf bir yana, “Molla” dediği Mustafa Barzani ve “oğul” Barzani’nin tuttukları mevziin kısa hikâyesi, Uğur Mumcu’nun kaleminden, aşağıda:

Aydın KALKAN

 

MOSSAD VE BARZANİ

Ortadoğu’nun karanlık bir kuyu olduğu her gün biraz daha anlaşılıyor. Kanıtlanan son ilişki MOSSAD-Barzani ilişkisidir.

MOSSAD, İsrail’in gizli istihbarat örgütüdür. Bu örgütün, Kürt lideri Molla Mustafa Barzani ile ilişkileri olduğu söylense daha önce kim inanırdı?

Barzani’nin CIA ile ilişkisi artık belgelendi.

Kimse bu ilişkiye, “Hayır olmadı” diyemiyor.

CIA-Barzani ilişkileri biliniyordu da MOSSAD-Barzani ilişkileri bilinmiyordu.

MOSSAD’ın Barzani ile ilişkileri Londra ve Sydney’de yayınlanan “Israel’s Secret Wars-A History of Israel’s Intelligence Services” adlı kitapta sergileniyor.

Kitap, İngiliz The Guardian gazetesinde 1984 yılından bu yana Tel-Aviv muhabirliğini yapan Ian Black ve Washington’daki Brooking Enstitüsü‘nde çalışan öğretim üyesi Benny Morris tarafından yazılmış.

Kitapta MOSSAD-Barzani ilişkileri, İsrail Dışişleri Bakanlığı ve MOSSAD yazışmalarına dayanılarak açıklanıyor.

Önsözde, kitabın yayından önce İsrail ordu yetkilileri tarafından da incelendiği yazılıyor.

* * *

Kitapta 1967 Arap-İsrail Savaşı’ndan sonra, MOSSAD’ın Kürtlerle ilişki kurduğu (sh.327), Mısırlı ünlü gazeteci Hasan el-Heykel’in İsrailli subayların Kürtler aracılığıyla Irak’tan radyo bağlantıları kurduğunu 1971 yılında açıkladığı anlatılıyor.

1969 yılı Mart ayında Kerkük petrollerine yapılan saldırının da İsrail tarafından yapıldığı açıklanıyor. 1972 yılında imzalanan Sovyet-Irak Dostluk Antlaşması’ndan sonra İran Şahı ABD Başkanı Nixon ile gizli görüşme yapıyor; bu gizli görüşmeden sonra CIA tarafından “Kürdistan Demokratik Partisi”ne üç yıl içinde 24 milyon dolar gönderiliyor.

Barzani’nin Irak rejimine karşı ayaklandığı yıllarda, ABD-İsrail-İran üçlüsü bu ayaklanmayı destekliyor. Barzani-ABD ilişkileri, ABD Dışişleri eski bakanı Henry Kissinger eliyle yürütülüyor.

MOSSAD-Barzani ilişkileri de İsrail’in Tahran’daki askeri ateşesi Yaakov Nimrodi (MOSSAD Ajanı) aracılığı ile gerçekleşiyor.

Nimrodi’nin üstlendiği görev ilginç:

Nimrodi Sovyet silahlarının Barzani’nin eline geçmesinde rol oynuyor. (sh. 328-329)

Kitapta, MOSSAD’dan Kürtler’e 50 milyon dolar para verildiği, ABD kaynaklarına dayanarak açıklanıyor. (sh.328)

* * *

70’li yıllardaki bu ilişkiler bugün sürüyor mu?

Kitaba göre sürüyor.

“Körfez Savaşı” sırasında Irak’ın attığı Scud füzelerinin Tel-Aviv’e düşmesi üzerine bu ilişkiler yeniden başladı. (sh.521)

Baba Molla Mustafa Barzani ile kurulan ilişkiler, şimdi de oğul Mesud Barzani ile sürüyor.

MOSSAD, Barzani’ye Avrupa kahvelerinde çekler vererek bu desteği sürdürüyor.

Kitapta, Mesud Barzani’nin İsrail’e gizlice giderek yardım istediği yazılıyor.

Bu ilişkiler sürüyor ve anlaşılıyor ki daha da sürecek…

Gizli yollarla sürecek, açık yollarla sürecek…

İlgi belli…

İlişki de belli…

Kürtler sömürgeciliğe karşı bağımsızlık savaşı yapıyorlarsa ne işi var CIA ve MOSSAD’ın Kürtler arasında?

Yoksa CIA ve MOSSAD, antiemperyalist savaş veriyorlar da dünya bu savaşın farkında değil mi?

Uğur MUMCU

Cumhuriyet, 7 Ocak 1993

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: