TUTMAYIN KÜÇÜK ENİŞTE’Yİ

TUTMAYIN KÜÇÜK ENİŞTE’Yİ

AKP’nin “kâğıt üzerinde” Genel Başkanı ve “Başbakan” etiketiyle –tıpkı dillerine doladıkları 1930’lu yılların Türkiye’si gibi–  Reis-i Cumhur Hazretleri’nin ayak işlerine memur, meşhur Tosun Paşa filminin “Küçük Enişte” figürünü kıskançlıktan çatlatacak “tutmayın beni” abidesi Ahmet Davutoğlu, bugün partisinin grup toplantısında yine esip gürledi ve Rusya’ya Afganistan üzerinden gönderme yaptı:

-“Soğuk savaş günlerinde, muazzam bir süper güç olan Sovyet birliklerinin nasıl zelil bir şekilde Afganistan’dan çıktığını unutmasın!”

AKP her zaman olduğu gibi “doğruyu yanlışta kullanma” ve “aradan sıyrılma” cinliğinin(!) yeni bir dansözlüğünü sergiliyor.  İktidarı ele geçirdikleri günden beri,  15 senedir bir defacık olsun “Amerika’nın Ortadoğu’da ne işi var; Irak’a niye girdi; İncirlik’te Amerikan askerleri ne arıyor, Türkiye’de niçin bu kadar yabancı askeri üs var” diye sormayanların şimdi “Rusya Suriye’de ne arıyor” diye ayağa kalkmaları maskaralığın ve ikiyüzlülüğün vardığı son noktadır. Maskaralık Rusya’yı sorgulamak değil; Rusya’nın canı cehenneme; işaret ettiğimiz “kahpeliğe” dikkat edilsin.

AKP demek en suret-i hak kelimeleri en alçak gayelerin emrine verme zihniyetinden başka bir şey değildir. Küçük Enişte’nin bugün Afganistan üzerinden Rusya’ya cevap verme çabasını da böyle okumalı… Amerika Irak’ı işgal ederken “Vietnam gibi olursun” demek yerine, tezkere çıkartıp, onların safında “piyade” olmak için can atanların, Afgan mücahitlerinin destansı direnişi üzerinden efelik taslamaları ne tür bir arsızlıktır?

“Afganistan işgali” diye bir kavramı ve oradaki direnişi Rusya söz konusu olunca mı hatırlıyorsunuz? Sahi sizin Afganistan diye bir derdiniz hiç oldu mu? Orada yaşananları ne kadar umursadınız? Vietnam’ı boş verin, bugün Afganistan coğrafyasında işgal faaliyetlerinde bulunmaya devam eden güç kimdir ve şu gün, şu saatte Afgan mücahitler hangi emperyalist devletin Rambo’larıyla boğuşuyor? 2016 itibariyle Afganistan’a atıf yapıp,  Amerika öncülüğünde devam eden işgali görmezden gelmek ancak AKP istismarcılığına layık bir sahtekârlıktır. İşin daha fenası, bugün Afganistan direnişine gönderme yapan zât, aynı Afganistan’a saldıran NATO’ya mensup olmakla övünmekten geri kalmıyor. Oraya “geri hizmet” planında bile olsa asker gönderenler de kendilerinden başkası değil.

Afganistan eğer Rus işgaline direnmişse, bu sizler için siyasi bir gönderme mevzuu; ama Amerika ve NATO işgaline karşı sergiledikleri duruş, bırakın dile getirmeyi, sırtından hançerlediğiniz bir ihanet süreci… Suriye’de bugün aynı bölgeleri, aynı gerekçelerle ABD ve NATO bombalasa alkışlayacak zevat, söz konusu Rusya olunca konuşuyorsa, bu millet adına, hak ve hakkaniyet gayeli değildir söyledikleri.

Söylemden yana bir sıkıntı yok:

-“Bu mazlum coğrafyanın yangınını seyredenler insanlık önünde mahcup olacaklar, Suriye’yi, o canım Halep’i, Bayırbucak’ı kan gölüne çeviren zalimler hiç merak etmeyin, bu yaptıklarının hesabını bir gün mutlaka vereceklerdir.”

Tutmayın Küçük Enişte’yi!

Gökhan YAMANGÜL – 09 Şubat 2016

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: