AVRUPA BASINI’NIN SURİYE’YE BAKIŞI

AVRUPA BASINI’NIN SURİYE’YE BAKIŞI

Avrupa basınında Suriye’deki gelişmeler nasıl görünüyor derseniz, özetle, Amerika’nın başını çektiği ve Avrupa Birliği ülkelerinin desteklediği iç savaş süreci, Avrupabasınına göre İran’dan sonra Rusya’nın da müdahalesiyle gittikçe derinleşen bir kriz şeklinde yorumlanmakta.

Haçlı Ülkelerine tasis edilen İncirlik terör üssünden kalkan ve Suriye’de diledikleri bölgeleri bombalayan Terörist NATO uçaklarının sivil halkıda hedef alan sayısız saldırılarına, Şubat ayı itibariyle günde 150 sorti ile devam edilmiş. Saldırılarda özellikle birçok hastahane ve okulu bombalayan NATO uçaklarıyla birlikte, saldırılarında sivil halkı da hedef alan Rus bombardımanlarının eklendiği belirtiliyor.

“Savaş hukuku” diye bir kavramdan bahsetmek 91 Irak işgaliyle başlayan süreçte pek mümkün görünmüyor. Irak, Suriye sanki canlı tatbikat tahtası seçilmişçesine gerçekleşen insanlık dışı saldırılarda çocuk, kadın demeden, ortalama günde elli masum Suriyelinin katledildiği savaş sürüyor. Süreçte resmi rakamla 2.5 milyon Mülteciyi kabul eden Türkiye’nin ise, artan saldırılar karşısından ne yapacağını bilmeyen ve kurtuluşunu Türkiye’ye geçmekte arayan Suriyelilere artık kapılarını kapadığını ve sadece yaralıları kabul ettiği söyleniyor.

Kilis’te bulunan bir hastane tamamen Suriyeli sivil yaralılarla dolmuş vaziyette. En fazla çocuk yaralıların bulunduğu hastanenin odalarında 4-5 yaralı yatakta tedavi altındayken, onlarca yaralı yerlerde yatırılıyor. Yanık kokusu tüm hastaneyi kaplamış durumda ve eli kolu parçalanmış, tenleri yanmış çocukların ve kadınların acıdan kıvranışları ve çığlıkları bütün duvarlarda yankılanırken doktorların “hangi birine yetişelim” şeklindeki çaresiz bakışları arasında koşuşturmaları içler acısı durumu ortaya koyuyor.

Bir Rus bombardımanı sonrasında sınırı geçebilen yaşlı bir Suriyeli ninenin 5 yaşındaki başı ve ayakları sargılı yaralı torununun yatağı başında Hastanede bulunan bir muhabire, “Bunu hak edecek ne yaptık? Ülkemizi yıktılar. Bizi Türkler kabul etmiyor, Avrupalılar istemiyor! Ailem ve ben nereye gidebiliriz artık?” diyor.

Bir başka dikkat çeken husus ise ÖSO  denilen liberal çapulcu çetenin Abd Alsalm Hmedi (isim Alman basınında böyle veriliyor) adlı bir elebaşıyla yapılan telefon görüşmesi. “Üç ayrı cephede savaşıyoruz. Güneyde Esed, Ruslar, İran ve Hizbullah ile, doğuda İslâm Devleti’yle, batıda da Kürtlerle çatışıyoruz.” Hmedi’nin ayrıca kendileri ve diğer İslâmcı örgütlerin ABD ve Avrupa tarafından yarı yolda bırakıldıklarını düşündüklerini söylediği ve “Sizler başta devrimi alkışladınız ama, şimdi Esed’in ve Rusların bizi katletmesini seyrediyorsunuz” diye eklediği bildiriliyor.

Şubat ayı içersinde her yönden gerçekleşen son bombalamalar sonucu on bin Suriyelinin köylerinden ve bulundukları bölgelerden kaçtıkları ifâde edilmekte.

Tabi yukarıda yorumlayarak verdiğimiz bilgiler Alman basınından.

Avrupa’nın, tıpkı Amerika gibi Suriye’deki katliamlarla ilgili tek taraflı yaklaşımları ve Rusya’yı sorumlu tutmaları, süreçte oynadıkları aslî rolü kendi kamuoyundan gizlemek için.

Başta İsrailci Barzani ve Amerikan piyadeliğini üstlenen YPG-PKK olmak üzere, ÖSO ve diğer İslâmcı örgütlere silah ve lojistik destek veren Avrupa ülkelerine ait resmî yetkililerin, bölgede söz konusu örgütlere gerçekleştirdikleri ziyaretler unutturulmaya çalışılıyor. Düşünün, Avrupa’nın en büyük başkentlerinden birinin belediye başkanı, çapulcu Peşmergelerin siperlerinden İslâm Devleti’ne karşı kurşun atıyordu bu süreçte. Hakezâ Suriye’deki bölücü ve kışkırtıcı yaklaşımları…

Avrupa medyasının bu tavrı şaşırtıcı değil.

Bugün Rusya bombardımanlarıyla ilgili Masum Suriyeliler haberleri yapıp, Ege ve Akdeniz boyunca sahillere vuran ONBİNLERCE Mülteci’ye kör ve sağır kalmak, bu anlayışın ikiyüzlülüğünü tartışılmaz kılıyor.

Allah Suriyeli mazlumları korusun!

Adımlar Avrupa

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: