CIA AJANI, ADIMLAR’I DOĞRULADI

CIA AJANI, ADIMLAR’I DOĞRULADI

Amerikan Terör Örgütü, BOP Plânı’nın bugün yürütülmekte olan aşamasıyla ilgili, Türkiye’de sadece ADIMLAR’ın söylediği gerçekleri, bugün “teklif” kılığında söylemekte…

Amerikan Terör Örgütü’nün Lehigh Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı, Terörist CIA’in “Türkiye uzmanı” ve Washington’da bulunan Haçlı-Yahudi menfaatleri düşünce kuruluşu Wilson Center’ın “Orta Doğu Programı” Direktörü Henri Barkey, dün Financial Times’ta yayınlanan yorum yazısında PKK’nın PYD’leştirilmesi’nin ABD ile Türkiye arasındaki sorunları çözeceğini iddia etti.

“Önerisi”ni, AKP iktidarları boyunca Erdoğan, Gül ve Davutoğlu’nun pek sevdikleri, fakat “kazı-kazan” şeklinde Millet adına sürekli kaybedilen bir kumara dönüştürdükleri “kazan-kazan” değimiyle anlatan Barkey, yazısında şöyle diyor:

Mevcut durum istikrarsız… Özellikle Erdoğan’ın ABD’den PYD ve Türkiye arasında tarafını seçmesini istemesiyle durum kontrolden çıkabilir. Ama ABD’nin aracı olabileceği bir kazan-kazan ihtimali var: Türkiye’deki PKK militanlarının Kuzey Irak ve Suriye’ye çekilmesi karşılığında Türkiye’den Suriye’deki Kürt bölgelerine müdahale etmeme sözü alınabilir.

Bu anlaşmanın avantajı Türkiye’nin bazı Kürt bölgelerinde Suriye’deki gibi bir yıkıma yol açan çatışmayı durdurmak, aynı zamanda PYD ve ABD’nin IŞİD’le savaşa odaklanmasını sağlamak olabilir.

Yukarıdaki ifâdeler, Henri Barkey’in yazısından bugün internet sitelerinde ve gazetelerde yer alan bölüm. Fakat, tek bir kaynaktan çıkmış bu haber bir yana, Financial Times’teki söz konusu yazının orijinalinde şu ifâdeler de yer alıyor:

– “Türkiye’deki bugünkü Kürt uyanışı 90’lardan farklı.”

– “Suriye’de Amerika’nın birincil müttefiki Kürt Demokratik Birlik partisi (PYD)”

– “Bölgede IŞİD’e karşı tek etkin güç olarak PYD kendisini kanıtlamıştır. 2014 yılından beri Irak ve Suriye’de Cihadîlerin topraklarını Amerikan Hava Kuvvetleri ile birlikte çalışan PYD milisleri parça parça ele geçirmiştir.”

– “Türkler, Salih Müslim’in tüm çabalarına rağmen PYD ile PKK’yı ayrı tutmak istemiyor.”

– “Amerikan müdahalesi sayesinde, şu anda Kuzey Irak’ta Iraklı Kürtler için,  uluslararası kabul görmüş bir otonom, federal bölge kurduk. Ankara, Kürdistan Bölgesel Yönetimi (KBY) öncülüğünde mükemmel ilişkilere sahiptir ve tek en önemli ticaret ortağıdır. KBY, Kürtlerin kendi kaderini tayin hakları için önemli sembolü olmaya devam etmektedir.”

– “Yapılacak bir ateşkes ile PKK’nın Türkiye’deki savaşçılarının Kuzey Suriye’ye çekilmesi karşılığında Türkiye’nin Suriye’deki Kürt topraklarına müdahale şansının ortadan kalkacağından söz ediyorum.”

– “TSK’nın Türkiye’deki operasyonlarıyla Kürt bölgelerini Suriye’deki şehirler gibi harap ettiği, yüzlerce sivili öldürdüğü ve 300’den fazla güvenlik personelinin hayatını kaybettiği…….  Bu anlaşma sayesinde Türkiye’de düşmanlıkların durdurulması mümkün olabilir. Bu anlaşma aynı zamanda Suriye Kürtlerin talebini güçlendirirken, PYD ve ABD’nin IŞİD’e odaklanmasını sağlayacaktır.

 

HENRİ BERKEY

henri-barkey-TSK-yı-kafesledik-1

“Türk” görünümlü medyanın “CIA’in Türkiye uzmanından dikkat çeken yorum”, “CIA’in Türkiye uzmanından çok konuşulacak PKK teklifi” başlıklarıyla makalenin yalnızca bir paragrafını konu ettikleri “haber”lerinde eksik olan hususlar, “teklif”i yapanın Türk Ordusu’nun duruşu vesilesiyle Türk ve Irak Direnişi vesilesiyle de Arap düşmanlığını da gösterir nitelikte.

Amerikalının Financial Times’te yayınlanan “teklif”i, yürütülen BOP Plânı’nın bugün açıklanan bir aşamasından başka bir şey değildir.

Kaldı ki Henry Berkey de “sıradan” bir Amerikalı değil:

– Daha önce 1 Mart Tezkeresi’ne TSK’nın karşı çıkması üzerine, Nisan 2003’te Utah Üniversitesi’nde bir konferans sırasında “Amerika’nın AKP liderleriyle anlaşarak Türk Ordusu’nu kafeslediklerini” söyleyen;

– 2010 yılında PKK’nın siyasî kanadı için Washington’da bizzat temsilcilik açan;

– 2013’te “Unutmamak lazım. PKK şimdiye kadar hiçbir Amerikalı’ya zarar vermedi. Hep Amerika’ya bir mesaj vermeye çalıştı” dedikten sonra, “TSK’yı yendik ve açılımı başlattık” diyen;

– 2014 Ağustos’unda “Kürtler bağımsız bir devlet istiyorsa kimse onlara hayır diyemez. Kürtler, büyük olasılıkla da Suriye’deki kardeşleriyle birlikte bağımsızlığı tadacaktır” dedikten sonra sözlerinin devamında bu sürece karşı gelinmesi hâlinde “Türkiye önümüzdeki dönem, tarihinde görülmemiş siyasi çalkantılar dönemine girebilecektir” şeklinde tehdit eden;

– 7 Haziran seçimleri sonrası Ağustos 2015’te “Olası bir erken seçimde HDP baraj altında kalırsa İstanbul, Adana ve Mersin’de büyük olaylar yaşanacak” diyerek HDPKK’nın “iç savaş” tehditlerinin sözcülüğünü yapan;

AKPKK açılımının merkezinde yer alan Henri Berkey’in bugün gündeme düşen sözleri, tabiî ki sıradan “teklif”ler değil.

 

AMERİKALI’NIN DEMEK İSTEDİĞİ

Henri Berkey “diplomatik makale” dili altında demek istiyor ki:

AKP’nin PKK ile vatanın güneydoğusunda son aylarda yürüttüğü savaş, iddia ettiğimiz gibi, sınırlı bir savaştı. Barzani ile AKP arasında PKK’nın hırpalanmasını (yok edilmesine değil!) esas alan bu savaş, Abdullah Öcalan’ın şahsında PKK’nın yine kendi kontrolünde olan PYD’ye katılarak “tek”leştirilmesi, PYD’leştirilmesi için yürütülmekteydi.

Yine ADIMLAR’ın defalarca yazdığı gibi, bölgemizde yürütülen BOP Plânı çerçevesinde “PKK’nın Türkiye’den Suriye’ye çekilmesi”nin bugün Amerikalılar tarafından itiraf edilmesinin ardından, “plân”ın PKK tarafından kabulü hâlinde “PYD’leştirilen PKK’nın Barzani (Erbil’e) bağlanması” gündemde.

Amerikalı’nın AKP’nin mükemmel ilişkiler içerisinde olduğu, tek ve en önemli ticaret ortağı Barzani hakkında “KBY, Kürtlerin kendi kaderini tayin hakları için önemli sembolü olmaya devam etmektedir” demesi ve Türk ile Arap’ın arasında Siyonist bir Duvar olarak inşâ edilen Kürtçülüğün Asıl Temsilcisi olarak vurgulaması boşuna değil.

TSK’nın ve Polis Özel Harekâtın tüm ciddiyet ve ısrarlarına rağmen AKP’nin “sınırlı” tuttuğu bu savaşla Suriye’ye çekilecek PKK’nın boşalttığı alan –Türkiye’deki Etnik Kürtçülük– Barzani’ye bağlı olarak gelişecek. Neticede Diyarbakır, Erbil’e bağlanacak.

Washington-Ankara-Erbil-Tel Aviv ittifakının PYD’ye biçtiği rol, Barzani’nin BOP Kürdistanı’nda bir “otonomi” sahibi olmak.

PKK’nın “Amerika’nın kara ordusu değiliz” şeklinde bir açıklaması olmamakla birlikte, kendisine biçilen; Türkiye’deki Kürtçülüğü Barzani’ye terk edip Suriye’ye çekilmek ve PYD’leşip bir otonomi sahibi olmak şeklindeki rolü kabul edip etmemesi süreçte belirleyici olacak.

Amerika için “kullanışlı” bir ırk olarak inşâ edilen Etnik Kürtçülüğün merkezi olan Erbil, bundan 100 sene önce de Sevr’de ve hattâ Sykes-Picot’ta öngörülen işbirlikçi Kürtçülüğün de merkeziydi.

 

SADECE ADIMLAR!

Sözü fazla uzatmaya gerek yok!

Yaşanan süreçte Türkiye’deki samimi kesim ve kurumlar içerisinde en büyük eksiklik olarak işaret ettiğimiz “Siyâsi Akıl”a örnek olarak, “Amerikalının teklifi” kılığında başlatılan bu sürecin anlaşılabilmesi adına;

ADIMLAR Platformu Başkanı sayın Ali Osman ZOR’un, 8 Aralık 2015 tarihli “KUZEY ATLANTİK TERÖR ÖRGÜTÜ’NÜN “KUZEY SURİYE”LEŞTİRME SALDIRISI” başlıklı yazısını;
/kuzey-atlantik-teror-orgutu-nato/

Daha öncesinde, Rus uçağının düşürülmesi ile Türkiye’yi NATO-ABD-İsrail’in kucağına itenlerin çabalarının “Suriye’nin Kuzeyi’ni Kuzey Suriyeleştirmek operasyonunun bir aşaması” olduğunu vurguladığı, 30 Kasım 2015 tarihli “DÜŞÜRÜLEN TÜRKİYE, RUS UÇAĞI DEĞİL!” yazısını;
/dusurulen-turkiye-rus-ucagi-degil/

Ekim 2015’te, AKP’nin Ayn-El Arap’ta(Kobani) Amerika ile birlikte dost ve müttefik kabul ettiği PYD açıklamalarıyla ilgili: “İstilâcı düşmanın “kara gücünü” farklı isimlerle ayırmalarına bakma, onlar aynı maksada hizmet eden bir bütünün parçaları. Burada PKK “terörist” olurken, Suriye’de PYD “müttefik.”… Hesap belli: ERBİL Merkezli bir yasadışı yapılanma oluşturulurken, Diyarbakır da oraya bağlanacak. Diğer taraftan ise Pkk, Pyd’leştirilerek, Kürt koridoru için Pkk’nın kazanması meşrulaştırılacak.” Teşhisi aylarca önce ortaya koyan “OCAK KIZIŞTI”: KÜÇÜK AMERİKA DÜZENİ – TELEGRAM DÜZENİ’NİN ÖLDÜĞÜNÜ KABUL ET VE ONA GÖRE DAVRAN!” başlıklı makâlesi;
/kucuk-amerika-duzeni-telegram-duzeninin-oldugunu-kabul-et-ve-ona-gore-davran/

Geçtiğimiz ay Terörist Elebaşlarından Biden’in Türkiye’ye gelişi üzerine Erdoğan-AKP iktidarıyla “PKK’nın Suriye’nin Kuzeyi’ne sürülerek PYD’leştirlmesi”nin de gündem olduğunu kaydettiğimiz “TERÖR ÖRGÜTÜ NATO’NUN SON ÇIRPINIŞLARI” haberimiz;
/tayyip-erdogan-joe-biden-nato-ismet-yilmaz-akp-almanya/

AKP’nin tıpkı “çözüm süreci” adı altında yürüttüğü politikaların çözülme sürecini getirmesi gibi, güçlendirdiği PKK ile vatanın güneydoğusunda verdiği sınırlı savaş sırasında, Ayn-el Arap’ta can simidi atıp kurtardığı PYD (PKK)yı hedef alan ilk söylemleri sırasında, bunun gerçekliğini sorguladığımız ve bugün Amerika’nın kontrolünde halâ sınırlı bir şekilde yürütülen “havan atışları” ile sürdürüldüğüne şahid olduğumuz sahte tehdidlerini konu ettiğimiz “AHMET DAVUTOĞLU “ÇOK CİDDİ”… PYD’Yİ VURURMUŞ!” başlıklı haberlerimiz;
/ahmet-davutoglu-cok-ciddi-pydyi-vururmus/

DİN-VATAN-MİLLET ADINA ORTAYA KOYDUĞUMUZ DURUŞUMUZUN SIHHATİNİ ORTAYA KOYDUĞU GİBİ, 25 MART 2015 TARİHİNDE “YOK EDİLMEK” ÜZERE HEDEFE ALINMAMIZIN SEBEBLERİNİ DE GÖSTERMEKTEDİR.

ADIMLAR Haber

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: