ARAP DİRENİŞİ, AMERİKAN KARA ORDUSU PYD-YPG (PKK) KARŞISINDA HAREKETE GEÇTİ

ARAP DİRENİŞİ, AMERİKAN KARA ORDUSU PYD-YPG (PKK) KARŞISINDA HAREKETE GEÇTİ

Amerika ve Rusya arasında Suriye’de İslâm Devleti’ni hariç tutan ateşkes anlaşmasının yürürlüğe girmesinden sonra harekete geçen Arap Direnişi’nin, Tel Abyad’a taarruza geçtiği bildiriliyor.

AA’nın bildirdiğine göre, Amerika’nın kara ordusu YPG (PKK) karşısında harekete geçen İslâm Devleti’ne (IŞİD) bağlı mücahidler, PYD’nin işgal ettiği Tel Abyad’ın kontrolünü ellerine geçirmiş bulunuyorlar.

Amerika’nın Türkiye’ye karşı defalarca “PYD bizim müttefikimizdir” şeklindeki açıklamaları karşısında AKP’nin “sitem”den öteye gitmeyen “biz miyiz senin müttefikin, PYD mi?” sözleri ve uzaktan “sınırlı” top atışlarıyla tacizde bulunduğu YPG karşısında, İslâm Devleti’nin çok daha gerçekçi bir politika yürüttüğü de dikkatlerden kaçmıyor.

Öte yandan HDPKK Eşbaşkanı Selahaddin Demirtaş’ın, İktidarları boyunca kendilerinin en büyük destekçisi olan Erdoğan-AKP Hükümeti’ni, klasik Kürtçü propaganda argümanı olarak “AKP’yi IŞİD’e destek olmakla” itham etmesi dikkat çekti. Demirtaş’ın “IŞİD’e Tel Abyad’a saldırın talimatı Ankara’dan” açıklamasına karşın, Ankara’nın YPG’yi (PKK) korumak için Amerika’ya teslim ettiği İncirlik üssünden kalkan uçaklar İslâm Devleti mevzilerini bombalamaya devam ediyorlar.

2003’ten beri Irak Merkezli sürdürülen Arap Direnişi’nin “düşman unsurların, boşalttıkları alana yerleşmeleri sonrasında, ani bir taarruzla tekrar ele geçirme” biçiminde yıllardır uyguladıkları saldırılara benzer bu hareket, bölgedeki savaşın yeni bir safhası olarak görülebilir.

Öte yandan Twitter’da yapılan yorumlarda, Arap Direnişi’nden kaçışları sırasında sınıra dayanan YPG’lilerin, AKP tarafından içeri alınıp alınmayacağı, yaralılarının tedavi edilip Amerika adına tekrar “cephe”ye sürülüp sürülmeyeceğini merak eden kişilerin paylaşımları da dikkat çekiyor.

ADIMLAR Haber

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: