“BİJİ SEROK OBAMA!”

“BİJİ SEROK OBAMA!”

ABD’nin Kürt odaklı yeni Suriye stratejisinin önemli taşeronlarından biri olan Suriye Demokratik Güçleri (SDF), Fırat nehrinin batısındaki Menbic’i iki aylık yoğun saldırıdan sonra IŞİD’in elinden aldı.

‘Menbic’ sınırımıza oldukça yakın ve stratejik bir alan… Türkiye, ‘Menbic Boşluğu’ olarak adlandırılan bu kilit alanı, kendi sınır güvenliğini tehdit eden bir nokta olarak görüyor ve çevre yollarıyla birlikte PYD’nin eline geçmesine karşı çıkıyor. ABD ise IŞİD’ci teröristlerin bu alandan Batı’ya giriş çıkış yaptığını ve insansız hava araçlarıyla denetimi sağlayamadığından buranın IŞİD’in elinden alınıp PYD’ye verilmesiyle ciddi bir avantaj elde ettiklerini ileri sürüyor…

Türkiye hem IŞİD’i hem de PKK’yı terörist olarak tanısa da, bekâ faktörleri açısından olayı değerlendirdiğinde Menbic’teki PYD hâkimiyetini oldukça tehlikeli buluyor. Türkiye son hamle olarak ‘Rusya+İran’ kartını devreye sokmaya çalışsa da bundan sonra işi çok zor! Lakin atı alan Üsküdar’ı geçti!

Malumunuz, Menbic’in ABD ve PYD tarafından alınması, IŞİD zulmü altında en hafifi sigara yasağı olan binlerce yasak altında inim inim inleyen Menbicli bir Arap kadının sigarasının dumanını keyifle savurduğu fotoğraf ile dünyaya duyuruldu… Türkiye’deki ayrılıkçı Kürt kapasitesi de bu fotoğrafı sembol olarak kullanıp, Menbic’teki hâkim demografik yapının Kürt olduğu ve bunların özgürleştirildiği algısını pompalayarak ortalığı trollemeye başladılar!

Oysa herkes biliyor ki, Suriye’nin kuzeyinde olup bitenler BOP projesinin bir aşaması olan ‘Arap Baharı’ operasyonunun sonuçlarıyla direkt alakalı… Bu bölgede ABD’nin maşalığını yapan PYD/PKK ve türevleri ise bilhassa Tel Abyad ve çevresinde sadece işgalci konumdalar. Kürtler o topraklarda aslî bir unsur ama diğer aslî unsurların içinde oldukça marjinaller… Bunun içindir ki, ABD tarafından bu bölgede ağır bombardımanlarla Arap, Türkmen ve diğer unsurlar arasında ciddi bir nüfus kıyımı yapılıp, yerlerine çevre coğrafyadan getirilen Kürt göçmenler yerleştirilmektedir.

Geçmişte ‘Kahrolsun Amerikan Emperyalizmi’ sloganlarını dillerinden düşürmeyen, ama şimdilerde ‘Biji Obama’ moduna girerek ayrılıkçı Kürt hareketlerine destek veren bu ülkedeki solcu kitlelerin hâli ve Suriye okumaları gerçekten içler acısı! Acaba bu kitleler, bu sözde özgürlüğün emperyalist ABD’ye maşalık yapıldığı sürece elde edilebileceği sanrısından rahatsız değiller mi? Bu iğrenç sanrının etrafa yaydığı pis kokuları bunların sözde anti-emperyalist burunları almıyor mu? Orada Kürt kapasitesinin hâkimiyeti uğruna birçok etnik unsurun kitlevî katliamlara ve sürgünlere maruz bırakıldığını görmüyorlar mı?

Bilmezler mi? Görmezler mi? Her şeyin farkındalar!

Akıllarınca; “Köprüyü geçene kadar ayıya dayı demek!” deyimini politik tarz olarak benimseyip mesafe alacaklar!

Bunların azıcık aklı başında olanları, ABD ipine sarılanların akıbetlerinin önce ‘sömürge’ ve sonra ‘satış’ olduğuna dair bilgi setlerine sahip değiller mi? Bu durum kuşkularını ve korkularını artırmıyor mu?

Neyse… Nasıl olsa o zaman geldiğinde, hep beraber göreceğiz onların ‘özgürlük savaşı’nı!

Hülasa,

İsmet Özel üstadın “…İnsanların önünde iki seçenek var: Türk ya da Amerikalı olmak! Üçüncü bir seçenek yok. Fransız, Boşnak, İrlandalı olamazsın! Ya Türk olacaksın, ya Amerikalı olacaksın!” sözünün ne anlama geldiğini başta anlamamıştı herkes…

Lakin hem Anadolu coğrafyasında, hem de Ortadoğu başta olmak üzere çevre coğrafyamızda yaşanan son gelişmeler sonrası İsmet Özel’in ne demek istediği az-çok anlaşılmaya başlandı!

İleride yaşanacaklardan sonra ise ‘tam’ olarak anlaşılacak!

Bu aforizmayı en ‘erken’ ve ne ‘iyi’ anlayacak olanlar ise; ‘where is us air force?’ feryatlarıyla ‘Biji Serok Obama’ tezahüratları arasında gidip gelen ayrılıkçı Kürtler ile ‘İsrail’e ihtiyacımız var!’ diyen ve daima ‘mağdur demokrat’ olabilen ‘danışıklı dövüş uzmanı’ kozmopolit İslamcı kafalar olacak!

Ahmet TÜRK

21-8-2016

Kaynak: GazeteVahdet

 

Not: İktibas etmeye değer bulduğumuz yazıdaki fikirler yazara ait olup, Adımlar’ın ideolojik ve siyasi anlayışına zıt görüşler sitemizi bağlamaz. -Adımlar-

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: