VEFATININ DÖRDÜNCÜ YILINDA, MUAMMER ŞERİF’E RAHMET VE DUÂ!

VEFATININ DÖRDÜNCÜ YILINDA, MUAMMER ŞERİF’E RAHMET VE DUÂ!

İBDA Mimarı Salih MİRZABEYOĞLU’nun muhterem babası Muammer Şerif’i vefatının dördüncü yılında rahmetle anıyoruz. İBDA külliyatını takip edenlerin hatırlayacağı üzere, Onunla Kumandan’ımız arasındaki ilişki herhangi bir baba – oğul ilişkisinin ötesinde, bizzat dava ve ideal birlikteliğinin ifâdesidir.

Salih MİRZABEYOĞLU, babası Muammer Şerif Bey’i, “İBDA’ya yol veriş bünyesini tahlil edecek olanlar”ın” göreceği “üç unsur”dan birisi olarak mânâlandırır ve şahsiyeti üzerinde hangi özellikleriyle etkili olduğunu şu satırlarla çerçeveler:

Muhammed Şerif; muhatabını mevzuunda boğan çarpıcı buluş zekâsı, cedel tarzı ve yumruk tavrı… İlk gençliğimde ve karşılıklı duruşta, çocukluğumdan gelen bir birikimle adelelerimi patlatacak kadar şişiren… Ya öl, ya şu yüksekliğe zıpla ki, yaşa dercesine!” (*)

Bir baba olmanın ötesinde Necip Fazıl ve Cevad Ülger’le birlikte mânâda Kumandan’ımızın mayasını yoğuran üç ana unsurdan birisi olan Muhammed Şerif Bey dört sene önce bugün defnedildiğinde, 28 Şubat darbesinin hedefindeki esas düşman olarak cezaevinde tutulan Salih MİRZABEYOĞLU’na o gün dönemin AKP hükümeti tarafından babasının cenazesine katılma izni verilmemişti. Ki aynı günlerde bu iznin kimlere verildiğini de çok iyi biliyoruz.

O ve Evlâdına lâyık ADIMLAR atabilmenin azim ve duâsıyla yolumuzun büyüklerinden Muammer Şerif Bey’in ruhuna bütün gönüldaşlarımızdan bir Fatiha beklediğimizi hatırlatarak, vefatının dördüncü senesinde yeniden rahmet ve duâ ile anıyoruz.

ADIMLAR Fikir-Kültür-Siyaset Platformu

 

(*) Ritmin Gücü ve Ritme Davet, Cevad Ülger, İbda Yayınları, Mayıs 1985, s:5, Salih Mirzabeyoğlu’nun bu esere önsöz niyetine yazdığı İBDA Unsuru başlıklı yazıdan.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d