KÖLE DÜZENİNİN SAFSATACI DİLİ

KÖLE DÜZENİNİN SAFSATACI DİLİ

Ersoy Dede:

“Tarık Akan’ı anlatırken “darbelere karşı” diyorlar sürekli. Buna referans olarak da 12 Eylül döneminde yargılanmasını gösteriyorlar. Evet 12 eylül baskı rejimine meydan okumuş Tarık Akan. Bedel de ödemiş. Ama mesela 27 Mayıs’ı da 28 Şubat’ı da başından sonuna kadar desteklemiş.”

Bu metne dikkat çekmek istiyorum… Bu metinde safsatacıların uyguladığı hemen her metot var… Esasında dert, darbelere bakış filan değil… Beybaba’ya bakış.

Hemen soralım misâl, Ersoy Dede’nin çevresinde 12 Eylül’e meydan okumuş bir kişi var mı?.. Mesela Tayyip Erdoğan 12 eylül olduğunda 26 yaşında… Nasıl bir meydan okumada bulunmuş o darbeye karşı?.. Yazsalar da öğrensek… 12 Eylül’e meydan okumanın müsbet bir şey olduğunu söyleyen biz değiliz.

Yazar burada 12 Eylül’e meydan okumayı neden Tarık Akan’ın artı hanesine yazıyor biliyor musunuz?.. Hakperestlik satmak için! Birazdan gelecek tenkidi karşısında, okura inandırıcı gözükmek için… Hani, “iyi yaptığında da söylüyoruz bak” hesabı… Oysa burada müsbet denilen şey, esasında onun âleminde bir müsbetlik belirtmiyor… Hile, yersen.

Ayrıca, yazarın vurucu olsun diye, 27 Mayıs’a verdiği desteği “başından sonuna kadar” söz öbeğiyle taçlandırdığı Tarık Akan, Aralık 1949 doğumlu… Yani sözkonusu darbe olduğunda 10 yıl ve 5 ay yaşamış bir çocuk.

Kölelik beyler, 26 yaşında koskoca heriflerin sorumlu olmadığı askeri darbelerden, 10 yaşında çocukları sorumlu tutmaktır!

Hayyam ARİF

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: