OĞUZ PEKER’İN KARİKATÜR SERGİSİ: “KEİNER ZUHAUSE” (EVDE KİMSE YOK)

OĞUZ PEKER’İN KARİKATÜR SERGİSİ: “KEİNER ZUHAUSE” (EVDE KİMSE YOK)

Avrupa’nın Mülteciler ile imtihanını ince ince ve radikal bir çizgi diliyle ortaya koyan ünlü Karikatürist Oğuz Peker‘in Düsseldorf şehrinde düzenlenen “Keiner zuhause” (Evde kimse yok) adlı sergisindeydim.

Bakış açısı olarak bağlı olduğum Dünya Görüşüne hiç de uzak olmayacak derecede Batı’nın gerçek yüzünü çizen birbirinden değerli karikatürlere imza atan Oğuz Peker’i bizzat tanımış olmaktan büyük keyif aldığımı belirtmek isterim. Ve gönülden tebrik ederim…

Karikatür sergisini düzenleyen organizatörlerden bir beyefendinin takdimi ile yayımlandığı kitabını imzalatırken görüşme imkanı bulduğum Sayın Peker’le. Gırgır ve Mikrop gibi dergilere de çizmiş, hatta Alman gençlerin 80’li yıllarda büyük bir ilgi ile takip ettikleri “Ali” adlı çizgi filmin de yapımcılarından.

Başta Almanya’nın olmak üzere AB ülkelerinin başını ağrıtan ve kaosa çevirdikleri-sömürdükleri Ortadoğu coğrafyasından kendilerine sığınan insanlara davranışlarını, “mülteci politikası”nı nasıl yüzlerine-gözlerine bulaştırdıklarını, suçlarını ve sonuçlarını cesur bir şekilde çizgileriyle haykıran Sayın Oğuz Peker’in eserlerini Almanya’da yaşayan okuyucularımızın takip etmesini tavsiye ederim. Sergi ücretsiz ve Ekim ayı sonuna kadar açık.

Diğer yandan, söz konusu eserlerin daha önce İstanbul’da sergilenmelerinin ardından, tekrar Türkiye’de sergileneceğini öğrendim ki, bu da Anadolu’daki gönüldaş ve dostlarımızın sanatçıyı eserleriyle birlikte tanımaları için iyi bir fırsattır diye düşünüyorum.

İstanbul’un ardından ilk olarak Fransa’da sergilenen karikatürler Avrupa’da ağırlıklı olarak Almanca ve İngilizce olarak izleyiciyle buluşuyor. Kitabın ana dili ise Almanca ve her karikatürün altında İngilizce tercümesi mevcut.

Aşağıdaki linkten ilgili Kitap satın alınabilir.

https://www.amazon.de/Keiner-zuhause-Karikaturen-Oguz-Peker/dp/3945634156

Karikatüristin en dikkat çekici ve can alıcı bulduğum katikatürünü ve sergiden fotoğrafları sizlerle paylaşıyorum.

Nihan ÖZTÜRK
ADIMLAR Almanya

 

unnamed-2

“Baba, Avrupalılara söyle, artık yeterince Demokrasi var burada,
daha fazlasına gerçekten ihtiyacımız yok.”

 

image2-1 image1-114389951_10207066629167345_339051416_nunnamed-1unnamed

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: