ÇİN İSTEDİ, AKP ABDÜLKADİR YAPÇAN’I TUTUKLADI! İSTİKLÂL TV SUSTURULDU!

ÇİN İSTEDİ, AKP ABDÜLKADİR YAPÇAN’I TUTUKLADI! İSTİKLÂL TV SUSTURULDU!

İşgalci Çin güçlerine karşı bağımsızlık mücadelesi veren ve 2001 yılından beri İstanbul’da yaşayan Doğu Türkistan Türkleri liderlerinden Abdulkadir Yapçan, Çin tarafından hakkında çıkartılmış olan Kırmızı Bülten‘e istinaden İstanbul’da tutuklandı. Uygur Türkleri’nin sesi olan İSTİKLÂL TV kapatıldı!

2002’de hakkında işgâlci Çin yönetimi tarafından kırmızı bülten çıkartılan Abdulkadir Yapçan’ın, 30 Eylül’de çıkarıldığı Bakırköy adliyesinde Sulh Ceza Hâkimliği’nce tutuklanarak Maltepe Cezaevi’ne  konulduğu açıklandı.

Abdulkadir Yapçan 31 Ağustos 2016 tarihinde gözaltına alınmış ve 29 Eylül tarihine kadar gözaltında tutulmuştu. 30 Eylül’de Bakırköy Adliyesi’ne getirilen Abdulkadir Yapçan çıkarıldığı Bakırköy Sulh Ceza Hâkimliğince serbest bırakılmıştı.

Ancak, Bakırköy Cumhuriyet Savcılığı’nın Mahkemenin serbest bırakma kararına itirazı üzerine polis tarafından aynı gün öğleden sonra tekrar gözaltına alınan Yapçan, Bakırköy Adliyesinde yeniden çıkarıldığı mahkemece bu defa tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Hatırlanacağı üzere Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz sene gerçekleşen Çin ziyareti öncesinde yaptığı “Uygur Türklerine baskı yapıldığı iddiaları yalan ve yanlış” sözlerinin ardından Çin’de, İşgalci Çin hükümetine karşı bağımsızlık mücadelesi veren mücahid kardeşlerimizi “terörist” ilan emişti. “Çin’in toprak bütünlüğüne saygı duyduğunu”nu ifâde eden Erdoğan, Uygur Türkleri’nin tam da o dönem türlü işkencelerle katledildiği Doğu Türkistan’da yaşanan zulümlerle ilgili, soykırımcı Çin hükümetini savunan şu açıklamayı yapmıştı: “Doğu Türkistan’daki terör faaliyetlerini kınıyorum!

Erdoğan’ın söz konusu Çin ziyareti öncesi insanımıza “dünya lideri” pazarlayan yalancı medyada “Erdoğan Çin’i Uyarmaya Gidiyor!” başlıkları atılırken, ziyaret sırasında Erdoğan tarafından yapılan açıklamalar sonrası, “İslâmcı” görünümlü yalancı medya organları Doğu Türkistan Davası‘nı “Çin’in iç işleri” görerek, Uygur Türkleri hakkında haber ve yorumlarına son vermişlerdi.

yeni_akit_dogu_turkistan_cin_akp_erdogan_1

 

Abdulkadir Yapçan ve Kısaca Hayatı

Doğu Türkistan kadim başkenti, tarihi kültür ve medeniyet merkezlerinden Kaşgar’a bağlı Yapçan ilçesinde 1958 yılında dünya’ya gelmiştir.

Mao’nun ölümünden sonra Çin’deki reformlardan ve dolayısıyla Doğu Türkistan’a da yansıyan kısmî “bahar havası” sonrası Yarkent’in Kargalık İlçesinde Doğu Türkistanlı din alimi ve Eğitimci Abdulhekim Mahdum’un açtığı medereseye bir süre devam ederek burada din eğitimini tamamlamıştır.

5 Nisan 1990’a gelindiğinde, işgalci Çin yönetimi tarafından yapılmak istenen bir caminin inşaatına izin verilmemesi, zorunlu doğum yasağı, mecburi kürtaj ve doğum kotası ve benzeri insanlık dışı baskılara karşı Kaşgar’ın Barın İlçesi’nde Doğu Türkistan Islahatçı İslam Partisi Lideri Şehit Zeynettin Yusuf önderliğinde başlatılan ve Doğu Türkistan Bağımsızlık Mücadelesi’ne Barın Ayaklanması olarak geçen milli başkaldırı hamlesi sonrası Kargalık’ta yüzlerce din talebesinin devam ettiği medreseler kapatılmış ve öğrenciler de memleketlerine zorla geri gönderilmişti. Abdulkadir Yapçan daha sonra Barın Ayaklanması ile ilişkilendirilerek tutuklanmış ve 3 yıl hapse mahkûm edilmişti.

Abdulkadir Yapçan hapis cezasını bitirdikten sonra  Pakistan’a gelmiştir. Buradan bir süre sonra Orta Asya’ya giderek farklı Türkî Cumhuriyetlerde bir süre kalmıştır. En son 2001 yılında Türkiye’ye gelmiş ve 15 yıldan beri Türkiye’de yaşamaktaydı.

İşgalci Çin yönetimi tarafından sürekli izlenen ve takip edilen Yapçan, 1996-1997 yıllarında Doğu Türkistan’da “terör faaliyetleri”ne katıldığı iddiası ile devamlı şikâyet ediliyor ve hakkında çıkarılan kırmızı bülten gerekçe gösterilerek iadesi isteniyordu.

Çin, Abdulkadir Yapçan’ı mülteci olarak yaşadığı yurt dışında da rahat bırakamamış ve sürekli takip etmiştir. Devamlı  olarak bir takım isnatlar ve yalan suçlamalar icat ederek, Abdulkadir Yapçan’ı suçlamaya ve mahkûm ettirmeye çalışmış, hatta büyük bir yüzsüzlükle kendilerine iade edilmesini dahi talep etmiştir.

Abdulkadir Yapçan, 2003 yılı Haziran ayında yine polisçe gece yarısı evinden gözaltına alınmıştı. Doğu Türkistan Sivil Toplum Kuruluşları’nın girişimi ile aynı gece sabaha doğru serbest kalması sağlanmıştır.

Abdulkadir Yapçan 2008’de yapılan Pekin Olimpiyat Oyunları öncesi tekrar gözaltına alınmış ve bir süre Yozgat’ta “mecburi ikamet”e tabi tutularak, bir nevi açık cezaevi hayatı yaşamıştır.

Abdulkadir Yapçan, cemaat  önderlerinden biri olarak Uygur Medya Ltd. Şirketi tarafından işletilen ve İnternet üzerinden Uygur Türkçesi ile yayın yapan İstiklal TV’de sürekli programlar yapıyor ve Çin’in baskı, zulüm ile etnik aşağılama ve dinî ve ırkî soykırım uygulamalarını anlatıyordu. Ayrıca, Çin zindanlarında gördüğü insanlık dışı zulüm ve işkenceleri ifşâ eden konuşmalar yapıyordu. Bu nedenle olsa gerek ki; İstiklal TV, Gölbaşı Sulh Ceza Hâkimliği tarafından Bilgi Teknolojileri ve İletim Dairesi Başkanlığı’nın yayın durdurma kararını onamış ve  İstiklal TV’nin yayınları 01 Eylül 2016 tarihi itibariyle durdurulmuştur.

Bir hükümetin ne kadar “millî” olduğunu, öz milletine revâ gördüğü bu muamelelerden görebilirsiniz.

Kınıyoruz!

ADIMLAR Dergisi

 

timthumb

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: