GENELKURMAYDA AMERİKALI TERÖRİSTLERE ODA VERİLDİ – “BİZİM KIZ”IN NAMUSU

GENELKURMAYDA AMERİKALI TERÖRİSTLERE ODA VERİLDİ – “BİZİM KIZ”IN NAMUSU

Devletler arası ilişkilerde mütekabiliyet (karşılıklılık) ilkesi vardır. Yani “sen beni öpersen, ben de seni öperim” yada senin vatandaşın vizesiz girerse ülkeme, benim vatandaşım da senin ülkene vizesiz girmeli veya sen bendeki teröristi beslersen, ben de sendeki teröristi beslerim; sen benim eserimin telif haklarını korursan, ben de senin eserlerinin telif haklarını korurum, vesaire… Devletler birbiri ile ilişkiye girerken bu tarz mütekabiliyetleri esas alır. Hani derler ya “devletler arasında duygusallık olmaz, karşılıklı menfaatler vardır”… O hesap…

Mütekabiliyet olmadığı zaman diğer devlete tanınan haklar karşılıksız faydalanma olur… Kapitülasyon…  Gelir “bizim kız”ı öper,  kızın masrafları da üzerimize kalır… Hâ! Bu öpme işi zorla olursa, tecavüze döner iş…

İmdi sorayım; Pentogon’un içinde bizim irtibat subayımız da olacak mı? Olacaksa mütekabiliyet… Olmayacaksa, gitti “bizim kız”ın namusu!.. Türkiye, bu hadiseyle ÇOK AÇIK BİR ŞEKİLDE 27 Mayıs 1960 askerî darbesini ortaya çıkardığı sürecin bir benzerini tekrar yaşamaya başladı.

27 Mayıs değerlendirilirken çoğu kesim tarafından göz ardı edilen en önemli husus, dönemin Genel Kurmay Başkanının odasının hemen bitişiğinde, Amerikan ordusuna mensup istihbarat subaylarının görev yapmasıydı. Söylendiğine göre dönemin Genelkurmay Başkanı Rüştü Erdelhun, silah arkadaşlarının onurunu çiğneyecek şekilde “görev” yapan bu Amerikalı çavuşlara aşkla ve bağlılıkla selâm vermekten imtina etmezmiş.

Bu şekilde aşağılanan o Türk Subayları daha sonra 27 Mayıs darbesiyle dönemin Genelkurmay Başkanı’na bunun hesabını sordular.

Bizden söylemesi.

Gidişatın vahametini daha nasıl anlatabiliriz, bilemiyorum.

Av. Mehmet TIĞLI

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: