TERÖR ÖRGÜTÜ’NÜN ÜST DÜZEY YETKİLİSİ ANKARA’DA

TERÖR ÖRGÜTÜ’NÜN ÜST DÜZEY YETKİLİSİ ANKARA’DA

Terör Örgütü Amerika’nın “Savunma” Bakanlığı Sözcüsü Peter Cook’un “Suriye’nin İslâm Devleti’nin elindeki Rakka kentine yönelik operasyonunun haftalar içinde başlayacağı”nı duyurmasından 5 gün sonra, Amerikan Kara Ordusu YPG (SDG), aralarında Amerikalı silah arkadaşlarının da bulunduğu 30 bin kişilik bir kuvvetle bir Arap şehri olan Rakka’yı işgal etmek için dün saldırı başlattı.

Etnik Kürtçü Rudaw’da yer alan habere göre saldırının başlatıldığı günün sabahında açıklama yapan YPG sözcüleri tarafından şunlar söylendi:

Demokratik Suriye Güçleri Genel Komutanlığı olarak, dünyanın başına bela olan terörün temsilciğini yapan IŞİD çetelerine karşı, sözde hilafetin merkezi olarak adlandırdıkları Rakka’ya karşı özgürleştirme hamlesi başlattığımızın müjdesini veriyoruz.”

BOP Saldırısı’nın onyıllardır sürdürdüğü işgâle ortak olan bir dille yapılan bu açıklama haber sitelerinde duyurulduğu saatlerde, Amerikan G.K.Başkanı Joseph Dunford’un da Ankara’ya sürpriz bir ziyarette bulunduğu ve mevkîdaşı Hulisi Akar’la görüştüğü duyuruldu. Görüşmeye Tayyip Erdoğan’ın başdanışmanı ve Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın’ın da katıldığı bilgisi yanında, standart “basın bilgilendirmesi” ve çekilen fotoğraflar dışında nelerin konuşulduğu hakkında net bir bilgi yok.

 

“AMERİKA İŞİNİ BİLİYOR”

Hatırlanacağı gibi 23 Ekim’de onlarca kanaldan ortak canlı yayınla soruları yanıtlayan Binali Yıldırım da şöyle konuşmuştu:

Rakka operasyonu için ‘bize destek olun’ dediler, biz de ‘pekâlâ olalım.’ Ama ‘PYD, YPG de olsun’ dediler. Ellerinde onun 10-15 bin kişilik gücü var. Biz dedik ‘Orada biz yokuz, kusura bakmayın. Terör örgütüyle yan yana bulunamayız. Bizden hiç medet ummayın. Eğer burada bizimle hareket edecekseniz önce YPG ile PYD ile bağınızı koparın.’ Bunu açık ve net söyledik. Bu konuda ‘Hayır biz onlarla hareket edeceğiz’ demediler ama bu konuda bizim duruşumuz net, kararlılığımızı biliyorlar. Bundan sonrası onların bileceği iş.”

Aynı tarihlerde Recep Tayyip Erdoğan ve Savunma Bakanı Fikri Işık da benzer şekilde “Rakka’da YPG’nin değil Türkiye’nin olması gerektiği”ne yönelik açıklamaları hatırlanınca, Amerika’nın tercihini yaptığı ve bir taraftan Beştepe Hükümeti’ni Suriye’de sahada kullanırken, diğer tarafta Rakka’ya Etnik Kürtçü ortaklarını sürdüğü anlaşılıyor.

Ve Terör Örgütü’nün üst düzey yetkilisi Dunford’un söz konusu ziyaretinin de, bu birbirine düşman görünümlü farklı güçleri, aynı hedef doğrultusunda (kendi hedefi olan İslâm devleti ve Sünni Arap Direnişi’ni yok etmek) birleştirmesi gayesiyle gerçekleştiği anlaşılıyor.

 

“AMERİKAYI RAHATLATMAK”

Ziyaret sonrası Dunford adına Amerika’da yapılan yazılı açıklama ile ortaya çıkan bir diğer gelişme de, bu süreçte Amerika’nın Türk Silahlı Kuvvetleri’ni kontrol altında tutmak arzusuyla, Ankara’daki Genelkurmay Başkanlığı’nda üst düzey bir ABD’liyi görevlendirilmesi konusunda Hulisi Akar’la ve Beştepe Hükümeti ile mutabakat içerisinde oldukları bilgisi. Açıklamaya göre Ankara’da görevli ABD’li, ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı General Joseph Votel’e sürekli rapor verecek.

Hasılı Amerika terör Örgütü’nün silahlı kanadının, “Türk Silahlı Kuvvetlerini temsil edenler”le ilişkileri gayet ileri bir seviye(!)ye taşınmış durumda. Öyle ki, Amerikan “Savunma” Bakanlığı tarafından yapılan açıklama, şu cümlelerle bitiyor:

İki ülkenin askeriyeleri arasındaki ilişkileri mükemmel. Hatta, Dunford, cuma günü Akar’ı arayıp ‘ikili konuları görüşmek için pazar günü uğrayabilir miyim?’ diyecek kadar rahat hissediyor.

BOP Saldırganlı ve karşısındaki direniş devam ederken gelinen bu aşamanın da nasıl neticeleneceğini hep beraber göreceğiz.

Süreç bitmedi!

ADIMLAR Haber

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: