VEFATININ 33. YILINDA OSMAN YÜKSEL SERDENGEÇTİ Yİ UNUTMADIK!

VEFATININ 33. YILINDA OSMAN YÜKSEL SERDENGEÇTİ Yİ UNUTMADIK!

İman ve İslâm davasının gür sesi Osman Yüksel Serdengeçti henüz 66 yaşındayken 10 Kasım 1983 tarihinde hayatını kaybetmişti. Bugün vefatının 33. yıldönümü…  Ankara Dil tarih ve Coğrafya fakültesinde felsefe talebesiyken 03 Mayıs 1944 tarihli meşhur nümayiş sebebiyle tutuklanmış, Hüseyin Nihal Atsız ve Alparslan Türkeş’le beraber Türkçülük-Turancılık davasından yargılanmıştır.

Asıl adı Osman Zeki Yüksel olan bu gözünü budaktan esirgemez yiğit insan, 1940’lı yılların sonunda “Allah’a, Millete, Vatana Koşanların Dergisi” spotuyla SERDENGEÇTİ mecmuasını yayınlamış ve o kadar ses getirmiştir ki, milletin kalbindeki adı Osman Yüksel SERDENGEÇTİ olmuştur. Üstad Necip Fazıl KISAKÜREK’le olan tanışma ve yakınlaşma sonrası İslâm temelli bir milliyetçilik görüşünü benimseyen merhumun dergisi, her sayıdan sonra açılan davalar, toplatma kararları ve tevkifler sebebiyle sadece 33 sayı çıkmasına rağmen milyonların gönlünde taht kurmuştur.

1952 yılında Malatya’da Ahmet Emin Yalman isimli bir Yahudi dönmesi gazetecinin vurulması sebebiyle ülkede büyük bir irtica yaygarası koparılmış, İman ve İslâm davası adına meydan yerinde duran kim varsa hedef gösterilmiş ve bu sürek avında Necip Fazıl’la beraber Serdengeçti’de tutuklanıp uzunca bir süre hapis yatmıştır. Üstelik Demokrat Parti iktidarında…

Bir dönem milletvekilliği de yapan merhum Serdengeçti yakalandığı amansız bir hastalık sebebiyle ömrünün son 10 senesinde yazı ve yayın faaliyetlerini büsbütün sonlandırmış ve 66 yaşındayken hayata gözlerini yummuştur. Bir Nesli Nasıl Mahvettiler, Mabetsiz Şehir, Bu Millet Neden Ağlar ve Ayasofya Davası önemli eserlerindendir. Ancak Serdengeçti denildiği zaman ilk akla gelen yazılarından önce doğru bildiğini bedeli ne olursa olsun söylemekten çekinmeyen örnek bir dava adamıdır. “Allah’a Millete Vatana koşanların” ADIMLAR’ı olaraktan yolu yolumuzdur diyor ve bir kez daha Allah’tan rahmet diliyoruz.

ADIMLAR Fikir, Kültür, Siyaset Platformu

 

osman-yuksel-serdengecti-necip-fazil-kisakurek

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: