HZ. İSA TASVİRİNİN YER ALDIĞI SÜRYANİCE TARİHİ ESER ELE GEÇİRİLDİ

HZ. İSA TASVİRİNİN YER ALDIĞI SÜRYANİCE TARİHİ ESER ELE GEÇİRİLDİ

Geçtiğimiz gün Erzurum‘un Aziziye ilçesinde, Roma dönemine ait olduğu değerlendirilen kitabı 4 milyon dolara satmaya çalıştıkları iddia edilen 6 kişi yakalandı.

Valilikten yapılan yazılı açıklamaya göre, İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü ekipleri, yaklaşık bir ay önce tarihi nitelikli bir kitabın satılmaya çalışıldığı yönündeki istihbarat üzerine zanlıları yakalamak amacıyla çalışma başlattı.

Çalışmalar sonucu Ağrı’da oturan 2 zanlının, Roma dönemine ait olduğu değerlendirilen kültür ve tabiat varlığı kitabını, Erzurum’da 4 milyon dolar karşılığında satmak için müşteri aradıkları bilgisine ulaşıldı.

Zanlıların bulunduğu adrese düzenlenen operasyonda, zanlılar A.Ç, T.U, M.K, İ.E, R.Ö. ve U.T. gözaltına alındı. Şüphelilerin satmaya çalıştıkları kitap ile bir ruhsatsız tabanca ve bu silaha ait 12 mermi ele geçirildi. Kitap, silah ve mermilere el konuldu. Zanlılar, jandarmadaki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Kitabın ait olduğu dönem ve maddi değerinin kesin tespiti için çalışmaların sürdüğü belirtildi.

Operasyonla ele geçirilen kitapta yer alan Hz. İsa tasviri dikkati çekerken, metnin, Hıristiyanlığın ilk dönemlerinde yaygın olarak kullanılan Süryanice dilinde kaleme alınmış olması dikkat çekiyor.

ADIMLAR Haber

hz_isa_tasvir_2hz_isa_tasvir_suryanice_

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: