NOEL BABA KILIĞIYLA KAPIDAN GİRDİ

NOEL BABA KILIĞIYLA KAPIDAN GİRDİ

İstanbul’un ve dolayısıyla bölgemizdeki Batı hayat tarzının sembol “eğlence” mekânlarından biri olan Ortaköy’deki Reina‘ya gece 01.30 sıralarında silahlı saldırı gerçekleştirildi. 90’lı yılları hatırlatan saldırıda resmi açıklamalara göre 39 kişinin hayatını kaybettiği, 69 kişinin yaralı olarak hastahanelerde tedavi altına alındığı açıklandı.

Haberlerde saldırıyı gerçekleştiren militanın Noel Baba kıyafetiyle Reina’ya girdiği ve kitlenin şuursuz bir şekilde dans ederek, sözde 2017 yılına hazırlandıkları sırada kalabalığa ateş açtığı belirtildi.

Saldırı sırasında Reina’da bulunan futbolcu Sefa Boydaş saldırı anında yaşadıklarını , “İnsanlar sağa sola kaçışıyordu. Vurulanları bırakın, bayılanlar da oldu olduğu yerde. Kız arkadaşım da bayıldı. Sırtıma alıp koştum” diyerek anlattı. “Saat itibariyle en kalabalık saatlerdi. İçerisi bayağı kalabalıktı” diyen Boydaş, henüz bugün bu tür ihtimâli konuştuklarını ama Reina gibi bir yerde bu tür bu olayın olacağını akıllarına getirmediklerini söyledi.

DHA’ya konuşan bir yaralı ise gördüklerini “İnsanları hiç acımadan taradılar. Acımadılar.” diye anlattı.

Sinem Uyanık adlı görgü tanığı da “Cam kenarındaydık. Yere yattık. Eşim üstüme yattı. Taradılar. 2-3 kişi tabancayla ateş etti. Sonra bir sis gibi bir şey oldu” dedi. Eşinin 3 yerinden vurulduğunu söyleyen Uyanık, özel harekât polislerinin olay yerine gelmesiyle gece kulübünden çıkarıldıklarını söyledi.

Gerçekleştirilen bu eylem, saldırganın giydiği kıyafet sebebiyle yine bir Ocak ayında Metris cezaevine Salih Mirzabeyoğlu ve arkadaşlarına karşı gerçekleştirilen “Noel Baba Saldırısı”nı hatırlattı. Tabii 25 Ocak 2000 senesinde Sancar Kartal’ın şehîd olduğu ve Salih Mirzabeyoğlu başta olmak üzere onlarca gönüldaşımızın ağır yaralandığı saldırı ile bunun tek farkı, “Noel Baba”nın bu sefer bacadan değil, kapıdan girmiş olması yanında, hedef alınan kitlenin taban tabana zıt bir karakter belirtmesiydi.

Hollywood filmlerinden “John Wick”teki sahneleri hatırlatan eylemde yaşananlar düşünülünce Keanu Reeves’in “eğlence mekânı basma” sahnesini okuyucularımızın izlemesi faydalı olacaktır.

Yaşadığımız dönemin Kendinden Zuhur dilinin hâkimiyetinde olduğunu hatırlatan bu yeni eylemin yapılış tarzından anlaşılıyor ki, bu bir fedâ saldırısıydı. Fakat militan ölmeden ve yakalanmadan eylemi gerçekleştirmiş olduğundan dolayı şu ân bulunamıyor. Eğer “fedâ saldırısından kurtulana tekrar ikinci bir fedâ saldırısı yaptırılmaz” prensibi işletilirse, saldırganın yakalanma ihtimâli çok düşük görünüyor.

Diğer yandan, Dolmabahçe’de 44, Kayseri’de 14 şehid verilir ve tüm Anadolu insanında büyük bir tepki oluşurken Reina adlı “eğlence klübü”nün sefahatlarına ara verip vermediği de bu saldırı ile hatra gelen sorular arasında yerini alıyor.

ADIMLAR Haber

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: