20 Ocak 1990… “KARA OCAK”I UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ!

20 Ocak 1990… “KARA OCAK”I UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ!

Bundan 27 sene evvel, tarihe “Kara Ocak” olarak geçen bir katliam yaşandı. Ermenistan’ın bitip tükenmez toprak taleplerine tepki olarak ayaklanan kardeş Azerî Türklüğünün isyanını bastırmak için 20 Ocak 1990 günü, dönemin Soyvet tankları “Ermenileri koruma” gerekçesiyle Bakü’ye girdi ve yüzlerce Türk’ü kadın çocuk ayırmadan katletti.

O günlerde Ankara Kocatepe Camii çıkışında İbdacılar öncülüğünde düzenlenen protesto gösterilerinde, çok sayıda Müslüman gözaltına alınıp işkenceden geçmiştir. Bu vesileyle altını çizmek gerekir ki, o dönem dünyanın neresinde bir Müslüman kanı akıtılsa Cuma çıkışlarında meydanları dolduran ve Türk hükümetlerini göreve davet eden Müslümanlar son 15 sene içinde her ne olduysa, çok daha büyük katliamlar yaşanmasına karşın tek bir gösteri tertiplemiş değildir. AKP hükümetiyle birlikte o meşhur Cuma gösterileri de tarihin tozlu raflarına kaldırılmıştır. Bölgemizde, İslâm coğrafyasında deprem çapında hadiseler yaşanırken “yaprak kımıldamaz” denilen vasata şahitlik ettik.

Bu katliamdan birkaç sene sonra Türkiye’nin Ermenistan’a uyguladığı ambargoyu kaldıran Süleyman Demirel ile 2009 senesinde Bursa’da oynanan Türkiye – Ermenistan futbol maçına Azerbaycan bayraklarının girişini yasaklayan ve Ermenistan’ı protesto etmek isteyen taraftarların üstüne polis salan AKP zihniyeti arasında akıtılan Müslüman-Türk kanına duyarsızlık bakımından ne gibi bir fark var; izah eden olursa seviniriz.

Ne katliamı unutacağız, ne Türk kanını Ermenilere satanları…

Unutmayacağımız gibi, unutturmayacağız da!

 

AĞLA KARANFİL

Azerbaycan Türklüğünün milli şairlerinden, meşhur Ağla Karanfil şiirini yazan Mehmed Aslan geçen sene (Eylül 2015) vefat etmişti. Bu vesileyle ona da rahmet dilemek isterim. 1939 doğumlu olan şair, ilk şiirlerinde folklora bağlı ve tabiatın güzelliklerini terennüm eden bir şair iken 1990 senesinde Sovyet tanklarının Bakü’ye girip yüzlerce Azerî-Türk kardeşimizi katletmesinden sonra Azerbeycan davasının en gür seslerinden birisi olarak öne çıkmış, tam anlamıyla milli bir şair olmuştur.

O menfur katliam sonrası yüzlerce tabut Şehitler Bağına getirilerek gömülmüş, üzerlerine bahçeler dolusu karanfil serpilmişti. Bilindiği üzere “karanfil” Azerbeycan’ın milli sembolüdür. Mehmed Aslan, ülkemizde de o senelerde Hasan Sağındık tarafından bestelenip okunan meşhur Ağla Karanfil şiirini katliamın en sıcak günlerinde yazdı. Bu çok uzun şiirden kısa bir bölüm:

 

Gökler yaman karışır
Ağla karanfil, ağla!
Sis gelir, kan karışır
Ağla karanfil, ağla!

***

Gece fitne dokuyor
Kim yazıp, kim okuyor
Bu hava kan kokuyor
Ağla karanfil, ağla!

***

Karanfil, şehit kanı,
Kan götürdü dünyanı
Ağla, inlet meydanı
Ağla karanfil, ağla!

***

Cavanlara kıydılar
Tanklar alta koydular
Kanım içip doydular
Ağla karanfil, ağla!

Merhum şaire Allah’tan rahmet dilerken, bir kere daha kardeş Azerbaycan Türklüğünün yanında olduğumuzu ve Ermeni diasporasına Türklüğü peşkeş çekenlerle kavgamızın sürdüğünü ilan ederiz.

Gökhan YAMANGÜL – ADIMLAR Dergisi
20 Ocak 2017

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: