SAHTEYE DAİR İKİ AFORİZMA

SAHTEYE DAİR İKİ AFORİZMA

Birisinin Peter Austin adlı aktöre ait olduğu söylenir:

“Bir başkan sahneye çıkıp soytarılık yapsa, bunu yarım dakika bile sürdüremez; foyası hemen ortaya çıkar. Ama bir soytarı, kimseye hissettirmeden yıllarca başkanlık koltuğunda oturabilir.”

Sanal âlem herkesin herkes adına söz uydurup yazdığı bir yer. Bu aktör bu lafı edecek kadar irfan sahibiyse bravo demek düşer. Söz her kiminse bu takdir onadır. Fakat gâvurun bu sözünü kendimize uydurmaya kalktık mı, bir tarafı tutmuyor. Çünkü bizdeki başkanlar, soytarı olduklarını kimseye hissettirmeden o koltukta oturabilecek kadar becerikli değil. Daha makamlarına popolarını yaymalarıyla kimliklerinin ifşâ olması bir oluyor. Ama yine de yapışacak bir koltuk buluyorlar. Soytarıyı seven bir toplumuz, belli. Dünyayı soytarılar yönetiyor, bu da belli. Ama en yeteneksiz olanları bizdekiler. Parti Genel Başkanlarından tutun da…

***

Bir sosyal medya aforizması da The Best Offer filminden:

İnsanın duyguları sanat eserlerine benzer. Sahteleri yapılabilir. Tıpkı gerçek gibi görünebilirler ama sahtedirler.”

Hollanda ile yaşanan kriz ve devamında tertip edilen öfke gösterileri, değil gerçek gibi görünecek kadar sahte olmak, sahteyi bile sahtelikten iğrendirecek kadar utanç vericiydi. Hele o portakal bıçaklama pozları. Hüseyin Göktürk Turan gönüldaşımız bu hususta aforizmanın kralını söyledi:
“Finike portakala racon kesiyorsun, ama iş “Waşington” portakala gelince kıçını dönüyorsun.”

Suyu bile kesmez kahvaltı bıçaklarıyla, korkunç görünmeye çalışan komik bakışlar… Sanırsınız ki, ellerinde zülfikar, Hayber kapılarına dayanmışlar. ‘Öfkenin sahtesi olur da, sahtenin bu kadar sahtesi olur mu?’diye sormadan edemedik.  Şu poza bakın Allah için:

https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-0/p180x540/17309369_1456439804388799_496214969312524089_n.jpg?oh=08fba23b4c4da39b3a1f7d8d347111bc&oe=5971A975

Bu kahramanca(!) eyleme kayıtsız kalmamak için, hayranlığımızı şiirle anlatmaya çalıştık:

Bir elinde zülfikar,

Durmaz cenge çıkar.

Portakal suyu sıkar,

Şahan gözlü ak-trol.

The Best Offer yapımcıları beyaz perdeye sahteyi aktaracak bir aktör arıyorsa, şu fotoğraftaki yüzü kaçırmasınlar. Hangi rol, doğalın yerini tutar? Hangi sahte bu kadar doğal olur? Film yapımcılarına sesleniyorum, kaçırmayın bu fırsatı.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: