AMERİKALILARDAN AMERİKA SALDIRISINA TEPKİ: “ABD EMPERYALİZMİ BİR NUMARALI TERÖRİSTTİR”

AMERİKALILARDAN AMERİKA SALDIRISINA TEPKİ: “ABD EMPERYALİZMİ BİR NUMARALI TERÖRİSTTİR”

Amerika’nın Suriye’yi hedef alan Haçlı füze saldırısı Chicago’da protesto edildi.

Savaş karşıtlarının gösterisi kentte protestoların merkezi durumundaki Trump Tower önünde gerçekleşti.

“Başka savaş istemiyoruz”, “ABD Suriye’den elini çek” ve “Dünyadaki bütün çocukların barışa ihtiyacı var” yazılı pankartlar açan yüzlerce gösterici, sloganlar atarak füze saldırısının emrini veren Başkan Trump’a tepki gösterdi.

Polisin yoğun güvenlik önlemi sırasında atılan “Trump daha fazla savaş diyor, biz savaşa hayır diyoruz”, “Savaşa, emperyalizme ve Trump’ın yalanlarına son”, “ABD’nin derhal Suriye’den el çekmesini istiyoruz” ve “ABD emperyalizmi bir numaralı teröristtir” sloganları dikkati çekti.

Protestocu kalabalığa hitap eden konuşmacılar Esed rejiminin kimyasal silah saldırısında hayatını kaybeden çocuklardan etkilendiğini açıklayan Trump’a inanmadıklarını belirterek, ortada başka nedenler olduğunu belirtti.

Milli Gazete’nin verdiği bu haberden sonra gelelim düşmanı tanımak ve düşmana karşı koyma meselesine…

Amerikan vatandaşları kendi devletleri hakkında açıkça şu tesbiti yapmışlar:

“ABD emperyalizmi bir numaralı teröristtir”…

Peki Türkiye’de durum nedir?

Türkiye ve Türkiye gibi ahalisi Müslüman veya değil ama Amerikan düşmanı olmakla birlikte, yöneticileri Amerika ile işbirlikçi olan ülkelerde?

Bu tip kimi ülkelerde yöneticilerin açıktan emperyalizm-Haçlı işbirliği yaptığına şahit oluyoruz.

Kimilerinde de örtülü ki bunda da sebep halkın tepkisini çekmekten korktukları için. Nihayetinde demokratik görünümlü bu ülkelerde iktidarlar, koltuklarda kalabilmek ve yemeye devam edebilmek için halka hoş görünmek zorundalar, ihaneti perdelemek mecburiyetindeler.

İşte bu perdeleme gayretinin ifadesi olarak, Türkiye gibi ülkelerde, yapılan iş hayır-hasenat meselesi gibi gösterilmeye çalışılıyor. Yani aslında Haçlılara karşılar ama işte böyle “doğru” yaptıklarında destek veriyorlar, onlar da kimi zaman insanlığın vicdanını dinliyor.

Tabı bunun aldatmaca olduğunu yukarıdaki haberde mezkur olduğu üzere bizzat Amerikan vatandaşları haykırmış…

Bir de bu işbirlikçi yöneticilere yalakalık-köpeklik yapanlar var.

Bunların vazifesi de herkesten çok Haçlı-Amerikan düşmanı gözükmek ve efendilerini de mümkün olduğu kadar böyle göstermek.

Şimdi bunlar, bağlı oldukları Beştepe bahçelerinden Amerika’ya havlayıp duruyorlar. Tabi Amerika da bunların bu havlamalarından korkuyor filan değil. Nasıl olsa tasmalarını tutan eller kendisine hizmet ediyor. Bunların Amerika’ya havlıyor olması, efendileri ile Amerika arasındaki işbirliğini perdelemesi açısından da faydalı bir şey haddizatında.

Emperyalizmin işbirlikçisi efendilerinin önlerine koyduğu yaldan beslenip efendilerinin de efendisi Amerika havlamak üzere beslendiklerinin farkındalar mı acaba?

Mesela, adam acayip anti-emperyalist filan ama lider diye sarıldığı Haçlı-Yahudi köpeği Barzani… (Kumandan’ın dediği üzere, “köpekler birbirine benzer”, birini söylemek, diğerlerini ifadeye yeter.)

Güya anti-emperyalist, Amerika’ya, Haçlılara düşman ama, Haçlı işbirlikçisi kendi efendisine karşı süt dökmüş kediden farksız bu yalaka kahramanlar, Anadolu tabiriyle, “somun pehlivanı” olmaktan başka bir şey değiller.

Bunlar, Yeniçeri ruhiyatının tekâmül etmiş hali; dışarıda gerçek düşmana karşı gerçekten fiilî bir tavır gösteremezler ama içeride kendi saltanatlarına, hak ve hakikat adına karşı gelen biri karşısında ise aslan kesilirler.

Gerçek anti-emperyalizm ile sahtesi arasındaki fark, emperyalizmi bir bütün olarak ele alabilmekte kendini ortaya koyar. Bütün politikaları ve o politikaların neticeleriyle beraber emperyalizme karşı olmak, emperyalizmin işbirlikçilerine de karşı çıkabilmek.

Asıl ve esas olan da emperyalizmin işbirlikçilerine karşı çıkabilmede.

Amerika zaten uzakta ve Amerika adına burada Amerikan politikalarını yürütenler ise işbirlikçiler.

Bu işbirlikçileri hedef almadan, Amerika’ya havlamanın getirisi ise, oldukça tartışılır.

Ahmet ÖLÇÜLÜ

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: