YAYINLARIMIZ RUS BASININDA

YAYINLARIMIZ RUS BASININDA

 .

Sayın Carlos’la ilgili yaptığımız yayınların Rus basınında bazı yansımaları oldu. Bu yansımalardan bazılarını dikkatinize sunuyoruz.

 

24 Nisan 2017

Yazar: Dennis Rakowski

Toplumve  Siyaset Bilimci

 

PUTİN’DEN CAKAL GARLOS İÇİN YARDIM İSTENDİ

 

“Öteki Rusya” partisi resmi bir yazı ile Talepte bulundu.

 

“Öteki Rusya” (DrugayaRossiya) siyasi partinin İcra Kurulu Eş Başkanı Aleksandr Averin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e bir mektup göndererek, Çakal Carlos olarak bilinen siyasi mahkûm Ilich Ramirez Sanchez’in, Fransa’da hukuksuz olarak gözaltında tutulmasına dikkat çekmesinitalep etmiştir. “Öteki Rusya” partisinin fikrince, Fransa tarafından yapılan uluslararası hukuk ihlallerine dair en büyük kanıt Carlos’un durumudur.

 

Putin’e yazılan Mektupta belirtilmiştir ki, Mart ayının sonunda, “Fransa Cumhuriyeti’nin ve uluslararası hukukun tüm yasalarını çiğneyen Fransız mahkemesi, XX-inci yüzyılın en büyük devrimcilerin biri olan, ‘Çakal Carlos’ lakabıyla bilinen Ilich Ramirez Sanchez’i, alakasız bir patlamada suçlayarak üçüncü kez müebbet hapis cezasına çarptırdı.

Sosyalist kampın dağılmasından sonra Carlos, Sovyet yoldaşlarının korumasından mahrum kaldı ve Fransız gizli servisleri tarafından tuzakla  ele geçirildi ve esir alındı. 1997 yılından beri, Carlos iki defa müebbet  hapis cezası verilmiştir.  Carlos bir Venezüella vatandaşı olmasına rağmen, Fransa onu zorla hapiste tutmaktadır.

Ona karşı açılan son dava 1974’de, Paris Saint Germaine Eczanesi’ne yapılan el bombalı bir saldırının sorumlusu olduğu gerekçesiyle açıldı. Elbetteki bu davaya konu eylem ne Carlos tarafından yapılmıştır, ne de O’nun talimatı ile yapılmıştır.

Purtin’e yazılan mektupta: “lich Ramirez Sanchez yıllardır Moskova’nın dostu idi ve bunu sadece sözleri ile değil, devrimci fikirleri, eylemleri ve duruşu ile bağlılığını kanıtlamıştır. Ben kaydetmek istiyorum ki, Rusya Federasyonu SSCB varisi olduğu için, Sovyetler Birliği’nin arkadaşları da Rusya Federasyonu’nun sorumluluk alanına girmeli, mirasına sahip çıkmalıdır. Ben sizden, Corlos’un Fransız esaret altında aleni ve haksız bir şekilde tutulduğuna Carlos’a  bir garantör sıfatıyla dikkat etmenizi rica ediyorum”.

Hayatını devrime adamış bir Marksist-Leninist olarak, ailesi ona İlich adını Lenin’in şerefine vermişler (onun ağabeysine Vladimir adını ve küçük kardeşine ise Lenin adını vermişlerdir), Venezuela Komünist Gençlik Birliğine katılan Ilich Ramirez Sanchez, 14 yaşında Karakaş’ta ayaklanmalara katıldı ve daha sonra Moskova Halk Dostluk Üniversitesinde okumaya başladı.

Üniversiteyi üçüncü senesinde bırakarak, Carlos Ortadoğu’ya gitti ve orada radikal Filistinli gruplar ile irtibata geçti ve direniş kamplarında eğitimlere katılarak ders aldı. Carlos çeşitli zamanlarda Muammer Kaddafi, Saddam Hüseyin ve Fidel Castro gibi liderler ile çalıştı. Onun SSCB ve Alman Demokratik Cumhuriyeti ile yaptığı sıcak ve samimi ilişkileri bilinmektedir.

Onun avukatı olan Güven Yılmaz göre, Carlos’a karşı verilen son karar, tamamen gerçek dışı bir temel üzerine kurulmuştur. Avukat Yılmaz’ın RP’ye (Russkaya Planeta) verdiği açıklamada, davanın 1974’de Paris Saint-Germaine Eczanesi’nde yapılan el bombalı bir saldırının sorumlusunun Carlos olduğu gerekçesiyle açılan bir dava olduğunu söyledi. Avukat Güven YILMAZ açıklamasının devamında:

“Elbetteki bu davaya konu eylem ne Carlos tarafından yapılmıştır, ne de O’nun talimatı ile yapılmıştır. Diğer davalarda da olduğu gibi bu da tamamen bir manipülasyon olup Carlos’u esir tutmak adına ve bir yandan da faili meçhul olayları kapatmak adına açılan bir davadır”  demiştir.

Şu an Carlos hakkında bir kitap üzerinde çalışan yazar İgor Molotof, RP ile yaptığı  konuşmasında “Diğer Rusya” partisi olarak Carlos’un bir Fransız cezaevinde yasalara aykırı olarak tutulmasına dikkat edilmesini istedi. Ve

“Carlos bir Venezüella vatandaşıdır – Paris’te Onu Caracas’a iade etmesi lazım. Neden Caracas susuyor? Neden insan hakları savunucuları ve gazeteciler susuyorlar? Ve en önemlisi – neden dünyada ki Komünist Partileri sessizce susuyorlar? Hatta biz Filistin’inin resmi sesini bile duymuyoruz! Carlos bizim ortak arkadaşımız, benim kişisel arkadaşım ve tüm ezilen halkların arkadaşıdır. Birçok insanlar artık unutmuş bunu ” söyleyerek konunun önemine dikkat çekti..

O sözlerini devam ederek ekledi, çeyrek yüzyıl Carlos hücre hapsinde tutuluyor, ancak her kes kendi işleri ile meşgul, modern özgürlük savaşçıları kendine ait işletmesi var. Batı medyası, Carlos’u devrim üzerinden para kazanıyordu iddiasıyla suçlayarak, onu bir gangster dönüştürdüler, ama Carlos’un gittiği yol Che Gevara’nın yoludur.

“Her zaman olduğu gibi biz burada çifte standart görüyoruz: Carlos’a paralı asker diyorlar, ama Suriye’deki militanları – ılımlı muhalefet olarak adlandırıyorlar. Fransa, bir ideal hukuk devleti olarak kabul edilir, buna rağmen  Carlos hukuka aykırı bir şekilde hapiste tutsak. Ben “Diğer Rusya” girişimini pozitif olarak takdir ediyorum, – vicdansız beyefendilerin iki yüzlülüğünü kamuoyu bilsin” Diyerek Carlos’a nasıl bakılması gerektiğini dile getirdi.

 

Orijinal metnin olduğu web sayfası:

 

http://rusplt.ru/society/putina-poprosili-zastupitsya-29643.html

 

2

SSCB’nin Siyasi Varisi “Moskova”,  Mirası Çakal Carlos’u Koruyabilecek mi?

 

“Öteki Rusya” (Drugaya Rossiya) siyasi partinin İcra Kurulu Eş Başkanı Aleksandr Averin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e bir mektup göndererek, Çakal Carlos olarak bilinen siyasi mahkûm Ilich Ramirez Sanchez’in, Fransa’da hukuksuz olarak gözaltında tutulmasına dikkat çekmesini talep etmiştir. Averin’in fikrince, Moskova uzun yıllar boyunca yanında olduğu arkadaşını savunmalıdır. Averin göre, Rusya SSCB’nin yasal varisidir ve ardıllık kavramlarına dayanarak, eski Sovyetler Birliği arkadaşları “Rusya Federasyonu’nun sorumluluk alanına geçmelidir”.

 

Venezüella’lı terörist Ilich Ramirez Sanchez, 28 Mart 2017 üçüncü kez müebbet hapis cezasına mahkûm edildi. Sanchez, iki kişinin ölümüyle ve 30’dan fazla kişinin de yaralanmasıyla sonuçlanan, Eylül 1974 yılında Paris’in merkezinde bir alışveriş merkezinde yaptığı el bombalı saldırının sorumlusu olduğu gerekçesiyle suçlu bulmuştur.

 

Kendine verilen üç tane müebbet hapis cezasını “profesyonel devrimci” Carlos Fransa’nın Clairvaux Cezaevi’nde çekiyor. İlk defa, O 1975 yılında Paris polis memurlarının öldürmek suçundan tutuklandı, ikinci kez – 1980’lerin başında Marsilya’da meydana gelen patlamayla ilgili olarak hapis cezası aldı. Carlos bu terörist saldırılarda katılımının inkar ediyor.

 

Ilich Ramirez Sanchez şimdi 67 yaşında. Venezuelalı bu adam Soğuk Savaş döneminde Filistinli direnişçilerine olan bağlantıları nedeniyle dünya çapında ünlülüğünü kazandı. O’na dünya genelinde çok sayıda bombalı eylemler, adam kaçırma ve öldürme ve rehin alma gibi ithamlar bulunmaktadır..

Carlos adanmış bir Marksist-Leninisttir, Ailesi ona İlich adını Lenin’in şerefine vermişler (onun ağabeysine Vladimir adını ve küçük kardeşine ise Lenin adını vermişler). Venezuela Komünist Gençlik Birliğe katılan Ilich Ramirez Sanchez, 14 yaşında Karakaş’ta ayaklanmalara katıldı, sonra Moskova Halk Dostluk Üniversitesinde okumaya başladı ve orayı bitirmeden atıldı.

 

Sanchez Filistin-İsrail ihtilafı ile ilgilenmeye başladı ve Orta Doğu’ya gitti. Çakal Carlos yıllardır firari idi. Sudan’ın başkenti Hartum’da yakalandı. 1994 yılında, Sudan evlet yetkilileri onu Fransa’ya teslim ettiler.

Soruşturmaya göre, 1975 yılında, Sanchez Viyana’da OPEC’in karargahına yapılan saldırının liderliğini yapmış, orada kartel ülkelerin 11 petrol bakanları da dahil olmak üzere, 70 kişiyi rehin almış. O zaman orada 3 kişi ölmüştü.

 

Çakal Carlos’un adını, 1976 yılında Uganda’ya kaçırılan Air France havayoluna ait olan uçak ile duyurdu. O zaman, uçaktaki rehineleri İsrailli Özel Kuvvetleri kurtardı. Bu operasyonu sırasında İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun kardeşi öldürüldü.

 

Speakercom ilgililere seslenerek, Aleksandr Averin’in insiyatifi hakkında görüş bildirmelerini talep etti.

 

Orijinal metnininin olduğu web sayfası:

http://speakercom.ru/pravo/politzaklyuchennyy-karlos-shakal

 

3

Daria Mitina

Rus politikacı, Birleşik Komünist Partisi’nin Merkezi Komitesi’nin Sekreteri

 

Sanchez’in Üzerine Başkalarının Günahlarını Asmışlar

 

Rus siyaset yorumcusu Daria Mitina’nın kanısına göre,  Ilich Ramirez Sanchez’e verilen ömür boyu hapis cezası –  bir siyasi düzmecedir. Sayın Mitina, Sanchez’le O Averin’in girişimini destekliyor.

Ilich Ramirez Sanchez’in üzerine dünyanın çeşitli yerlerinde bir sürü çözülmemiş olaylar, başka insanların günahları ve aydınlanmamış davalar asılmıştır. Hukuk ve yargılama açısından, verilen müebbet hapis cezaları şaibelidir. Dava objektif ve doğru olsaydı, böyle bir ceza verilemeyecekti. Bütün hukuki ilkelere göre cezalar yersizdir. Çakal Carlos yakalandığı için, onu tek başına sorumlu yaptılar. Amerikan-İsrail emri ile düzmece ithamlar ve kumpaslar yapıldı. Bu nedenle, tabi ki biz bu Mahkeme’nin sonuçlarını ve verdiği hükmü kabul etmemeliyiz.

Carlos’un kaderi farklı olabilirdi. O ilk defa tutuklandığı zaman, Fransa bu süreci yüzyılın davası yapmaya çalışmıştır. Rüşvet ile satın alınan tanıklar ve bir sürü sahte belgeler Hazırlamışlardır. Buna rağmen, onu dünyanın en iyi avukatlarından biri savunuyordu, en umutsuz davaları üstlenip  kazan birisi, bütün suçlamaları paramparça etti. Ancak, bu bir hukuki yargılama değil de siyasi düzmece olduğu için, savunmanın argümanları dikkate alınmadı.

Tabi ki, biz SSCB’nin birçok ahlaki borçlarının mirasçısı olduk. Tabii ki, bu borçlar listesini Carlos’tan başlamak istemezdim. Biz bir takım siyasi mahkumlarımızı yüzüstü bırakıp gittik,  aynı Libya’da ve Filistin’de ve aynı zamanda, onlarca, yüzlerce eski Sovyetler Birliğinin bağlıları olan atılan mahkumlar var. Diğer mahkumları da unutmadan Tabii ki, Averin’nin Ramirez lehine konuşmasına destekçi oluyorum.

 

 

Orijinal metnin olduğu web sayfası:

 

http://speakercom.ru/opinions/3550

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: