Taliban – İgor Molotof : Bir Tek İşgalci Var!

Taliban – İgor Molotof : Bir Tek İşgalci Var!

Taliban.

Bir Tek İşgalci Var!

“Bunun sadece Afganistan’ı işgal etmek için ABD’nin bir bahanesi olduğu şimdilerde anlaşıldı. Ama bunların hepsi 16 yıl Afgan halkıyla dalga geçen senin ülken için John. 16 senedir ne ABD silahlı kuvvetleri, ne de bir işgal yönetimi, en başında kökleri George W. Bush’un askeri sahteciliğine uzanan bu kalıcı savaşla bir şey yapamıyorlar”.

Pazartesi günü, Kabil’de yapılan basın toplantısında halk hareketi “Taliban’a Ruslar tarafından silah verildiği doğru mudur” sorusunacevap olarak General John W. Nicholson dedi ki: “Bu tür yardımların olduğuna dair raporlar almaya devam ediyoruz”.  Doğrusu Bunu söyleyebilmek için doğrulanmış bilgiler deliller, gerçekler ve teyitli kanıtlarla birlikte sunulması gerekir.

Aksi takdirde, bu ABD Generalinin Washington Post gazetesinin gazetecilerinden “mesajlar” aldığına benzer. Bir gün önce,bu gazetede onlar bir makale yayınladı, makalede kendi kaynaklarına göre Moskova, ağır makineli tüfekler dâhil olmak üzere, Taliban’a askeri teçhizatını ve silah malzeme sevkiyatını artırmış. Sonra da gazeteciler, bunların hepsini güya”Taliban” silahları “DAEŞ’e” karşı kullandığı için verildiği yorumunu yapmışlardır.

Tıpkı Goebbels’in söylediği gibi: “önce yalan söylemek, sonra bu yalanı doğruyla soslayıp baharatlamak”. Gerçekten, rahmetli Taliban lideri Molla Ömer yandaşlarına seslenerek, “DAEŞ’e karşı direnmeyi ve Afganistan üzerinde İslam Devleti’nin siyah bayrağının yükseltilmesine izin verilmemesini” söyledi,ve ”Devlet’e” savaş ilan etti. Evet Molla Ömer bunu dedi, ama gerilla savaşın oluşunu film gibi izledik ve gördüğümüz şu ki: geçtiğimiz yaz Nangarhar eyaletinde büyük bir çatışma gerçekleşti, Farah eyaleti “İSİD’den” temizlendi.

Ve burada bir rock ‘n’ roll daha – kuzey Afganistan’ın Belh ilinde “Morg” ( “Ölüm”) adı verilen, Taliban’ın özel kuvvetleri askerlerinden gruplar oluşturulmuş. Bu özel kuvvetler “Taliban’nın” sıradan olan askerlerden daha yüksek eğitim sınıfına ve savaş gereçlerine sahip olanlardır.Bu askeri grupların yapısı İSİD ile savaşmaya hazır dinamik, tamamen gençlerden oluşturulmuştur. Özel Kuvvetler, “Morg”, “Taliban”, İSİD… Tam güçlü bir Afgan kokteyli.

Tabii ki, Ketta bölgesinde “Taliban’ın” İSİD’e karşı olan düşmanlığı ile Rusya çıkarlarının hiçbir doğrudan ilişkisi yoktur. Taliban’ın halife Bağdadi’nin bağlısı olan militanlara karşı münasebeti aşırı düşmancadır. Çünkü  Bağdadi’ye tam bağlı olmayan  Militanlar  doğrularla da yanlışlarda olsa ÖİH (Özbekistan İslami Hareketi) gibi küçük  grupları ve hatta “Taliban’ın” bireysel bölge komutanlarını satın alarak geleneksel Peştun bölgelerinde güçlü olmayı çalışıyorlar.

Anlaman gereken şey nedir? 2001’den sonra “Taliban” – 1990’da olduğu gibi ülkenin büyük bir kısmını kontrolü altında tutan ve ulusal siyasi rejimini yönlendiren ve  iddialı olan merkezi bir hareket değildir.

Bugünkü Taliban – otonom grupların birkonglomerası,  eski “Taliban” ise, -DAEŞ’le mücadele eden, -sadece ortak bir ad altında faaliyet gösteren,ayrılmış halde olan savaşçı grupların bir parçasıdır. Bu husus dikkate alındığında, açığa çıkar ki, Taliban’a şimdi silah vererek –herkesi silahlandırmak anlamına gelir, “Hizb-i İslami”den İslami Cihat Birliği’ne kadar.

Buna ek olarak, uzun süredir “Taliban” dış güçler tarafından kullanılır ve onun aktif olması her zaman bağımsız değildir.Ve eski “Taliban’ı” müzakerelerin bir tarafına dönüştürmek çabası da birçok oyuncuların çıkarları doğrultusunda değildir.Ve hatta sadece Amerika Birleşik Devletleri değildir: örneğin, kaç yıllardır Çin tarafı başarısızca Taliban’la görüşmeye çalışıyorlar.İlk önce sınırlı bir formatta Pakistan ve Suudi Arabistan katılımıylave sonrasında da Washington’a bağlayarak. Aynı eski hikayede olduğu gibi – kuğu, kerevit ve kargı. Herkes bir tarafa çeker, olan ortada kalır.

Ve burada Washington Post gazetecilerin “kanıt” ile.General John W. Nicholson;

“ – Bunu yapan Rusya – onlar “Taliban” ile işbirliği içinde!”

John W. Nicholson’a şunu da hatırlatmak lazım ki, 11 Eylül 2001 olaylar nedeniyle, “Taliban’ı” yasaklama kararı bizim taraftan duygular dalgası ile desteklenmiştir.Şimdiye kadar 11 Eylülde ne “Taliban’ın” ve nede genel olarak Afganistan’ın burada rol oynadığını doğrulayan hiçbir gerçekler bulunmamasına rağmen.Biz bunu sizin ülkenize destek olmak için yaptık, John, unuttun mu?

“Bunun sadece Afganistan’ı işgal etmek için ABD’nin bir bahanesi olduğu şimdilerde anlaşıldı. Ama bunların hepsi 16 yıl Afgan halkıyla dalga geçen senin ülken için John. 16 senedirne ABD silahlı kuvvetleri, ne de bir işgal yönetimi, en başında kökleri George W. Bush’un askeri sahteciliğine uzanan bu kalıcı savaşla bir şey yapamıyorlar”.

Savaş karşıtı duygu dalgası üzerinde iktidara gelen Obama bile askeri birliklerini Afganistan’dan çıkaramadı.Donald Trumpt da bir istisna olmadı,başkanlığının ilk aylarında Afgan çiftçilerinin üzerine süper bombalar attı. BM Kürsüsünde konuşan Arafat’ı hatırlayalım, o nedir ki bir elde zeytin dalını ve diğer elde özgürlük savaşçısının silahını tutan. Ve soru işareti koyalım:

Bu süper bomba kaç zeytin dallarının elden düşürülmesine mecbur etti?

Mezar-ı Şerif – Kabil ordusundan 140 asker şehit oldu.Uluslararası toplumun göz ardı ettiği bir korkunç terör eylemi.Gelin Afganistan’ın emirlik bayrağının renkleri ile Pentagonu ışıklandıralım… Veya Nicholson’u, savaşın ateşleyicisi olan Trump’la birlikte, Amerika’nın Tanrı tarafından seçilmiş olduğunu düşünenler Afgan çiftçilerinden özür dilesinler?

Sonuçta, güçlü bir askeri lider kendinde cesaret bulup itiraf etmelidir ki, 16 yıllık işgal Afganistan’a sadece ağrı ve acı ıstırap getirdi.

ABD devlet başkanları, hepsi aynı, Tanrı tarafından seçildiklerini söylüyorlar. Ama Allah, Süper Shot/bombalar ile sevdiklerini kaybeden Afgan çiftçiler  kadar dahi  Amerika’yı sevmez. Nefret – Afganistan’da ABD kampanyasının sonucudur.

Rusya’yı işgal suçları ile ithama teşebbüs etmek -iyi bir manevra, ancak başarısız, ahmakça.Afganlar silahın hedefiyle kime hedef doğrultacağını iyi biliyorlar.

İgor Molotof / Gazeteci Yazar/ Araştırmacı

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: