Carlos İçin Cezayir İle Temas (İGOR MOLOTOV)

Carlos İçin Cezayir İle Temas (İGOR MOLOTOV)

.

Carlos İçin Cezayir İle Temas

Bugün müjdeli bir haber vermek için politikacı arkadaşım GeorgiFedorov  aradı: Fedorov resmi olarak Cezayir Cumhurbaşkanı Abdul Aziz Buteflika müracaata bulunmuş. Cezayir Cumhurbaşkanından mümkün olan her yerde, BM kürsüsünden, basında, Fransızlar tarafından ezilen Carlos’un serbest bırakılmasıyla alakalı konuyu gündeme getirilmesini talep etmiş.

Ben Carlos’un Abdel Aziz ile tanıştığını biliyorum. Carlos 1975 yılında, içinde OPEC bakanları bulunan uçağı Cezayir’e indirdi. Cezayir onu oldukça sıcak karşıladı. Onun birkaç hafta boyunca orada kaldığı bilinmektedir. Bu kısa  sürede, Carlos en azından Cezayir Hükümeti üst düzey yetkilileri ile toplantılar yapmış bizzat görüşmüş – Cumhurbaşkanı Boumedien ve Bakan Buteflika dahil olmak üzere.

Her kes Carlos’un nerede olduğunu düşünürken, Avusturyalılar kendini uyanık zan edip Cezayir’den Carlos’un iadesini talep etmişler. Bunun cevabı olarak, Buteflika kadar olan zeki ve neşeli  büyükelçi Avusturya ve Cezayir arasında suçluların geri verilmesi ilgili hiçbir anlaşması olmadığını onlara söylemiş. Başka bir deyişle; Avusturyalılara kapıyı göstermişlerdir.

Avusturya’nın aksine, Fransız’lar ile Cezayir arasında böyle antlaşma olmasına rağmen, Fransızlar Cezayir’deki Fransız karşıtı duyguların artmasından endişe ederek Cezayir’e baskı yapmaktan kaçınmışlardır.

Aslında, Carlos Cezayir Özgürlük Hareketinin kahramanı olan, Cumhurbaşkanı Houari Boumedien’in bizzat koruması altında idi. Boumedien’in dilinden düşmeyen söz: “Cezayir sadece bir Cezayir olmak istiyor. Onun sosyalizmi veya yeni bir toplum inşa etmek gibi vaazlara ihtiyacı yoktur”.

Ve tabii ki,  genç bir devrimcinin OPEC bakanlarını başarılı ve kansız şekilde kaçırması, eski sömürgecileri rahatsız etmeden olamazdı. Boumedien Carlos’a korumalar, araçlar ve  muhteşem manzarası olan bir villa tahsis etmiştir. Carlos’un tüm ihtiyaçları Cezayir’de karşılanıyordu.

Şu an Carlos’un yardıma ihtiyacı var ve yine biz Cezayir’den  Carlos’a yardımlarını bekliyoruz . Ben umut ediyorum, cesur Cumhurbaşkanı Buteflika eski dostunu hatırda tutarak, devrimci dayanışmasını gösterecektir. O artık ihtiyarlamış, seksen yaşına gelmiştir. Ve biz Allah’ın karşısında cömertliğimizi göstermek için acele etmeliyiz.

İGOR MOLOTOV

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: