Kadir Murat ÖZTÜRK: MESELE “DEDEKTÖR” DEĞİL

Kadir Murat ÖZTÜRK: MESELE “DEDEKTÖR” DEĞİL

.

MESELE “DEDEKTÖR” DEĞİL

Kadir Murat ÖZTÜRK

.

Siyonist işgalci İsrail’in Mescid-i Aksa ile ilgili yaklaşık 3 haftadır sürdürdüğü kapılardaki metal dedektör ve diğer güvenlik önlemleri uygulamasının ne anlama geldiğini iyi tahlil etmek gerekiyor. Başta Filistinliler olmak üzere tüm Müslümanların basit gibi görülen bu güvenlik uygulamasına tepkileri neden? İşte bu ve benzeri soruların cevabı…

İşgalci İsrail ve Filistinliler arasındaki mücadele dünyada en uzun süren ve patlamaya en yatkın anlaşmazlıklardan biri. Sorunun kökleri 19. Yüzyılın sonuna kadar uzansa da esas mesele devleti aliyye-i osmaniye’nin yani Osmanlı imparatorluğunun bölgeden ayrıldığı 1917’den itibaren başlamış durumda.

1917’den 1948’e kadar bölgede manda rejimi kuran İngiltere, bölgeye dünyanın çeşitli noktalarına dağılmış olan Yahudileri yerleştirmek için hazırlıkları yapmıştı. Yani İsrail’in bölgede çıbanbaşı olmasını, aslında piyasada hiç te görülmeyen İngiltere sağlamıştı.

1948’e gelindiğinde 2. Dünya savaşının hemen ardından birleşmiş milletler haksız ve hukuksuz bir şekilde Filistin topraklarını Yahudiler ile Müslümanlar arasında böldü. Kudüs ise uluslararası bir idare altında olacaktı. İşgalci İsrail’in bu paylaşıma razı olmayacağı belli idi. Nitekim 1967’de gerçekleşen 6 gün savaşlarının ardından İsrail askerleri mübarek Mescidi Aksa’nın da içinde bulunduğu doğu Kudüs’ü işgal etti ve haremi Şerif’te İsrail askerleri büyük bir gururla poz verdi.

1947 ve 48’lerde başlayan Filistinlilerin zorunlu göçü 1967’de daha da arttı. Mevcut durumda Filistin’e komşu ülkelerde milyonlarca Filistinli mülteci konumunda bulunuyor. 

Bugün Mescid-i Aksa kapılarına konan ve daha sonra kaldırılan metal dedektörlere başta Filistinliler olmak üzere tüm Müslümanların karşı gelmesinin altında ise işgal yönetiminin bu zamana kadar kullandığı yöntemler bulunuyor. 

Siyonist işgalci İsrail’in ana hedefi, Mescidi Aksa’yı Müslümanlardan temizleyip Yahudileştirmek ve kendi istediği (sözde) tapınağı oraya inşa etmek. Bu niyetini gizlemeyen işgal yönetimi şehrin her tarafında bu çalışmanın nasıl yapılacağını zaten belirtiyor.

Bu ana hedefi birden gerçekleştiremeyeceğini çok iyi bilen İsrail, kademeli bir çalışma yürütüyor. 144 dönümlük arazide önce zamansal ve mekensal bölünmeyi hedefleyen işgal yönetimi, prototip çalışmasını Kudüs’e 30 kilometre uzaklıktaki el Halil kentindeki Halilurrahman camisinde gerçekleştirmiş durumda. 1994 ramazanında bir sabah namazı cemaate taramalı tüfekle yapılan katliamın ardından belli bir süre kapalı tutulan cami, açıldığında ikiye bölündü. Bir kısmı sinagoga çevrilen cami bugün %60’ı sinagog ve %40’ı cami şeklinde canlı bir örnek olarak karşımızda duruyor. Şu anda Mescid-i Aksa’da uygulamaya konulmaya çalışılan güvenlik tedbirleri bundan dolayı çok ta masum değil. 

Kudüslü Müslümanlar el Halil ve diğer örnekleri uzun yıllardır tecrübe ettiklerinden dolayı, kendi haremimiz olan ve üzerindeki tasarrufu kesinlikle paylaşamayacağımız Mescid-i Aksa’da çok masum gibi görülen bu uygulamayı reddediyor. Bununla birlikte başta Türkiye olmak üzere tüm İslam Ülkelerinden bu ribatlarına destek isteyen Filistin halkındaki kararlılık gerçekten de takdire şayan.

Orada bulunduğumuz 19-22 Temmuz 2017 tarihleri arasında bu azmi ve kararlığa bizzat şahit oldum. Neredeyse her namazın ardından çıkan olaylar Müslümanları yıldırmıyor ve 2 saat sonraki diğer vakit namazında aynı yerde saf tutuyorlardı. Biz de Türkiyeli Müslümanlar olarak kapılardaki bu ribata destek verdik ve Mescid-i Aksa’nın içine girmedik.

Geçtiğimiz cuma günü de (2.cuma oldu) mübarek Mescid-i Aksa’nın bahçesinde cuma namazı kılınmadı. Bu durum daha önce yaşandı mı bilmiyorum ama 2 milyarlık İslam dünyası adına utanç verici bir durum oldu. Şahsi kanaatime göre şu anda İslam dünyasındaki hiçbir Müslüman başı dik gezmemeli, özellikle liderler. Onurumuz ve izzetimiz Kudüs’ü şerif ve mübarek Mescid-i Aksa’nın kapıları önünde yerlerde sürünüyor. Umarım bu son olay, İslam dünyasının ittihadına vesile olur.

http://haberkudus.com/post/mesele-34-dedektor-34-degil/11

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: