DOĞU TÜRKİSTAN İSLAMÎ HAREKETİ TERÖRİST İLÂN EDİLDİ

DOĞU TÜRKİSTAN İSLAMÎ HAREKETİ TERÖRİST İLÂN EDİLDİ.DOĞU TÜRKİSTAN İSLAMÎ HAREKETİTERÖRİST İLÂN EDİLDİ

.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Türkiye’nin Doğu Türkistan İslâmî Hareketi’ni terör listesine almasından övgüyle bahsetti.

İkili temaslarda bulunmak üzere Çin’de bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi ile görüşmeler yaptı. İki ülke heyetleri arasında da görüşmeler yapıldı.

İki bakanın görüşmesi sonrası düzenlenen basın toplantısında konuşan ve Çin’in güvenliğinin Türkiye için önemini vurgulayan Çavuşoğlu, Türkiye’nin “Tek Çin” politikasına en büyük destek veren ülkelerden biri olduğunu söyleyerek, “Çin’in güvenliğini kendi güvenliğimiz gibi görüyoruz. Gerek ülkemizde gerek bölgemizde Çin’e yönelik hiçbir olumsuz faaliyete izin vermiyoruz. Çin’i hedef alan medya raporlarını da elimine edeceğiz.” ifadelerini kullandı. Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’de yayın yapan internet sitelerinde de Çin’i hedef alan içeriklerin anında tespit edilip kaldırılacağını söyledi.

Türkiye’nin “Tek Çin” politikasına verdiği desteği takdirle karşıladıklarını söyleyen Vang, iki ülkenin hassas konularda karşılıklı olarak birbirini desteklemesi gerektiğini söyledi. Vang, Türkiye’nin Doğu Türkistan İslâmî Hareketi’ni terör listesine almasından duyduğu memnuniyeti de dile getirdi.

Hatırlanacağı üzere, bundan iki sene önce Erdoğan da Çin’e yaptığı ziyaret esnasında Uygur Müslümanlarının Çin’e karşı vermekte olduğu istiklâl mücadelesini yürüten Doğu Türkistan İslâmî Hareketi’ni “terörist” olarak damgalamıştı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Çin Halk Cumhuriyeti’ne gerçekleştirdiği iki günlük resmi ziyaret kapsamında mevkidaşı Xi Jinping ile görüşmüş Çavuşoğlu o ziyarette de hazır bulunmuştu. Erdoğan, mevkidaşı Xi Jinping’le yaptığı görüşmede Uygur meselesi de gündeme gelmiş ve Çin’in toprak bütünlüğü ve egemenliğinin desteklendiği mesajını da vererek, Çin sınırları içinde ya da dışında, Çin’in toprak bütünlüğüne karşı bir kriminal terör eylemini Türkiye’nin kabullenmesinin mümkün olmadığını söyleyerek, Çin’e karşı verilen bağımsızlık mücadelesini kriminal olarak nitelemişti. “Doğu Türkistan İslâmî Hareketi” için Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin söz konusu oluşumu uzun zamandır terör örgütü olarak kabul ettiğini belirtmişti.

Beştepe ve Çin’in ‘terör örgütü’ olarak kabul ettiği Doğu Türkistan İslami Hareketi 1989 yılında Uygur Türkleri tarafından Uygur Özerk Bölgesi’nin bağımsızlığını elde etmek için kurulmuştu.

ADIMLAR Haber

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: