ATEŞ VE DEHŞETLE KARŞILAŞAN AMERİKA

ATEŞ VE DEHŞETLE KARŞILAŞAN AMERİKA

ATEŞ VE DEHŞETLE KARŞILAŞAN AMERİKA

Trump daha birkaç gün önce Kuzey Kore’yi, “ateş ve dehşetle karşılaşmakla” tehdit ediyordu ki Amerika’dan gelen haberler ateş ve dehşeti bizzat Amerika’nın yaşamaya başladığını gösterdi.

Geçtiğimiz ay Klu-Klux-Klan’cıların gösteri yaptığı Amerika’nın Virginia eyaletinde bu defa gösteriler çatışmaya döndü.

“Sağı Birleştirin” isimli protesto, Amerikan İç Savaşı sırasında, köleliği savunan güney eyaletlerinin komutanı olan General Robert E. Lee’nin Charlottesville şehrindeki üniversite kampüsünde bulunan heykelinin kaldırılması planına karşı başladı.

Cuma gecesi büyük bir kitle, heykelin kaldırılmasına engel olabilmek adına kampüs içerisinde ellerinde meşalelerle yürürken, “Yahudiler yerimize geçemeyecek”, “Kan ve toprak”, “Tek halk, tek ulus, göçe son” sloganları atıldı.

Cumartesi günü ise kitle, ‘Sağı Birleştirin’ yürüyüşü için bir araya geldi. Bu gösteri, ırkçılık karşıtları tarafından protesto edildi. İki grup arasında çatışmalar yaşandı.

Irkçı gruplar silah ve askeri kıyafetlerle sokağa inerek gövde gösterisi yaptı…

Gündüz saatlerinde eylemleri bastırmak isteyen polisleri taşıyan bir helikopterin düşmesi sonucunda iki polis hayatını kaybetti. Akşam saatlerinde ise “Sağı Birleştirin” yürüyüşçülerini protesto eden kitlenin üstüne araç sürülmesi sonucunda bir sivil can verdi, 34’ü de yaralandı. Yaralılardan beşinin durumu kritik, dördü ağır…

Şehirde olağanüstü hâl ilan edilmiş durumda.

Ateş ve dehşete teslim olan ve buna karşı OHAL ilân edilen ülkenin diğer şehirlerinde ise başka grupların, bu yaşananları protesto etmek üzere sokaklara dökülmeye başladığı haberleri geliyor.

Adımlar Haber

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: