PROTESTOLAR ÇATIŞMAYA DÖNDÜ

PROTESTOLAR ÇATIŞMAYA DÖNDÜ

PROTESTOLAR ÇATIŞMAYA DÖNDÜ

Bundan iki gün önce yapmış olduğumuz haberde, Maraş’ın Helete (Düzbağ) kasabasının suyunun Antep’e verilmek istenmesine karşı olarak Helete ahalisinin protestolarını aktarmıştık.

/maras-maras-olali-bu-kadar-protesto-gormedi-adimlar-maras/

Bu protestolara aldırış etmeyerek halkın iradesini tepelemek üzere dün harekete geçen yetkililer, su bağlantısını yapmak istedilerse de Heletelilerin karşı çıkması sonucu geri adım atmak zorunda kaldılar.

Suyu Antep’e aktaracak bağlantıları yapmak üzere iş makineleriyle bölgeye gelen ekibin karşısına çıkan Heletelilerin üzerine jandarma sevk edilmesi üzerine çıkan arbedede 4’ü asker olmak üzere 5 kişi yaralandı.

Dün sabah saatlerinde başlayan tartışma öğleye doğru şiddetlendi. Olaya ilk olarak Çağlayancerit İlçe Jandarma Karakolu’ndan gelen ekipler müdahil oldu. Heletelilerin su kaynağına yakın alana kaya yuvarlamaları ve askere taş atmaları sonucu, olay yerine Kahramanmaraş’tan Jandarma Özel Harekat ekipleri ve Çevik Kuvvet polisi takviye edildi. Yaklaşık 2-3 saat süren eylem, emniyet güçlerinin TOMA’lardan tazyikli su sıkmasıyla sona erdi. Olaylarda atılan taşlardan 4 asker ve 1 sivil yaralandı. Yolda bulunan bir trafo direği de yuvarlanan kayaların etkisiyle yıkıldı.

İnşaat çalışmalarında kullanılan iş makinelerinin geri çekilmesini ve belediye ekiplerinin suyu bağlayamamasını sağlayan grup, içme suyu hattının iptal kararına kadar eylemlerini sürdüreceklerini ifade etti.

Maraş’ın Büyükşehir olmasıyla birlikte kasabalıktan mahalleliğe gerileyen ve AKP’li siyasetçilerin ilçe olma sözünü yerine getirmediklerinden dolayı da hayal kırıklığı yaşayan Heletelilerin Maraş’a yürüyüş düzenleyebilecekleri de konuşulan eylem alternatifleri arasında yer almakta.

Adımlar MARAŞ

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: