ADIMLAR GENÇLİK KAMPI GERÇEKLEŞTİRİLDİ – Adımlar Kocaali / Fatih TANK

ADIMLAR GENÇLİK KAMPI GERÇEKLEŞTİRİLDİ – Adımlar Kocaali / Fatih TANK

ADIMLAR GENÇLİK KAMPI GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Adımlar Kocaali / Fatih TANK

Adımlar Dergisi’nin üç senedir tertiplediği gençlik kampı bu sene, 18/20 Ağustos tarihleri arasında Sakarya Kocaali’de gerçekleştirildi.

Adımlar Gençlik Hareketi ve Adımlar Sakarya’nın ortaklaşa düzenlemiş olduğu doğa kampı programı çerçevesinde 18 Ağustos cuma günü İstanbul’dan gelen Adımlar dergisi mensubu gönüldaşlarımızla buluştuk.

Karşılama ve hoş sohbetten sonra cuma namazı sonrası Kocaali esnaflarından gönüldaş Faruk TANK’ın çay ocağında yemeklerimiz yiyip çay içtik ve sohbet ettik. Bizlere gösterdiği misafirperverlikten dolayı Faruk Bey’e teşekkür ettik ve sahilde konaklayacağımız kamp alanına doğru harekete geçtik.

Sakaryalı gönüldaşlarımız ve İstanbul’dan gelen Adımlar Gençlik mensubu gönüldaşlarımız ile Kocaali plajında ilk olarak sakin bir alanda kamp yerimize belirledik ve kampımızı kurduktan sonra fırsatı değerlendirip yüzmeye başladık. Bir müddet yüzdükten sonra kamp alanımıza geri dönerek gençlerle boks, kick boks eğitim çalışmaları yapıldı. Kampımız için bizden desteğini esirgemeyen Sayın Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar ve bu konuda bizlere tavassutları ile yardımcı olan Sayın Yahya Ekşi Beyefendilere misafirperverlikleri için teşekkür ederiz.

 

Ateş Başında Sohbetlerimize Devam Ettik.

Ülkemiz ve bölgemizde yaşanan güncel konular hakkında istişareler yaparak, İbda’nın, “dayanışmalı fikir oluşumu” ilkesi çerçevesinde gönüldaşlar arasında bilgi ve fikir alışverişi yapıp hoşça vakit geçirdik. Sayın Yahya Ekşi, Ali Kemal Ekşi ve Batıkan Zorbey Turgut’un da sohbetlerimize katılımları daha bir şevkle sohbet etmemize, onların fikri donanımlarından istifade etmemize vesile oldu; onlara da ayrıca teşekkürü borç biliriz. Gece kamp ateşi başında da nizâmî tedbirler alınarak istirahata geçildi.

 

19 Ağustos cumartesi günü sabah namazı ile kalkarak bir müddet sohbet ettikten sonra çevre temizliğini (mıntıka) yaptık.

Denize giderek saat 9 kadar yüzme faaliyetlerimizi gerçekleştirdik.

Sabah kahvaltısı için gönüldaşmız Batıkan Zorbey Turgut’un işletmiş olduğu Keyfi Simit salonunda sabah kahvaltımızı yaptık.

Burada gönüldaşımız ve esnaf arkadaşları ile sohbetlerimiz oldu.

Güncel konular ve ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntılar ve bölgenin tek geçim kaynağı olan fındık ve bu sene fındığa biçilen fiyat hakkında konuştuk. Geçen sene fındıktan ülkemize 3 milyar dolar gelir elde edildiğini fındık müstahsili bölge ahalisinden dinledik. Müstahsil arkadaşlar, üreticiye çok adaletsizce davranıldığını, bu gelirden müstahsile çok düşük bir pay düştüğünü belirttiler. Fındığın bacasız sanayi olduğunu ama hükümetin fındığa sahip çıkmadığını ifâde ettiler. Fındık üzerinde küresel sermayenin oynadığı oyunlara vurgu yaparlarken, bu sene fındık fiyatının 10 tl açıklanması ile üreticinin zarar ettirildiğini, hayvancılıkta olduğu gibi zarar eden müstahsilin fındık üretemeyecek hâle geldiğini söylediler. Hükümetin uluslar arası piyasaların lehine olacak şekilde davranmaya devam etmesi ve üreticinin de fındık ağaçlarını sökmesi ile neticelenecek süreçte, fındık üreticisi diğer ülkelerin dünya pazar payı birinciliğini Türkiye’nin elinden alıp, üç beş sene sonra fındığı da ithal eder hâle gelinebileceğini dinledik.

Adımlar olarak, devletin bütün üreticilere sahip çıkmasını, ucuz politikalarla üreticiyi zor durumda bırakmaması ve gerekenin yapılmasını, mağduriyetlerinin giderilmesi için bu durumu hassasiyetle tekrar belirtiyoruz.

Gönüldaşımız Zorbey ve esnaf arkadaşlara hoş sohbetleri ve ilgileri için teşekkür ederek ayrıldık.

Kamp programımız doğrultusunda 2. gün kamp alanı olarak belirlediğimiz Kocaali Maden Deresi Şelaleleri için yola koyulduk. 10 km’lik araba yolcuğundan sonra tesislere gelerek intikal edeceğimiz şelaleye doğru yürüyüşe geçtik.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Marşlar ve tekbirler ile 45 dakikalık zorlu tırmanış parkurunda dar patikalar, yüksek geçitler ve mağaraları geçerek şelaleye ulaştık.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 saat’lik bir gezi, eğlence ve yüzmenin ardından son kamp yerimiz olan Çam Dağı’na doğru yola çıktık.

19 Ağustos cumartesi ikindi vakti Kocali’den son kamp yerimiz olan Çam Dağı’na ulaştık.

 

 

 

 

 

 

 

 

Çevre temizliğini (mıntıka) yapıp kampımızı kurduk. Kamp ateşimizi yakıp semaverde çaylarımızı demleyerek doğanın sessizliğinde çaylarımızı yudumlayıp sohbetlerimize devam ettik.

Sakarya’dan kampımıza katılan Sayın Yahya Ekşi ile Yusuf ve Kemal ağabeylerin ve gönüldaşlarımızın derin analizleri ile Tekirdağ’dan Sayın Adnan Demir Bey ve İstanbul’dan Şükrü Bey’in davamız hakkında yapmış oldukları söyleşiler bizlerin daha dik durmamız gerektiğinin idrakını kolaylaştırdı.

Gece geç saatlere kadar süren söyleşilerin ardından gönüldaşlar arasında sıra ile tutulan nöbetler eşliğinde doğanın sessizliğinde bol oksijenli dağ havasını da içimize çekerek huzur ve mutluluk içinde kamp çadırlarımızda istirahata çekildik.

Çam Dağı kampımızda arazide çadır kurmak ve korunma tedbirleri anlatılarak gençlerimiz doğa hayatının güzelliği yanında doğabilecek tehlikelere de vurgu yapıldı. Sportif faaliyetlerimizi de doğa yürüyüşü, dağ tırmanışı, atış sporları ve balık avı olarak gerçekleştirdik.

Gönüldaşımız Şükrü Keskin tarafından Sakarya Adımlara Gökbayrağımız hediye edilmiştir…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kampımıza katılan başta Adımlar Gençlik Hareketi mensubu gönüldaşlarımıza Adımlar Sakarya mensubu gönüldaşlarımıza, değerli büyüğümüz Yahya Ekşi ve Tekirdağ’dan Adnan Demir gönüldaşlarımıza esnaf ve vatandaşlarımıza sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.

Katılmak isteyip de katılamayan gönüldaşlarımızın da gönüllerinin bizlerle olduklarını hissederek onlara da teşekkür ediyoruz.

Adımlar Kocaali – Fatih TANK

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: