FINDIKTA OYUN ÜSTÜNE OYUN – Adımlar Haber

FINDIKTA OYUN ÜSTÜNE OYUN – Adımlar Haber

FINDIKTA OYUN ÜSTÜNE OYUN

Adımlar Haber

Adımlar Gençlik Kampı’nın bu sene fındık üretimi yapılan Kocaali’de gerçekleşmiş olmasına istinaden, bölge ahalisi ile gönüldaşlarımız arasında kamp esnasında oluşan sohbet ortamlarında fındık fiyatları ve fındık üzerine oynanan oyun da gündeme gelmiş ve biz de bunu sayfalarımıza taşımıştık.

Devlet fındığa gûya 10 lira taban fiyat açıklamıştı.

10 lira bile zulümken, devlet en azından fiyatların 10 liranın altına düşmesine müsaade etmeyecek mânâsına gelen bu rakama rağmen, tüccarın eline terk edilen fındık müstahsilinin, fındığını 8,5 liraya kadar satmak zorunda kaldığı haberleri helmeye başladı.

TMO kilo başına, Giresun kalite fındık için 10.50 lira, levant kalite fındık için 10 lira fiyat açıklarken, Ordu Ticaret Borsası serbest piyasa bilgilendirme panosunda ise yüzde 50 randımanlı kabuklu fındık 8.50 lira olarak yazıldı. TZOB Yönetim Kurulu üyesi ve Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan, TMO ve Borsa fiyatının mutlaka düzeltilmesi gerektiğinin altını çizerek, bu fiyatlarla fındık üreticisinin büyük mağduriyet yaşayacağını kaydetti.

TMO ve Borsa fiyatının kabul edilemez olduğunu da belirten Arslan Soydan, “Öncelikle TMO’nun maliyet seviyesinde üreticinin beklentisinin altında fiyat açıklanmasından sonra tabii ki serbest piyasada bunu kendine bir fırsat bilerek kendi lehlerinde kullanmışlardır. Baktılar ki, istedikleri fiyatı oluşturabilecek bir TMO fiyatını gördüklerinde serbest piyasa fiyatlarını da istedikleri gibi yönlendirdiler. Üreticinin burada hakkı gasp oluyor, emeği, alınteri burada çiğneniyor. Hem TMO’nun hem Borsa’nın açıkladığı bu fiyata tepkiliyiz. Üretici burada ne yapacağını bilmiyor. Üreticinin sesi, kulağı olmaya devam edeceğiz, mücadele edeceğiz. Gerçekten şu ânki TMO ve Borsa’nın fiyatları üreticiye cevap vermemiştir. Sanki Borsa ile TMO anlaşmış, üreticinin mağdur olması için sanki oluşan bir fiyat gibi bugün karşımızda. Hem TMO, hem Borsa fiyatının düzeltilmesi lâzım… Kesintilerle TMO fiyatı da 10 liranın altına iniyor” dedi.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: