ERDOĞAN İTİRAF ETTİ: “OHAL’İ, İŞÇİYİ PATRONA EZDİRMEK İÇİN KULLANIYORUZ!”

ERDOĞAN İTİRAF ETTİ: “OHAL’İ, İŞÇİYİ PATRONA EZDİRMEK İÇİN KULLANIYORUZ!”

ERDOĞAN İTİRAF ETTİ:
“OHAL’İ, İŞÇİYİ PATRONA EZDİRMEK İÇİN KULLANIYORUZ!”

Mehmet KARATEPE

Güya “Fetö ile mücadele için” uzattıkça uzattıkları OHAL’in meğer gerçek sebebi neymiş? İşçilerin patron kaynaklı olası bir haksızlığa maruz kaldıklarında mukavemet şanslarını ellerinden almak ve onu büsbütün patronun insafına terk etmek için uzatıyorlarmış.

Konuşma iki ay öncesine ait… Ama sonuçta Erdoğan bunu söylerken, bir günlüğüne söylemedi. Zaten ifadenin geniş zaman kipiyle dile getirilmesi de bize daha“geniş” bir zamanda yazma hakkını doğurdu. Bu süre içinde OHAL yeniden uzatılmasaydı, zihniyete dönük eleştirimiz kalıcı olmakla birlikte meselenin tazeliği nispeten kalkardı. Ama OHAL devam ediyor ve devam ediş gerekçelerinden birisini ve bence en mühimini AKP Genel Başkanı 12 Temmuz 2017 tarihinde yabancı yatırımcılarla yaptığı toplantıda söylemişti. Onlara OHAL’in gerekliliğini anlatırken kelimesi kelimesine yaptığı itiraf:

“… grev tehdidi olan yere biz OHAL’den istifade ederek anında müdahale ediyoruz. Çünkü iş dünyamızı sarsamazsınız. Bunun için kullanıyoruz biz OHAL’i.”

Bütün Türkiye’nin gözlerinin içine bakarak, pervasızca, “OHAL’i işçiyi patrona ezdirmek için kullanıyoruz” itirafında bulunuyor ve buna rağmen yer yerinden oynamıyor. Üstelik bunu kime söylüyor? Türkiye’ye yatırım yapan YABANCI PATRONLARA… Hangi işçinin grev hakkından söz ediliyor? TÜRK işçisinin… Haydi, hayatınızda emekçilik diye bir kavram yok; behey millet, niye sesinizi yükseltip, TÜRK’Ü YABANCIYA EZDİRME itirafı olarak değerlendirmezsiniz bunu? Sadece toplumcu düşünceyi değil, milliyetçiliği de yaralayan bir tavır vardır burada. Kendisini hukuk tanımazlıkla eleştiren yabancılara, bu hukuk tanımazlığın aslında yabancıların menfaatine, Türk işçisinin aleyhine olduğunu anlatmak için, “OHAL, Türk işçisine karşı sizi koruyan bir uygulamadır” demeye getiriyor ve sözde milliyetçiler de buna kayıtsız kalıyor.

Bu itiraftan ne anlıyoruz: OHAL, emperyalizme karşı değil, emperyalizmin hizmet vasıtasıdır, emperyalistler Türk işçisini sömürürken Türk işçisinden gelecek itirazları bastırmak içindir. OHAL, sermayedar sınıfının emekçi üzerindeki tahakkümünü daha da ağırlaştırılmak için kullanılan bir sopadır kısacası. Çünkü o yasayı uygulayan politikacılar da sermayedar sınıfındandır.”İsâmî parti”, “anti-emperyalizm”, “millîlik” filân… Geçiniz… AKP sermayedar partisidir ve “din, anti-emperyalizm, millîlik” gibi kavramlar sadece oy için gerekli olduğu kadar vardır hayatlarında. İşte o itirafın videosu;

13 Eylül 2017

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: