FINDIK DÂVASI, VATAN DÂVASIDIR – II

FINDIK DÂVASI, VATAN DÂVASIDIR – II

FINDIK DÂVASI, VATAN DÂVASIDIR

A. Bâki AYTEMİZ

– II –

Yazımızın dünkü ilk bölümünde, fındığın tarihçesi, kültürümüz ve dünya kültüründeki yeri, etimolojisi gibi çeşitli detaylara dair bilgiler vermiştik.

Bu gün artık doğrudan doğruya sıcak meseleye, haftalardır gündemi meşgûl eden, fındık üreticisini tâ can evinden vuran ve protestolarına sebep fındık fiyatlarına gireceğiz.

Şimdi, fındık üreticisinin durumunun vehametini anlayabilmek için, kendisi de küçük çaplı da olsa fındık üretimi yapan Yahya Ekşi ağabeyimizden aldığımız bilgileri sizlerle paylaşalım…

Sayın Yahya Ekşi’nin kendi tabiriyle 300 ocak fındığı varmış. Bundan da taş çatlasa bir ton ürün elde edebiliyormuş. Ortalaması 600-800 kg… Bölgesindeki fındık üreticilerinin ise ortalama bin ocak fındıklığı varmış ve bu üreticilerimizin tek gelir kaynağı da fındıkmış. Hadi de ki, bu bin ocaktan 2,5 ton fındık elde ettiler. Hani bunu devletin verdiği fiyat olan 10 TL’ye satmalarına imkân yok ama, diyelim ki sattılar ve ellerine geçecek olan 25 bin lira. Devletin fındık için kilogram başına açıkladığı üretim maliyeti 8,5 TL. Yani devletin kendi açıkladığı rakamlarla ortalama bir fındık üreticisinin bu sene eline geçecek olan para en fazla 25 bin lira olurken, üretim maliyeti 20 bin liradan aşağı değil. Geriye kalıyor 5 bin lira… Şimdi çiftçi bu para ile karnını mı doyursun, evinin bakımını mı yaptırsın, çoluk çocuğunu mu okutsun, üstüne giyecek mi alsın, elektrik, su, telefon faturalarını mı ödesin; ne yapsın?

Geçtiğimiz sene 13-14 bin liradan satılan, hatta önceki senelerde 20 bin liraya kadar fiyatı yükselen fındığa ne oldu da bu gün tüccar ancak 8-8,75 liraya alıyor, yani maliyetine satılabiliyor?

Tüccarın 8-8,75 lira arası fiyat vermesinin tek sebebi, Tarım Bakanı’nın, AKP hükümetinin açıkladığı 10 liralık fiyattır.

Bunu en başa bir kere yazalım. Bakanlık 10 lira fiyat açıklarsa, tüccarın vereceği fiyat da ancak bu kadar olur.

Devlet, fındığın üretim maliyet fiyatını kilogram başına 8,75 lira olarak açıklamışken, bunu bildikleri hâlde 10 lira alım fiyatı açıklamaları, çiftçiye karşı alınmış açık bir cephedir.

Peki, çiftçi ürününü düşük ücrete satmaya mecbur bırakılırken, bundan kazançlı çıkan kimlerdir?

Bundan kazançlı çıkan, Avrupa’nın, Batı’nın çikolata ve fındık kreması üreten fabrikatörleri…

Evet, fındık pahalı bir ürün ve dünyada herkes bunu yiyemiyor, fındıktan yapılan mamülleri, gelir seviyeleri yüksek olduğundan daha çok Avrupalı-Batılı tüketici satın alabiliyor. Ama fındık fiyatlarının düşmüş olması ile içinde fındık olan bir çikolatanın fiyatı düşmeyecek, bir fındık kremasının fiyatı düşmeyecek, yani bu mamülleri üreten şirketler, fındığı ucuza aldık diye kendi ürettikleri malların fiyatlarını da düşürmeyecekler. Fındığı ucuz alıyor olmaktan dolayı kendileri daha çok kazanacak. Türk fındık üreticileri de bu fabrikatörler için kölelik yapmak durumunda bırakılmış oluyorlar. Türk fındık üreticisi kölelikten daha beter şartlarda çalıştırılırken, dünya üzerindeki üç-beş fındık alıcısının servetine servet katılmış olunacak.

EVET;

FINDIK DÂVASI, VATAN DÂVASIDIR!

Türk çiftçisinin emeğinin, alın terinin, ümitlerinin, direncinin emperyalizmaya peşkeş çekilmesi ile karşı karşıyayız.

Emperyalizm artık soygun için istilâya, silâhlı işgâle gerek duymamakta; içeriden devşirdiği işbirlikçileri eliyle, istediklerini yaptırıyor olduktan sonra, istilâ hem riskli hem de masraflı bir iş.

Türk çiftçisi büyük bir emperyalist taarruzla karşı karşıya ve savunmasız bırakılmıştır. Milyonlarca üretici, bütün bir bölge insanı ve bütün bir Anadolu hedef tahtasına oturtulmuştur. Çiftçinin köyüne, toprağına önce küsmesi, sonra da köyünü boşaltıp toprağından uzaklaştırılması, toprağın sahipsizleştirilmesi sinsi plânı adım adım yürütülmektedir.

“Bunun düzeleceğine inanıyorum. İnsanlar rahat olsun. Bizim verdiğimiz söz, sözdür. Hiç kimse aceleye falan gelmesin, telaşa kapılmasın. Biz ne fiyat vermişsek TMO onu alacak, ben bu sözü veriyorum” diyen Tarım Bakanı Fakıbaba, zaten meselenin kendilerinin açıkladığı fındık fiyatı olduğunun farkında değil mi?

Yani alım fiyatını tartışmaya bile gerek yok ama, açıklanan 10 lira fiyat, 50 randıman fındık için. Üreticinin ürettiği fındığın ne kadarı bu evsafta ki? Dolayısıyla TMO açıklanan 10 lirayı da vermeyecek zaten. Bir de millet niçin fındığı TMO’ya değil de tüccara vermek zorunda kalıyor Sayın Fakıbaba? Yani açıkladığınız fiyat madem o kadar tamah bir şey de üretici TMO yerine niçin tüccara veriyor fındığını? Bunun cevabını siz biliyor musunuz?

Fakıbaba’nın bu açıklaması üretici ile alay etmekten başka nasıl açıklanabilir?

İnsanlar rahat olsunlarmış, verdikleri sözü tutacaklar, 10 liraya fındığı alacaklarmış…

İnsanların, sizin verdiğiniz bu sözden, sizin açıkladığınız fiyattan rahatsız olduğunun farkında değil misiniz de böyle bir açıklama yapabiliyorsunuz?

Sizin açıkladığınız fiyatların, üreticiyi uluslar arası sermayeye peşkeş çekmekten başka bir şey olmadığından dolayı insanlar rahatsız. Rahatsızlığın kaynağı bizzat sizsiniz Sayın Fakıbaba; sizin açıkladığınız fiyat.

Siz fiyat açıklarken asgarî açlık sınırı, asgarî geçim standardını hesaba katmadan nasıl oluyor da böyle bir açıklama yapabiliyorsunuz? Üretici hiç değilse, bu seneki fiyatların da geçen seneki fiyat olan 13-14 lira seviyesinde olacağını beklerken, siz açıkladığınız bu fiyatla üreticinin kazancının yarıya yakınını cebinden alıp emperyalistlerin cebine aktarmış oldunuz.

Aç bıraktığınız, borçlarını ödeyemez hâle getirdiğiniz çiftçi, aç kalmamak ve borçlarını ödeyebilmek için toprağını satıp büyük şehre mi göç etsin?

Fındık üreticisi bu açıklanan fiyatlar için, “alın başınıza çalın” diyerek ağaçlarını kesiyor, bilmem farkında mısınız?

Bir ân önce yapılması gereken, yapılan bu hadsizlikten dolayı çiftçiden özür dileyip çiftçinin aç ve açık kalmamasını sağlayacak yeni fiyatları açıklamak olacaktır.

Lâfla karın doymuyor Sayın Fakıbaba!

Fındık kabuğunda bir İSYAN yeşeriyor, bunu görün!

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: