“FİYATTAN STOKÇULAR RAHATSIZ!” DİYEN BAKANA KENDİ PARTİSİNDEN DE TEPKİ VAR!

“FİYATTAN STOKÇULAR RAHATSIZ!” DİYEN BAKANA KENDİ PARTİSİNDEN DE TEPKİ VAR!

“FİYATTAN STOKÇULAR RAHATSIZ!” DİYEN BAKANA
KENDİ PARTİSİNDEN DE TEPKİ VAR!

Açıklanan fındık fiyatlarına üreticinin gösterdiği tepkiyi görmezden gelen Bakan Fakıbaba, bu tepkileri yok sayarak, “fiyattan stokçular rahatsız” açıklaması yaparak, çiftçinin mağduriyetini görmezden gelmişti.

Bakanın bu görmezden gelme ve çiftçi ile dalga geçme derecesine varan tavrına karşı, çiftçiden yükselen tepkiler her geçen gün arttığı gibi, iş artık kendi partisi içinden tepki almaya kadar vardı.

İşte, çiftçinin ve AKP içinden yükselen tepki sesleri:

  • Tüm Köy Sen Ordu Şubesi, fındık mitingi için Ordu Valiliğine başvuru yaptı. Şube Başkanı Zekai Sağra, “20 Eylül Çarşamba günü saat 12.00’de BORSA önünde basın açıklaması; 23 Eylül Cumartesi günü saat 14.00’de Cumhuriyet Meydanında yapacağımız miting için Valilik Makamına başvurumuzu yaptık. Köy köy, ilçe ilçe dolaşacağız ve basın açıklaması ile mitinge katılımı büyütmeye çalışacağız. Partileri, sendikaları, oda ve dernekleri de ziyaret edeceğiz. Fındık stratejik ürün olmalı. Bu nedenle de birlik ve beraberlik içinde demokratik tepkimizi göstereceğiz. Ürünümüze, emeğimize sahip çıkacağız, soyguna talana hayır diyeceğiz” dedi.
  • CHP’li Bülent Bektaşoğlu, “Fındık üreticisi mutlu” diyen Bakan Fakıbaba’ya cevap verdi. Bektaşoğlu, “Bakan üreticiyle fındık baronlarını karıştırdı. Dalga geçiyorlar, alay ediyorlar. Umarım üretici bunun hesabını 2019’da görür” dedi.
  • Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası (FATSO) Başkanı Tayfun Karataş, fındık fiyatının çok düşük olduğunu belirterek, “Karar vericiler, kendileri de üreticiymiş gibi düşünerek tekrar bir fiyat belirlemelidir” dedi.
  • Düşen ve büyük tepki çeken fındık fiyatları konusunda bir açıklama da AKP Ordu eski İl Başkanı Hüseyin Akyol’dan geldi. Akyol sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, “Uyarmak benim görevim” diyerek şunları dedi: Bir kilo Fındık’la 10 ekmek alırken bugün maalesef 8 ekmek alabiliyoruz. Doğruları anlatmak uyarmak gerekir. Karadeniz’de sıkıntı var. Yetkili arkadaşları uyarmak benim görevim. En iyi dikkat çekmek bu şekilde mümkün. Ancak iktidarın başarısı böyle devam edebilir.” ifadelerini kullandı.
  • Aslen Rizeli olan AKP İstanbul Milletvekili Metin Külünk hükümete seslenerek, “fındık ve fındık üreticilerinin karşılanabilir beklentileri dikkate alınmalıdır.” dedi.
  • TMO’nun 10 liradan fındık almasına tepki gösteren TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “Hükümetimiz, 500 bin fındık üreticisinin sesine kulak vermeli, sorunu görmeli, acilen TMO fiyatlarını revize ederek tepkiyi dindirmelidir” dedi.

Tepkiler üzerine panikleyen iktidar adına bir açıklama yapan Fakıbaba, çiftçiyi sükûnete davet ederken, bu güne kadar 40 milyon liralık fındık aldıklarını ve bunun parasını da belirlenenden daha önce –gelecek hafta– ödeyeceklerini söyledi.

(Not: TMO aldığı malın bedelini hemen ödemez, birkaç hafta bekletir. Ayrıca TMO’nun her yerde alım ofisi de yoktur, TMO’ya mal verebilmek için alım ofislerine ulaşmak ve sırada-kuyrukta beklemeyi göze almak gerekir ki bunlar da çiftçi için fazladan bir masraf kapısıdır. TMO’nun bir alım kotası vardır, herkesin malını alacağız der ama kimi zaman ve kimi ürünlerde çiftçiyi günlerce kuyrukta süründürerek tüccarın kapısına yönelmeye sevk eder. Tüccar, ürünü gelip üreticinin ayağında satın alır. Ayrıca açıklanan randıman ve kalite oranlarını tutturabilmek neredeyse imkânsız gibi bir şey olduğundan, TMO’nun açıkladığı fiyatın ele geçmesi imkansızdır; diğer bazı kesintiler ve TMO kapısında beklemenin maliyetini de hesaba katmak gerekir.)

Adımlar HABER

FINDIK DÂVASI, VATAN DÂVASIDIR –III–

FINDIK İSYANI BÜYÜYOR

“TARIM BAKANIM SANA SESLENİYORUM! ÇİFTÇİLİK BİTİYOR, BU MİLLET NE YİYECEK?”

ÇİFTÇİNİN FERYADI

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: