SELÂM SANA ŞEHÎD ÇÖL ARSLANI

SELÂM SANA ŞEHÎD ÇÖL ARSLANI

SELÂM SANA ŞEHÎD ÇÖL ARSLANI

O bir isyancı; ülkesini, vatanın işgâl eden Haçlı Batı barbarlığının temsilcileri İtalyan teröristlerine karşı isyan bayrağını açıp, destanlaşan bir kahraman.

Daha sağlığında aldığı lakabıyla, “Çöl Arslanı”…

Çöl Arslanı olarak, kendisinden kat be kat kuvvetli, çağdaş medeni ordulara karşı tam da ismiyle müsemma arslanlar gibi cihad eden yiğitler yiğidi.

Teslim olmayan, sonunu düşünmeyen ve bedelini de bu yolda can vererek ödeyen şehid!

İtalyanların 1911’de Libya’yı işgâl etmiş olmasına karşı Senusî şeyhi Ahmed eş-Şerif es-Senusî liderliğinde direnişe katıldığında orta yaşlarındaydı. Kendisi de ilerleyen zamanlarda bir Senusî şeyhi ve dahi direnişin lideri olacaktı.

Direnişin ilk zamanlarında Osmanlı subayları ile birlikte direnişi örgütlediler, bu sırada Enver Paşa ile de yakın dostlukları gelişti.

Unutulmasın, Üstad Balkanlar için, “Avrupa Türkiyesi” tabirini kullanır ki, Libya için de, “Afrika Türkiyesi’nin Libya vilayeti” tabiri uygun düşer. Buna göre Ömer Muhtar evrensel ve dinî bir kahraman olmakla birlikte aynı zamanda millî bir kahramandır da. Ve O’nun Müslüman kimliği her vasfın ötesinde olarak Ehl-i Sünnet ve tasavvuf ehli oluşu da dikkatlerden kaçmamalı.

Savaşırken esir düştü ve kendisine yapılan işbirlikçiliği reddettiği içinde asılarak idam edildi!

Allah, bizleri şehidlerin şefaatına nail kılsın!

Rabbim bizlere de şehidlik şuuru ve şehid olmayı nasip etsin!

 

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: