ABD SAVUNMA BAKANI’NA TALİBAN FÜZESİ

ABD SAVUNMA BAKANI’NA TALİBAN FÜZESİ

ABD SAVUNMA BAKANI’NA TALİBAN FÜZESİ

 

Afgan Millî direniş unsurlarından Taliban mücahidleri, Kabil’deki uluslararası havaalanına, Haçlı terörist ABD’nin Savunma Bakanı Mattis’in uçağının indiği sıralarda füzeleri gönderdi.

Mahallî kaynaklar, bölge ve çevresine en az 20 füzenin isabet ettiğini ifade ederken can kaybı hakkında bilgi vermeyip, operasyon neticesi maddi hasarın oluştuğunu belirttiler.

Füzelerin havalimanına düşmeye başladığı sırada ABD Savunma Bakanı James Mattis’in Afganistan’a iniş yaptığını ifade eden kaynaklar, füzelerin düşmeye başlamasıyla havalimanının boşaltılıp tüm uçuşların iptal edildiğini ifade etti.

HEDEF MATTİS’Tİ

Taliban sözcüsü Zebihullah Mücahid tarafından yapılan açıklamada havalimanına düzenlenen füzeli saldırının sorumluluğu üstlenilirken, hedefin ABD Savunma Bakanı Mattis’in uçağı olduğu belirtildi.

Taliban, geçtiğimiz gün de aynı havalimanında askeri güçlere ait kısma yönelik füze saldırısı düzenlemişti.

MALİ’DE DOMUZLAR DİKTATORYASI BM GÜÇLERİ HEDEF ALINDI

Dünya üzerinde işgalci emperyalizme, Haçlı terörüne karşı istiklâl savaşı veren mücahid güçlerden olan El-Kaide’nin “İslam’a ve Müslümanlara Destek Grubu (JNIM)”, Mali’nin Kidal kenti Malian bölgesinde geçen hafta BM güçlerinin hedef alındığı eş zamanlı saldırıların sorumluluğunu üstlendi ve bir video yayınladı.

Açıklamada “mücrim MINUMSA (BM Mali misyonu) güçlerinin kapıları Kidal şehrinde” JNIM güçlerinin bir saldırı düzenlediği söylenildi. Açıklamada ayrıca, BM’ye ait bir zırhlı aracın yandığı ve bir BM personelin de yaralandığı, ilaveten Kidal içindeki MINUMSA pozisyonlarının havan ve roket atışlarıyla hedef alındığı aktarıldı.

JNIM en son 31 Temmuz’da Kidal’in Tessalit bölgesi yakınlarda EYP ile yapılan operasyon sonucunda 4 Fransız Haçlı askerini yaraladığını duyurmuştu.

Grubun medya sessizliğinin bir ay sürmesi ve en son yapılan saldırı üstlenme açıklamasının üzerinden iki ay geçmesinin nedeni tam olarak bilinmiyor. Bu süre zarfında JNIM’in şüphelisi olduğu birçok saldırı düzenlendi ancak bu saldırılar grup tarafından üstlenilmedi. Bunlara ek olarak, Gao yakınlarında Pazar günü 3 BM barış gücü personelinin ölümü ve 5 tanesinin de yaralanmasıyla sonuçlanan EYP saldırısını JNIM’in gerçekleştirdiğinden şüpheleniliyor ancak grup bu saldırıyı da henüz üstlenmedi.

Fransa’nın 2013 yılında Mali’yi işgal etmesinin ardından, BM ‘Barış Gücü’ de bölgeye asker göndererek ülkedeki Haçlı Fransız işgaline destek olmuştu.

RAKKA’DA AMERİKAN KARA GÜCÜNE 120 ÖLÜ VERDİRİLDİ

Arap milli direniş unsurlarından IŞİD, Rakka kent merkezinde düzenlenen bir dizi yeni operasyon neticesi Amerika’nın kara ordusu YPG/PKK güçlerinden yaklaşık 120 kişinin öldüğünü açıkladı.

IŞİD’e bağlı Amak Ajansı tarafından yapılan açıklamaya göre, dün sabah Rakka kent merkezi doğusunda YPG güçlerinin kontrolünde bulunan Meşleb ve Sanayi bölgelerine bir dizi operasyon düzenlendi.

Yapılan açıklamaya göre Meşleb ve Sanayi bölgelerinde YPG güçlerinin konuşlu bulunduğu mevzilere yönelik düzenlenen geniş çaplı saldırı dalgasında ortalama 120 YPG’li öldü, birçoğu da yaralandı.

Bölge kaynakları tarafından IŞİD’in gerçekleştirdiği bir sızma girişimi olarak değerlendirilen saldırının, çeşitli hafif silahlar kullanarak düzenlendiği belirtiliyor. IŞİD’in sabah erken saatlerde başlattığı saldırının akşam geç saatlere kadar sürdüğü de yerel kaynakların aktardığı bilgiler arasında.

Amak Ajansı tarafından yapılan bir diğer açıklamaya göre, YPG güçleriyle yaşanan çatışmaların ardından IŞİD, Rakka kenti kuzeyinde birkaç bölgeyi kontrol altına aldı.

Rakka’ya yönelik saldırı Haçlı terörist ABD öncülüğündeki koalisyonun sağladığı hava desteğiyle 6 Haziran tarihinde başlatılmıştı. Gelinen süreçte kent merkezinin ortalama yüzde 80’i Haçlı teröristlerin  desteklediği, PKK’nın Suriye yapılanması olan ve ABD’nin, “Kara Ordumuz” dediği YPG güçlerinin kontrolüne geçmiş durumda.

 

Adımlar Haber

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: