MARAŞ’TA İŞTEN ÇIKARILAN İŞÇİLER EYLEMDE

MARAŞ’TA İŞTEN ÇIKARILAN İŞÇİLER EYLEMDE

MARAŞ’TA İŞTEN ÇIKARILAN İŞÇİLER EYLEMDE

 

Maraş’ta Suriyelilerin barındırıldığı konteynır kentte çalışan 161 kişi, bu iş başı yapmak üzere konteynır kente geldiklerinde içeri alınmayarak işten çıkarıldıklarını öğrendiler. İşten çıkarılma ile ilgili kendilerine herhangi bir açıklama yapılmadığını belirten ve taşeron firmaya çalışan işçiler, perişan hâllerinin görülmesi için Maraş AKP Milletvekili Veysi Kaynak’a çağrıda bulunurlarken, işten çıkarılan kadınlardan bir tanesi hıçkırıklarla ağlayarak ne yapacağını bilmez bir hâldeydi.

İşten çıkarılan işçilerden biri, “Analar, bacılar ağlamayacak diyordunuz, işte analar bacılar ağlıyor!” diyerek, hıçkırıklara boğulan kadın işçiyi işaret ederken, hıçkırıklarını zorla bastıran kadın işçi, “İki çocuğuma hem anne, hem babayım. Nereden geçineceğim? Bunun hesabını versinler!” diye sesini duyurmaya çalışıyordu.

Konteynır kentte çalışanların azaltılacağının söylenmesine mukabil, çıkartılan kadar önceden işçi alındığını ve beraber çalıştıkları dönemde bunlara nasıl işe alındıklarını sorduklarında, “Veysi Kaynak, Veysi Kaynak’ın kaynanası, Veysi Kaynak’ın kayınbabası, Veysi Kaynak’ın baldızı” gibi cevaplar aldıklarını söyleyen eski işçiler, kendilerinin torpilsiz oldukları için işten çıkartıldığını söylüyorlar ki, biz de yaptığımız araştırma neticesi bu iddiaların doğru olduğunu, bu yeni işe alınanlara mülakâtta referanslar sorulduğunu öğrenmiş bulunuyoruz.

Yine işten çıkarılan işçilerin bir diğer beyanı da Maraş dışından getirilen işçilerin kendilerinin yerine işe alınmış olmaları.

Konteynır-çadır kentlerde işçi azaltılacağı bir müddettir konuşulan bir meseleydi.

Ayın 30’unda Maraş konteynır kentte 300 kişinin işten çıkarıldığı ve bu 300 işi içinde kendilerine telefon mesajıyla işbaşı yapabilirsin şeklinde bildirim yapılmayanların işe gelmemesi söylendiği aktarılıyor.

Ve haftanın ilk iş gününde de bu tablo ortaya çıkıyor.

Konteynır kentin işletmeciliğini Kalyon grubunun aldığı da gelen bilgiler arasında.

Adımlar MARAŞ

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: