AMERİKA, AFGANİSTAN YENİLGİSİNİN SEBEBİNİ ARAŞTIRIYOR

AMERİKA, AFGANİSTAN YENİLGİSİNİN SEBEBİNİ ARAŞTIRIYOR

AMERİKA, AFGANİSTAN YENİLGİSİNİN
SEBEBİNİ ARAŞTIRIYOR

Başı çektiği 2001 Haçlı saldırısından bu yana Afganistan’a bir türlü hâkim olamayan Haçlı Terörist Amerika, başarısızlığın sebeplerini işbirlikçi Afganlara fatura etti.

Haçlı terörist ABD hükümetine bağlı Afganistan’ın Yeniden İnşası Misyonu Özel Müfettişliği bir rapor yayınlayarak işbirlikçi Afgan güçlerinin bekleneni veremediklerini ilân etti.

İlk kez yayınlanan rapor, işbirlikçi Afgan güçlerinin yolsuzluk, ekipman ve eğitim yetersizliği, güvenlik altyapısını olmayışı ve deneyimsizlik gibi nedenlerle yıpranarak zayıfladığı tesbitlerini yapıyor.

Özel Müfettişliği’nin raporuna göre, 2013 ve 2016 yılları arasında işbirlikçi Afgan Ordusu içerisindeki yıpranma ve kayıp oranının çok yüksek olduğu ifade edildi.

Konuya ilişkin şu sözlere yer verildi: “Her yıl ordunun neredeyse üçte biri kaybedildi. Bu kadar yüksek bir kayıp oranı neticesinde eğitim düzeyi çok düşük veya hiç eğitim almamış bir askeri güç ortaya çıktı.”

Vatanlarını işgâlci Haçlı sürüleri ve onların yerli işbirlikçilerine karşı müdafaa eden Afgan Millî güçlerinden Taliban ve diğer mücahid kuvvetler karşısında büyük kayıplar verilmesi nedeniyle işbirlikçilerin savunma yapmayı öncelik olarak belirlediği bildirilirken bu durum nedeniyle Afgan Millî Mücahid Kuvvetleri kontrolündeki bölgelere operasyon yapılamadığı ifade edildi. Kayıplarını azaltmaya çalışan işbirlikçi çapulcular, yüksek nüfuslu yerleşim yerlerinin kontrolüne odaklandı.

Ancak Afgan Milli Mücahidlerinin yoğun nüfuslu yerleşim yerlerinde sivil halkın arasına sığınan işbirlikçileri temizlemek için kırsal bölgeleri üs olarak kullandığı bu nedenle büyük şehirlere sığınan hainlerin de mücahidlerin hedefinde olmaktan kurtulamadığı duyuruldu.

Mücahidler kırsala o kadar hâkimler ki büyük konvoylarla hareketetmekten çekinmemekteler.

Afganistan’da Haçlı istilâcılar ve işbirlikçilerin tesiri her geçen gün azalırken, mücahidlerin tesiri ile birlikte kontrol ettikleri bölgelerin sayısı da artıyor.

Adımlar HABER

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: